17 Nisan 2017 15:17

BEYKOZLULAR ÇOK CİDDİ MESAJ VERDİ !

Beykoz referandum sonuçları bölgede bulunan seçmenler tarafından araştırılmaya başlandı. Anayasada yapılacak olan 18 maddelik değişikliğin kabul görüp görmeyeceğinin oylandığı 16 Nisan’da vatandaşlar kurulan sandıklarda tercihlerini dilediği seçenekten yana kullandı. Peki, önceki seçimlerde ilçede hangi sonuçlar çıkmıştı?

Beykoz: 86 Bin Evet, 76 Bin Hayır
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi oylamasında Beykozlular oyunu kullandı. AK Partiye teveccüh göstererek her seçim oylarını atan Beykozlular bu seçimde AK Partiye ciddi bir uyarı gönderdi. 
Beykoz’da Evet oyları 86707 seçmenin oyuyla % 53,1 olarak sonuçlanırken, Hayır oyları 76646 seçmenin oyuyla % 46,9 olarak gerçekleşti. Hedeflerini 110.000 Evet oyu olarak belirten AK Parti İlçe Başkanlığı hedefledikleri rakamın altında kaldı. AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, 2 ay önce ki danışma meclisinde bugünlerin sinyalini vererek şu cümleleri kullanmıştı. 
89 Binin altı bize yakışmaz
”Seçim son 1 ay ve son 1 hafta da kazanılıyor. Biz son seçimlerde 89 bin oy aldık. Bunun karşılığı %54.7. Bize bu oyun altında oy almak yakışmaz. Birde bizimle beraber burada ”Evet” diyeceğini açıklayan MHP var. O zaman hedef çok daha yukarılara çıkıyor. Biz ne oy alırsak alalım diğer siyasi partilerin oyunu düşecekler, AK Parti’nin oyu bu diyecekler. 100 bin evet çıksa Beykoz’da, son seçimler de MHP 14 bin oy aldı. Onu düşüp AK Parti’nin oyu 86 bin diyecekler. Oyumuzu düşürecekler.”

Beykoz’da oluşan sonuç ciddi bir mesaj niteliği taşırken, AK Parti’de hedeflediği oyun oldukça gerisinde bir oy aldı. Beykoz referandum sonuçları bölgede bulunan seçmenler tarafından araştırılmaya başlandı. Anayasada yapılacak olan 18 maddelik değişikliğin kabul görüp görmeyeceğinin oylandığı 16 Nisan’da vatandaşlar kurulan sandıklarda tercihlerini dilediği seçenekten yana kullandı. Peki, önceki seçimlerde ilçede hangi sonuçlar çıkmıştı?

ÖNCEKİ SONUÇLAR NELER?

2010 yılında yapılan referandumda bölgede yaşayan seçmenlerin yüzde 58.1’lik kısmı “Evet” oyundan yana görüş belirtirken sandık başına gidenlerin yüzde 41,9’u “Hayır” oyunu tercih etmişti. 10 Ağustos 2014 yılında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise CHP ile MHP’nin ortak adayı olan Ekmeleddin İhsanoğlu bölgeden yüzde 39,2 oy oranı alırken seçimin kazananı olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüzde 56,2’lik oy oranına sahip olmuştu. Öte yandan 1 Kasım 2015 yılında yapılan genel seçimlerde ise iktidar partisi AKP bölgedeki oyların yüzde 54.7’sini bünyesinde toplamıştı. AKP’nin takip eden diğer parti ise yüzde 28,5 oy oranı ile ana muhalefet partisi CHP olmuştu.