16 Ekim 2018 18:24

Beykozluları Heyecanlandıran Bir İsim Adaylıkla Anılıyor!

31 Mart 2019 Yerel Seçimleri yaklaştıkça, siyasi partiler aday arayışlarına devam ederken Beykoz’un marka değerine yakışır bir isim adaylıkla anılmaya başlandı.

31 Mart 2019 Yerel Seçimleri yaklaştıkça, siyasi partiler aday arayışlarına devam ederken Beykoz’un marka değerine yakışır bir isim adaylıkla anılmaya başlandı.

Beykoz’da bulunan bazı siyasi partilerin, Beykoz Belediye Başkan Adaylığı için ünlü Mimar Ahmet Erkurtoğlu’na teklif götürmeyi planladıkları öğrenildi.

AK Parti, CHP ve MHP’nin aday kriterlerinde; “Kirlenmemiş, mütevazı, angaje olmayan ve güler yüzlü ve Mimar” olarak belirlemesinden sonra Beykoz Belediye Başkan Adaylığına ünlü Mimar Ahmet Erkurtoğlu‘nun da ismi geçmeye başladı.

İstanbul ve Anadolu Yakası’nın yakından tanıdığı ünlü Mimar Ahmet Erkurtoğlu, Avrupa’da ve Anadolu Yakası’nda yaptığı kentsel dönüşüm ve mimari projeleri ile dikkat çekmiş ve Türkiye’nin sayılı mimarları arasına girmeyi başaran Erkurtoğlu, bir dönem Beykoz’u yakından ilgilendiren Anıtlar Kurulu Başkanlığını da 2008-2009 yıllarında yürüttü.

Erkurtoğlu’nun Beykoz’u çok iyi biliyor olması, siyasi partilerin de Erkurtoğlu’nu ideal aday olarak gördükleri ve Beykoz Belediyesini yönetmesi için “partimizin adayı ol” teklifi götürmeyi planladıkları öğrenildi.

Ahmet Erkurtoğlu ismi uluslarası bir marka iken, kendisinin siyasete sıcak bakıp bakmadığı ise merak ediliyor. 

Mimar Ahmet Erkurtoğlu kimdir?

1959 yılında Kastamonu İnebolu’da doğdu. ilk, orta, lise eğitimi İnebolu’da tamamladıktan sonra 1979 yılında Trakya üniversitesi mimarlık fakültesine birincilikle girdi.

1983 yılından itibaren 1991 yılına kadar Kadıköy’de mimari bir ofiste çalıştıktan sonra 1991 yılında AE Mimarlığı kurmuştur.

2005-2010 yılları arasında İstanbul’da Yüksek Anıtlar Kurulunda kurul üyesi olarak görev yapan Ahmet Erkurtoğlu yurtiçi ve yurtdışında birçok konseptte milyonlarca metrekare projeye imza atmıştır. Kentsel dönüşüm sürecinde yaklaşık 750 si Kadıköy’de olmak üzere 1000 e yakın binanın kentsel dönüşüm projelerini yapmasına rağmen, bu kentsel dönüşümün yanlış olduğunu savunan ve ada bazlı dönüşümü öneren ilk mimarlardan biri olarak tanınmaktadır. Basında ve televizyonda kentsel dönüşüm ve imar barışındaki yanlışlıkları cesurca dile getirerek, dikkatleri üzerine çekmiştir. Ülkemizin çeşitli il ve ilçelerinde bilabedel yapmış olduğu sosyal sorumluluk projeleriylede bilinen Erkurtoğlu, davetli olarak katıldığı Darülaceze Yaşam Merkezi Projesini kazanmış olmasına rağmen, bu projeyide bilabedel yaparak büyük övgü kazanmıştır.