24 Ocak 2018 13:37

BOĞAZDA PETROL TANKERİ PANİĞİ

İstanbul Boğazında, Panama bandıralı geminin dümeni kilitlenmesi sonucu trafiğe kapatıldı. Geminin Ahırkapı’ya çekilmesinin ardından boğaz trafiği tekrar açılarak, İstanbullular derin bir nefes aldı.

İstanbul Boğazı’nda petrol tankerinin dümenin kilitlenmesi sonucu heyecenlı dakikalar yaşandı. Kıyıya hızla yaklaşan gemi demir atarak durdu. Daha sonra gemi Ahırkapı’ya çekilirken, boğaz trafiği kontrollü olarak sağlanmaya devam etti.

Panama Bandıralı Anna Smile isimli petrol tankerinin Beylerbeyi açıklarında makina dairesinde pistonun kırılması sonucu dümeni kilitlendi. Gemi hızla sürüklenerek karaya doğru yaklaştı. Bu sırada geminin kaptanı demir atarak durmaya çalıştı. Gemi Beylerbeyi açıklarında ancak durabildi.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne bağlı ekipler petrol tankerini kurtarmak için çalışmalara başlarken, boğaz her iki yönde gemi trafiğine kapatıldı. Yaklaşık bir saatlik çalışmanın ardından petrol tankeri kurtarılarak Kıyı Emniyeti ekipleri eşliğinde Ahırkapı açıklarına çekildi.

Boğaz trafiği ise kontrollü bir şekilde sağlanmaya devam ediyor. Daha önce defalarca tanker faciası yaşanan veya yaşnmaktan kıl payı kurtarılan İstanbul Boğazı, yine kıl payı büyük bir felaketten döndü. Dünyalar güzeli İstanbul Boğazı’nda çevre felaketlerinin yaşanmaması için çok ciddi tedbir ve denetlemelerin yapılmasının ne kadar zaruri olduğu bir kez daha ortaya çıktı.