10 Şubat 2017 13:10

BEYKOZLU REKTÖRÜN MÜCADELESİ SÜRÜYOR

ULUSLARARASI Antalya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İsmail Yüksek, üniversitelerinde 80 farklı ülkeden öğrenci olduğunu belirterek, “İtiraf etmek lazım, bu farklı ülkelerden gelen öğrencilerin birçoğu FETÖ’nün yurt dışındaki okullarından gelenler” dedi.

FETÖ’nün izi silinecek

Kurulduğu günden beri adı FETÖ yapılanmasıyla anılan Uluslararası Antalya Üniversitesi’nin yeni atanan Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, FETÖ algısını yıkmak için çalışacaklarını söyledi

Uluslararası Antalya Üniversitesi’nin yeni atanan Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, kurulduğu günden beri adı FETÖ yapılanmasıyla anılan üniversitede bu algıyı yıkmak için yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi. “Geçmişinde büyük sıkıntılar var, orayı toparla” çağrısıyla üniversitede rektör olarak görevlendirildiğini anlatan Yüksek, “Onların kurduğu, organize ettiği, eğitim kadrosu da onların ekiplerinden oluşan bir yapı vardı. Bunu değiştirdik” dedi. Yüksek, akademisyenlerin yüzde 40’ının, personelin ise yüzde 95’inin değiştiğini açıkladı.

ÇOCUKLARI KAZANMALIYIZ
Üniversitede yüzde 60’ı Antalya ve çevresinden olmak üzere toplam 2 bin 400 öğrencinin eğitim gördüğünü açıklayan Yüksek, “Öğrencilerimizin 380’i yabancı öğrenci. 80 ülkeden öğrencimiz var. Ancak birçoğu bu örgütün yurtdışındaki okullarından gelen öğrenciler” dedi. FETÖ okullarından gelen yabancı öğrencileri kazanmaya çalıştıklarının altını çizen Yüksek şöyle konuştu: “Örgütle hala temasları var mı diye kontrol altında tutuyoruz. Bu akıl tutulması, aklın satılması, körlük kolay aşılacak şey değil. Ama o çocukları okuldan atamam. Atmak çözüm değil. Çocukları dışlayıp vatan haini yapamazsınız. Kazanmak gerekiyor. Çocukların suçu yoktur. Eğer bu çocukları siz gerçekleri gösterirseniz, kazanabilirsiniz.”

20 MİLYON LİRA
Dağıtılan burslar nedeniyle üniversitenin mali olarak sağlıklı işleyemediğini ve yıllık 20 milyon liraya ihtiyaç olduğunu açıklayan Yüksek, “Mütevelli Heyeti Başkanı Fettah Tamince ile görüştüm. Bu sene 20 milyon lirayı aşkın para verecek. İleride öğrenci sayısının artmasıyla kendi kendine yoğrulan bir üniversite olmayı hedefliyoruz. Bunun için 8 bin öğrenciye ulaşmalıyız” dedi. Hedeflerini de açıklayan Yüksek, “10 bin öğrenci hedefimiz var. Bunların yüzde 25’inin yabancı olmasını istiyoruz. Hocalarımızın da yüzde 25’inin yabancı olmasını istiyoruz. Özellikle lisansüstü ve doktora alanında büyümek istiyoruz” dedi. Üniversitenin 5 fakülte, 2 yüksekokul ve 11 bölümden oluştuğunu anlatan Yüksek, Makine Mühendisliği ve Gastronomi olmak üzere 2 yeni bölüm kuracaklarının da bilgisini verdi.

SAĞLIK TURİZMİ ADIMI
Prof. Dr. İsmail Yüksek, sağlık turizmi alanında çok önemli bir adım atacaklarını da açıkladı. Yüksek, Düden Şelalesi’nin döküldüğü yerde yer alan ve daha önce iflas eden Kayı Grubu’nun yönetim binası olan yapıyı özel bir hastaneye dönüştürmek istediklerini duyurdu. Yüksek, “Tıp Fakültesi için ilk bin içerisinden 50-60 tane üst seviyedeki çocuğu alıp, yetiştirmek istiyoruz” dedi. Binanın 200 yataklı bir hastane olabileceğini anlatan Yüksek, burayı kanser ve organ naklinde merkez haline getirmek istediklerini sözlerine ekledi.