13 Temmuz 2018 11:41

Beykozlunun Ulaşım Problemi Devam Ediyor!

Beykoz’un hemen hemen her mahallesinde İETT’ye yönelik sitemler artarken, toplu taşıma araçlarının yetersizliği vatandaşları üzüyor. Bizler de Beykoz Aktüel Gazetesi olarak vatandaşların sesine ses olup, bu sorunu gündeme getiriyoruz.

Beykoz’un hemen hemen her mahallesinde İETT’ye yönelik sitemler artarken, toplu taşıma araçlarının yetersizliği vatandaşları üzüyor. Bizler de Beykoz Aktüel Gazetesi olarak vatandaşların sesine ses olup, bu sorunu gündeme getiriyoruz. 

Özellikle kayıtdışı Afgan nüfusunun olduğu Yenimahalle başta olmak üzere, Çavuşbaşı, Baklacı Çiftlik ve Beykoz’un dğer mahallelerinde ulaşıma yönelik tepkiler her geçen gün artarak devam ediyor. Yenimahalle’de nüfusta kayıtlı olmayan yaklaşık 5.000 Afgan nüfusu varken, ulaşımda mahalle nüfusuna göre hizmet verilmesi kayıt dışı nüfusla birlikte sorunlara yol açıyor. Özellikle 15-Y kodlu Yenimahalle-Üsküdar hattında bu sorun gözle görülürken, 15 TY ve 11-H gibi Beykoz otobüslerinin ufak olması yine problemlere yol açıyor. Yine aynı mahallenin Arkboyu mevkisinde otobüs seferlerinin arttırılmaması, minibüslerin bölgeye girmemesi vatandaşları mağdur ediyor. Yaklaşık 25.000 nüfusun olduğu 15.000 seçmenin olduğu mahalle düzenli su kesintileri konusundan çok müzdarip. (Biz bu haberi yazarken bu mahalle de yine sular kesildi)
Beykoz Çavuşbaşı’nda da en düzenli hat yine Çavuşbaşı minibüsleri olurken, otobüslerin seyrek geçmesi vatandaşların tepkisine yol açıyor. Vatandaşlar Çavuşbaşı ile Üsküdar arasında yolculuk yapan 11 ÇB hattının sefer sayısının artmasını isterken, 15 KÇ hattının ise uzatılmasını istiyor. Cumhurbaşkanı’nın muhtarlara özel ilgi göstermesi, sorunlarıyla ilgilenilmesi talimatını vermesine rağmen İETT hem vatandaşları hem de muhtarları üzmeye devam ediyor. Son olarak vatandaşların isteklerini dilekçe ile İETT Genel Müdürlüğü’ne sunan Baklacı Muhtarı Mustafa Yıldırım’ın istekleri de reddedildi.
Konu ile ilgili gazetemiz Beykoz Aktüel’
e konuşan Baklacı Muhtarı Mustafa Yıldırım, mahallenin tek bir ulaşım aracının olduğunu belirttiği konuşmasında, ”Bu otobüs Baklacı Mahallesi’nde 2 ayrı güzergahta hizmet veriyor. Biri Fatih Caddesi ve diğeri Cumhuriyet ve Yunus Emre Caddeleridir. Fatih Caddesi’nden geçen araçlar sabah saatlerinde güzel çalışırken, 11’den sonra sefer sayıları azaltılmakta, en az bir ve bazen 2 saat aralıklarla çalışmaktadır” ifadelerini kullandı. Bazı otobüslerin günde 4 kez geçtiğini belirten Baklacı Muhtarı Yıldırım, haftasonları durumun içler acısı olduğunu belirtti. Muhtar Yıldırım, ”Baklacı Mahallesi ulaşım konusunda malesef Beykoz’un köylerinden bile daha kötü durumdadır. Beykoz Belediyesi’ne, Devlet Hastahanesi’ne ulaşımı yoktur. Vatandaş 2 ya da 3 araç değiştirmek zorunda kalmaktadır. Vatandaş adeta yollarda otstopçu durumunda kalmaktadır. Bu halka bu zulmü yapmaya kimsenin hakkı yoktur. İsteklerimiz reddedilmektedir. Ne diyeceğimii şaşırır olduk” ifadelerini kullandı. 

Çavuşbaşı-Çekmeköy-Dudullu minibüs hattının da muhakkak olmasını isteyen bölge halkına Beykoz Aktüel Gazetesi olarak sözümüzü verdik. Hem konuyu gündeme getirmeye, hem de ilgili kurumlara sorunları aktarmak için…

Beykoz Aktüel Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mücahit Ak, Beykoz’da ki ulaşım problemlerini yetkili kurumlara bildirdi.