12 Nisan 2017 13:42

BİR SEMTİN MÜCADELESİ ! SON MAÇTA YIKILDIK..

İstanbul Süper Amatör Lig Klasman B Grubuna dahil önemli maçlardan birinin adresi Esenyurt Necmi Kadıoğlu Stadı idi. Grupta Bölgesel Amatör Lige çıkacak ve Baraj maçı oynayacak takımların belirlenmesi son hafta müsabakalarına kalmıştı.

Beykoz 1908 A.Ş. Taraftarları 19 otobüs ve çok sayıda özel araç ile Esenyurt’un yolunu tutmuştu. Yaklaşık 2.500 taraftar Esenyurt’a giderken, Rakip Çıksalın Sporun ise 50 kadar taraftarı vardı. Maça iki takımda hızlı başlarken 33. dakikada Beykoz 1908 1-0 öne geçti. Stadda tek kelime ile karnaval havası oluşurken, civar apartmanlarda tüm balkonlarda insanların olduğu gözlendi. 

1-0 öne geçtikten 6 dakika sonra gol bulan Çıksalın eşitliği yakaladı. İlk yarı 1-1 sonuçlandı. İkinci yarı ise verilmeyen 2 penaltıyla Beykozlular çileden çıkarken, tribünler tepkilerini ve tezehüratlarını arttırdı. Yoğun sis, meşale ve konfetilerden dolayı maç 3 dakika durdu. Maçın başlamasının ardından Çıksalın Spor önce 2. ardından 3. golünü attı.
Hakem hataları çileden çıkardı..!
2 tane penaltının verilmemesi, ofsayt denilerek pozisyonların kesilmesiyle gerilen tribünler yenilen 2 golün ardından çileden çıktı. Meşaleler yakılıp sahaya fırlatılırken, Emniyet tribüne müdahele etti. 50 kadar Çıksalın taraftarının da germesiyle ortalık iyice gerildi. Bazı Beykozlu taraftarlar gözyaşlarına boğulurken bazıları stadı terk etti. Stad dışına çıkan Beykozlulara Emniyet müdahele ederken, biber gazı heryeri kapladı. Biber gazından etkilenen taraftarlardan bazıları sahaya girmek isteyince ortalık iyice karıştı.

Stad savaş alanına döndü..! 
Emniyet  taraftarlara müdahele edince stadda ki hemen hemen bir çok koltuk kırıldı. Her sene son maçta ümitlerini kaybeden Beykozlular, kimi gözyaşıiçindeyken yoğun biber gazı da etkiledi. Dışarı çıkan yaklaşık 1.200 taraftar dışarıda arbedede kalırken, TOMA ile sulanıp plastik mermi ile vurulurken, içeride ki taraftarlar biber gazı ile boğuşuyordu. Polisin biber gazına karşı yangın tüplerini bulup sahaya doğru sıkan taraftarlar, ardından sislerde yakarak yoğun sis bulutu oluşturdu. Açısı daralan polisler orta sahaya kadar gerilerken taraftarlar koltukları kırdı. 

 
İçerisi ve dışarısı karıştı..
Stadın içerisini meşale, sis, torpil sesleri, koltuk kırılması, yangın tüpü dumanı, biber gazı, gözyaşartıcı gaz ve plastik mermisi sesleri gelirken, stad dışında ise akrepler ve tomalar taraftara müdahele etti. İçeride ki taraftarlarında dışarıya çıkmasıyla olaylar iyice çığırından çıktı. Polis, deplasman otobüslerini dışarıya çıkararak taraftarları otobüse bindirdi. Tüm otobüsler hemen hemen dolarken, dışarıda 100 kadar taraftar kaldığında asıl olaylar başladı.
Emniyet Müdürü geldi olayların boyutu değişti..
Emniyet Müdürü olay yerine geldiğinde yaklaşık 100 kadar taraftar otobüsler dışındayken 1 kişinin emniyet müdürünün arabasına dokunup ”hadi devam et” demesinin ardından olayların boyutu değişti. Gaz fişekleri atılıtken bütün polisler o yöne yönlendi. Otobüsler mecburi hareket ederken, 100 kadar taraftar kaçmak zorunda kaldı. Kimi taraftarlar yaralanırken, bazıları ise uçurumdan aşağı yuvarlandı. Bazı taraftarlar tanzikli suyla birlikte takla atarken, bazıları ise gaz bombalarının içinde yere yığılıp kaldı.
Roman-Beykoz Dayanışması
Ara sokaklara kadar akreplerle kovalayan emniyete karşın, Beykozlulara Roman vatandaşlar destek oldu. Ara sokaklarda kaçışan 100 kadar Beykozluya Esenyurt’un ara sokaklarında Romanlar destek oldu. Evlerinden limon kesip Beykozlulara uzatan Romanlar insanlık dersi verirken, kimileri ise Beykozluları evlerinin bahçesinde sakladı. Hemen bir alt mahalleye inen Beykozlular, duvarlarda ”biji apo” yazılarına ve HDP bayraklarına şahit oldu. Olayların başlaması ise ”sizi 15 Temmuz’da biz kurtardık, bize insan gibi davranın” cümleleriyle oldu. 100 kadar taraftar Bölge Parkına inerek kendilerini bekleyen 2 otobüse binip dönüş yoluna geçtiler. 
Beykozlular, Pkk’lıları kovaladı 
Ara sokaklardan otobüsle dönüş yoluna geçen Beykozlular, yolda geçen gruplara Bozkurt işareti yapınca ”Biji Apo” yazısı önünde ki grup otobüse yöneldi. Otobuste ki kalabalık arka kapıdan içince, Pkk sempatizanları ara sokaklara kaçtı. Olayın ardından otobüs taraftarları toplayıp devam etti. Dönüş yoluna geçen taraftarlar İkitelli’de polis kontrol merkezine takıldı. Tek tek gbt yapıldıktan sonra yola devam edildi..
Zeki Aksu’ya İstifa çağrıları
Taraftarlar Beykozspor Kulübü Başkanı Zeki Aksu’yu istifaya davet etti. Beykoz’da son 8 yılda evlenen çiftlerin, çocuklarının isimlerine Zeki koymadığını belirten taraftarlar, ”Zeki Aksu artık düşsün bu semtin yakasından” tepkilerini ilettiler.