8 Şubat 2017 16:59

BEYKOZLU GİRESUNLULARDAN TRT’YE TEPKİ

Beykozlu Giresunlular Derneği Başkanı Ali Bilir,TRT’de yayınlanan belgeselde Giresun’un milli kahramanı Topal Osman Ağa için ‘cahil, katil, tuzakçı’ ifadeleri kullanılmasına üzerine ‘Bu saygısızlığı yapanların peşini bırakmayacağız” dedi.

Beykozlu Giresunlular Derneğinden TRT’ye 'Topal Osman Ağa' Belgeseline Tepki

Başkan Ali Bilir, TRT Belgesel kanalında yayınlanan Milli Mücadele Kahramanı Milis Yarbay Gazi Osman Ağa’ya yönelik haksız söylemleri şiddetle kınadığını açıkladı.

2 Şubat Perşembe günü TRT Belgesel kanalında yayınlanan Ali Şükrü Bey‘in ölümünün işlendiği, Muharrem Coşkun ve Oral Çalışlar’ın konuk olarak katıldığı belgeselde, Topal Osman Ağa için “cahil, katil, tuzakçı, içkici” ifadelerine yer verilmesi nedeniyle Beykozlu Giresunlular Derneği olarak ve bir Giresunlu olarak TRT’den derhal özür bekliyoruz diye ifade etti. Beykozlu Giresunlular Derneği Başkanı Ali Bilir,TRT’de yayınlanan belgeselde Giresun’un milli kahramanı Topal Osman Ağa için ‘cahil, katil, tuzakçı’ ifadeleri kullanılmasına üzerine ‘Bu saygısızlığı yapanların peşini bırakmayacağız” dedi.

ali-bilir-giresun.jpg

Devletin kanalında tarihi gerçeklerden uzak olarak, Milli Mücadele kahramanı Osman Ağa’ya yönelik “Tuzakçı, katil, cahil…” ifadelerinin kullanılmasının kabul edilemez olduğunu ifade eden Başkan Ali Bilir, Kurtuluş mücadelesine iki gönüllü alayla katılan Osman Ağa ve arkadaşları beş bin kişiyle gidip, 250 kişiyle dönmüştür. Milli Kahramanımız Gazi Yarbay Osman Ağa’ya zaman zaman saldırılar yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesinin de maalesef devletimizin kanalı olan TRT belgeselde yaşanması bizleri ve Giresunluları derinden yaralamıştır” dedi.

ali-bilir-giresun1.jpg

BU SAYISIZLIĞI YAPANLARIN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ’

Beykozlu Giresunlular Dernek Başkanı Ali Bilir, “Türk kurtuluş savaşının önemli kahramanlarından 42. ve 47. Gönüllü alaylarının kurucusu Giresunlu Gazi Yarbay Topal Osman Ağa’yı Türk Milletinin gözünde kimse değersizleştirmeye çalışamaz. Bizler Giresunlular olarak bu saygısızlığı yapanların peşini bırakmayacağız. Bu saygısızlığı yapanlar Yüce Türk Mahkemeleri tarafından vereceği kararla gerekli cezayı bulacağını bilmesini isteriz’ diye ifade etti.

 

Topal Osman Ağa

Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın Giresunlulardan oluşan muhafız kıtasının komutanı. Kurtuluş Savaşı’nda yararlıklar göstermiş; 1923’te Trabzon milletvekili Ali Şükrü Bey suikastı nedeniyle hakkında yakalanma emri çıkınca güvenlik güçleri ile çarpışarak hayatını kaybetmiştir

