30 Haziran 2017 10:06

BEYKOZLU KASTAMONULULARDAN ‘RIFAT ILGAZ’ TEPKİSİ

Kastamonu Üniversitesi Senatosu, “Cide Rıfat Ilgaz Meslek Yüksek Okulu”nun adını “Cide Meslek Yüksek Okulu” olarak değiştirme kararı aldı.

Hababam Sınıfı“nın unutulmaz yazarı Rıfat Ilgaz’ın adının kaldırılmasının, MYO Müdürlüğü tarafından talep edildiği öğrenildi. Bu değişikliği onaylayan Senato’nun, aldığı kararı üst onay için YÖK’e gönderdiği, Rıfat Ilgaz adının kaldırılıp kaldırılmamasında YÖK’ün vereceği kararın belirleyici olacağı öğrenildi. 

Bu kararın ardından İlçemizde bulunan Beykozlu Kastamonulular, konu ile ilgili kamuoyu yaparak hem YÖK’e hem Üniversite Yönetimine ulaşarak tepkilerini gösterdiler. Sosyal medya da tepkiler çığ gibi büyürken, kararın geri alınması için çağrılar yapıldı.
Konu ile ilgili Beykoz Aktüel Gazetesine konuşan Kastamonulular Dayanışma Derneği Genel Başkanı Orhan Gümüş çarpıcı ifadeler kullandı.

Orhan Gümüş: Tek kelime ile hadsizliktir ! 
Hababam Sınıfı ile gönüllere taht kuran, Halime Kaptan kitabı ile 100 temel eser arasına giren Kastamonulu değerimiz Rıfat Ilgaz’ın isminin silinmeye çalışılması kabul edilebilir bir durum değildir. Rıfat Ilgaz’ın “Sarı Yazma” adlı romanı vardır. Cide’nin sembolü olmuştur ve der ki “Ne iyi etmiş de anam beni bu memlekette doğurmuş.” Böyle bir insanın adının kaldırılmaya çalışılması tek kelime ile hadsizliktir. Dışarıdan tayinle gelmiş bir Müdür hangi akla hizmet bu kararı alabilir?

TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜDÜ !
Kastamonu’nun değeri Rıfat Ilgaz’ın isminin silinmeye çalışılması büyük tepki çekerken Beykoz Aktüel Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mücahit Ak, twitter hesabından tepki gösterdi. Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu’da twitter hesabından Kastamonu Üniversitesi’ni etiketleyerek kaldırma kararı alanlara ”cahiller ordusu” diyerek net bir biçimde tepkisini gösterdi.