20 Haziran 2017 16:33

BEYKOZ’UN PLANLARI OY BİRLİĞİ İLE GEÇTİ

Boğaziçi Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgesi 1/5000 ölçekli İmar Planlarının 2. etapı İBB Meclisi’nde oy birliğiyle kabul edildi.

Boğaziçi Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgesi 1/5000 ölçekli İmar Planlarının 2. etapı İBB Meclisi’nde oy birliğiyle kabul edildi. Daha öncesinde farklı problemlerin oluşması sebebiyle planlar geri çekilmiş ve spekülasyonlar oluşmuştu. İhtiyaçlar gözden geçirilerek düzenlenen planlar oy birliği ile meclisten geçti. Beykoz’un Mahallelerini de kapsayan planlarda Göksu, Kavacık, Yenimahalle, Göztepe, Kanlıca, Anadoluhisarı ve Çubuklu’nun bir bölümünü ilgilendiren Boğaziçi Alanı Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgesi 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planları İBB Meclisinin 3. oturumunda tekrar gündeme geldi.
Geçtiğimiz aylarda da 1 ve 3. etapı kabul edilen Beykoz Boğaziçi Alanı Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgesi 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planlarının 1. Etapı da İBB Meclisi’nde oy birliği ile kabul edilmişti.

PEKİ SÜREÇ NASIL İLERLEYECEK?

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edilen Beykoz İlçesi Boğaziçi Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgesi 2.Etap 1/5000 ölçekli İmar Planlarının paftalarının onaylanma aşaması var. Büyükşehir Belediye Başkanının onayından sonra İBB tarafından 3194 sayılı İmar Kanunu doğrultusunda plan paftaları 30 gün yasal askı süresi içerisinde askıya çıkarılacak. Bu aşamada söz konusu planlama alanında parseli bulunan vatandaşlar tarafından incelenerek gerek görüldüğü takdirde yasal askı süresi içinde plana itiraz edilebiliecek.

Peki Vatandaş Ne Yapmalı? Hepsi ve Daha Fazlası BEYKOZ AKTÜELDE…

Beykoz Aktüel Gazetesi olarak, planın askıya çıkmasından sonra alanında uzman ve konuya hakim Şehir Plancıları tarafından planın teknik detaylarına dair değerlendirmelerini ve vatandaşların sorularına dair değerlendirmelerini mahalle mahalle detayları halinde ele alarak sütunlarımıza taşıyacağız.