17 Nisan 2021 17:48

Beykoz’un gizemli köşkü: Kabuslar evi!

Beykoz’da ormanlık alanda, “Kabuslar evi” olarak adlandırılan ve birçok sinema filmine ev sahipliği yapan 2 katlı ahşap gizemli köşk havadan görüntülendi.

Beykoz’un gizemli köşkü: Kabuslar evi!

Roman kitaplarına ve sinema filmlerinde insanların karşısına çıkan korku ve gizemli evlerle gerçek hayatta da karşınıza çıkabiliyor. Beykoz’da “Kabuslar evi” olarak tanınan 2 katlı eski ahşap köşk de bunlardan bir tanesi. Beykoz’da Akbaba Mahallesi Orman mevki Tınaz yolunda ilginç ve şaşırtıcı mimarisi ile dikkat çeken 2 katlı ahşap köşk halk arasında kabuslar evi, perili köşk olarak anılıyor.

Gizemli köşk Mehmet Şinasi Bilgin isimli iş adam tarafından 1980’li yılların ortalarında 130 dönümlük ormanlık arazinin içerisine, inşa ediliyor. 2 katlı ahşap köşk o dönemin mimari izlerini taşıyarak hala günümüze kadar aynı ihtişamını koruyor. Müştemilat bölümü de bulunan köşkün bahçesinde 2 adet havuz da yer alıyor. 1990 yıllarında Mehmet Şinasi Bilgin’in hayatını kaybetmesi sonucu köşk çocuklarına miras olarak kalıyor.

Ailecek hafta sonları buluşma noktası olan köşk 2000’li yılların başında ekonomik nedenlerden dolayı geniş arsasıyla birlikte satılıyor. Yeni sahibinin yurt dışında olduğu belirtilen köşk yılların ihmalkar ve ilgisizliğiyle, macera severler tarafından talan edilerek zarar görmüş durumda. İlginç mimarisi ve ormanlık alandaki konumuyla köşk, sayısız sinema filmine ve klip çekimine ev sahipliği yapmış. Ayrıca ahşap köşkte 2 yıl önce henüz bilinmeyen bir nedenle yangın da çıkmış, yangın nedeniyle köşkte maddi hasar meydana gelmiş.

Öte yandan ahşap köşkte çekilen korku filmleri nedeniyle, halk arasında köşk, korku evi, perili köşk olarak anılıyor. Beykoz’da ormanların arasında ilginç mimarisiyle dikkat çeken gizemli köşk havadan böyle görüntülendi.