Osman Ağa Giresun’da 1918 yılından belediye başkanlığı yapmış. 1. Dünya Savaşında Osmanlı Devleti yenilince imzalan Mondros Ateşkes antlaşmasından sonra Doğu Karadeniz’de Pontus Rum Devleti kurmak isteyen Rum çeteleri ile savaşmıştır. Bu bölgede Rum çetelerini etkisiz hale getirmiştir.  Kurtuluş Savaşı ateşi Anadolu’a yandığında Giresun’dan 42. ve 47. Gönüllü alayları kurularak Gazi Yarbay Topal Osman Ağa önderliğinde savaşa katılmıştır. Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan ve Gazi Osman Ağa komutasındaki gönüllü alaylarımız isyanların bastırılmasında ve düşmanın Sakarya savaşında mağlup edilmesinde, Başkomutanlık Meydan Muharebesinin kazanılmasında, düşmanın İzmir’e sürülerek denize dökülmesinde büyük kahramanlık göstermişlerdir.”

Topal Osman Ağa için 1925’te Giresun Kalesi‘nin en yüksek noktasına masrafları bizzat Mustafa Kemal Paşa’nın şahsi malvarlığından karşılanan bir anıt mezar yaptırılmış ve naaşı buraya nakledilmiştir.

1883 yılında Giresun’da dünyaya geldi. Babası, Feridunzade ailesinden fındık ticareti ile uğraşan Hacı Mehmet Efendi’dir. Gençliğinde aile işlerine yardımcı oldu, bir kereste fabrikasına ortak oldu; evlendi ve iki oğlu oldu.

1912’de Balkan Savaşına Giderken

Balkan Harbi‘nde Osmanlı ordusuna gönüllü olarak katıldı; Çatalca cephesinde savaştı. Bu savaş sırasında sağ diz kapağından yaralandı; topal kaldı ve “Topal” lakabını böylece edindiği öğrenildi.

2-giresun-dernek-logo-003.jpg

Öte Yandan bir kınamada Giresun Medya Platformu’ndan geldi.

Giresun Medya Platformu Yönetim Kurulu Adına Başkan Sadi Toygar imzalı metinde:

Osman Ağamıza Yapılan Hakareti Giresun Medya Platformu Olarak Kınıyoruz.

Türkiye Cumhuriyetinin kurucularından Milis Yarbay Gazi Osman Ağa’ya devletin resmi yayın organı olan TRT ekranlarından yapılmış olması bizleri ve Giresunlu hemşerilerimizi derinden üzmüş, yaralamıştır.

Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasında büyük emekleri olan, vatanın her cephesinde göğsünü düşmana siper eden, 42. Ve 47. Milis Alaylarını kuran Giresun ve bölge halkının Milli Kahraman olarak kabul ettiği, en yüksek makamdan saygı duyduğu değerimiz Osman Ağa’ya ‘cahil’, ‘katil’ ve ‘tuzakçı’ gibi benzetmelerle aşağılamaya çalışmak hiçbir kurum ve kişinin haddi de değil görevi de değildir.

Vatanın en zor günlerinde dün olduğu gibi bugün de devletinin bekası için hiç gözünü kırpmadan bu vatan için canını vermeye hazır olan Giresun halkının Milli Kahramanı Topal Osman Ağa’ya yapılan bu karalamayı asla hak etmemiştir. Şanlı tarihimizin zaferle dolu sayfalarına Afyon’da, Dumlupınar’da, Haymana’da ve birçok savaş meydanında adını yazdıran Giresun uşakları kendi tarihlerine sahip çıktıkları gibi bu Cumhuriyetin kurulmasında emeği geçen Milli Kahramanlarına da sahip çıkmasını her zaman bir görev olarak kabul etmiştir.

Yakın tarih süreci içinde bu vatanın kurtulması ve bu devletin kurulması için seferber olmuş, neticesinde talihsiz bir şekilde hayata veda etmiş bu Milli Kahramanımızın manevi huzurunda kendisine yapılan şuursuzca saldırıyı kınadığımızı belirtir, yakın zaman içerisinde iade-i itibarının da tekrar sağlanması inancıyla aziz hatırası önünde Giresunlular olarak bir kez daha saygıyla eğildiğimizi ifade ederiz.