20 Haziran 2022 22:13

Beykozlu Giresunlulardan birlik beraberlik görüntüsü

Beykozlu Giresunlular Derneğinin geleneksel olarak kutladığı Yayla Şenliği bu yıl Kanuni Kent Ormanı’nda 31.kez gerçekleştirildi.

Beykozlu Giresunlulardan birlik beraberlik görüntüsü

Beykozlu Giresunlular Derneğinin geleneksel olarak 31 yıldır kutladığı Yayla Şenliği, bu sene Beykoz Yenimahalle’deki Kanuni Kent Ormanı’nda gerçekleşti. Kanuni Kent Ormanı’nda Yayla Şenliği’ne yöresel sanatçıların söylediği şarkılar ile horon tepen Giresunlular bu yılda unutulmaz bir gün yaşadı.

Giresunluların Yayla Şenliği’ne Eski Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan, CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Yüksel Taşkın, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Burak Akburak, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, İBB Muhtarlar Daire Başkanı Yavuz Saltık, AK Parti İlçe Başkanı Hanefi Dilmaç, MHP İlçe Başkanı Oğuzhan Karaman, CHP İlçe Başkanı Aydın Düzgün, İYİ Parti İlçe Başkanı Akif Taşdemir, Saadet Partisi İlçe Başkanı Muammer Koç, Deva Partisi İlçe Başkanı Hikmet Baki, Gelecek Partisi İlçe Başkanı Ayhan Uzunyayla, Yeniden Refah İlçe Başkanı Tuncay Karadeniz, Belediye Meclis Üyeleri, İlçe ve Köy Dernek Başkanları, Beykoz Mahalle Muhtarları ile binlerce Giresunlu katıldı.

Beykozlu Giresunlular Dernek Başkanı yaptığı konuşmada, Beykozlu Giresunluların 31. Geleneksel Yayla Şenlikleri’ne hoş geldiniz. Sizleri sevgi ve saygı ile selamlıyorum. Sayın protokol, sayın Giresunlu hemşerilerimiz, sayın misafirlerimiz 1987 yılında kurulan Beykozlu Giresunlular derneği bugün 35 yaşında. Başta derneğimizin kurucuları, geçmiş dönem dernek başkanlığını yapanlar, yönetim kurulu üyeliğini yapanlar, bugünlere getirenlere vefat edenlere Allahtan rahmet diliyor, yaşayanlara sağlıklı ve uzun ömürler diliyoruz. Hizmetlerinden dolayı hepsine tek tek teşekkür ediyoruz.

Derneğimiz İstanbul’un ve Beykoz’un en güçlü STKsı ve derneğidir. Bugüne kadar daima ilkleri yapmış ve başarmıştır, öncü olmuştur. Beykoz Kavacık’da 140 metrekare kendi mülkü olan derneğimiz faaliyetlerimizi buradan yapıyoruz. Biz ve yönetim kurulundaki arkadaşlarımızla dernek başkanlarımızla birlikte sizler için var gücümüzle çalışıyoruz. Sayın hemşerilerimiz, 100.000 Giresunlu Beykoz Belediyesi Kanuni Kent Ormanında 31.sini düzenlediğimiz yayla şenliklerinde buluşuyor dedik. Amacımız İstanbul’daki Giresunlular bir araya getirmek, birliğimizi, bütünlüğümüzü haykırmak.

İstanbul’da ilk defa 70 dernek bir araya gelerek bu işbirliğini yaptık. Giresun il dernekleri, ilçe, köy, mahalle dernekleri, federasyonlar, Giresun Vakfı, bir araya gelerek bu yayla şenliğinde hemşerilerimizle buluşarak, birlik beraberliğimizin resmini ortaya koyduk. Bu resim bundan sonra çok iyi okunmalı. Kirazın anavatanı, fındığın başkenti olan Giresunumuzla ilgili bizler İstanbul’daki ve gurbetteki dernekler olarak el birliğiyle Giresunumuzu hak ettiği yerlere gelmesi için var gücümüzle çalışacağız. Giresun Sporumuza süper ligde 2022-2023 sezonunda başarılar diliyoruz. Giresun sporumuzun yanındayız. Sayın Giresunlular bize bu cennet vatanı kuran başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, şehitlerimizi minnetle ve saygıyla anıyoruz. Giresun, kurtuluş savaşına katkı sunan, kurtuluş savaşında iki tane şehitliği ve binlerce şehidi olan bir ildir. Milli mücadele yıllarında 42. ve 47. gönüllü milis alayını kuran Giresun’un evladı Topal Osman Ağadır. TBMM’de Kanun teklifi olarak sunulan iade-i itibar teklifini mecliste bulunan siyasi partilerin desteği ile geçmesini, kanunlaşmasını, hak ettiği itibarını almasını talep ediyoruz.

42. Alay komutanı Ankara Haymana’da şehit anıtı olan Hüseyin Avni Alpaslan’ı da saygı ve minnetle anıyoruz. Bu yayla şenliğinde bizlere katkısı olan siz sayın İstanbullulara, Giresunlulara, Beykozlulara, il, ilçe, köy, mahalle, federasyon, vakıf dernek başkanlarına, yönetim kurullarına derneğimizin yönetim kurulu üyelerine Beykoz Belediye Başkanı Sayın Murat Aydın’a teşekkürlerimizi sunar, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlarım.” İfadelerini kullandı. Erkan saatlerde Kanuni Kent Ormanı’nda gelen Giresunlular, evlerinden getirdikleri yiyecekler ile piknik yaptılar. Yöresel sanatçılar, yöresel türküleri kemence eşliğinde söyledi. Şenliğine katılan Giresunlular meydanda saatlerce horon oynadı.