25 Ocak 2017 23:12

BEYKOZ’DAN BİLECİK’E GÖNÜL KÖPRÜSÜ

Bilecik Belediyesi Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi ve Şeyh Edebali Türbesi hafta içi ve hafta sonu binlerce konuğunu ağırlamaya devam ediyor. Son olarak da Beykoz İlim Yayma Cemiyeti Bilecik’in misafiri oldu.

Diriliş, Kuruluş ve Kurtuluş’un Şehri Bilecik’in sesini tüm ülkeye ve dünyaya duyuran Şeyh Edebali Türbesi ve Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi, kış mevsiminde de konuklarını ağırlamaya devam ediyor. Özellikle hafta sonları ziyaretçi akınına uğrayan Şeyh Edebali Türbesi ve Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi, ülkenin dört bir köşesinden konuklarını ağırlıyor. İstanbul Beykoz İlim Yayma Cemiyeti’nden oluşan öğrenci heyeti, Şeyh Edebali Türbesinde dua ettikten sonra Osmanlı Padişahları Tarih Şeridini gezdi. Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi Gösteri Salonu’nda, Bilecik Fethi belgeselini izleme imkanı bulan heyete, Bilecik Belediyesi Görevlisi Arkeolog Ertuğrul Gündüz eşlik ederek, Bilecik’in tarihi ve kültürel değerleri hakkında bilgi verdi.

Tarih Şeridi ve Şeyh Edebali Türbesi Misafirlerini Ağırlamaya Devam Ediyor
Beykoz Aktüel Gazetesine konuşan Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı şunları ifade etti: ”36 tane Osmanlı Padişahının hayat hikayesinin anlatıldığı yaklaşık 6 bin metrekarelik bir alan üzerinde hayat bulan eser, her padişahımızın kendi dönemlerine ilişkin olarak yapmış olduğu eserlerin görsel olarak sergilendiği bir yapıt. Aynı zamanda tarih şeridi girişinde 3 boyutlu bir sinema ile Osmanlı Devleti’nin kuruluşunun fethinin anlatıldığı, çok özel mekanlara sahip. Bu eser aynı zamanda bir eğitim ve mensubiyet projesidir. Padişahların  kendi seslerinden çocuklara kendi hayatlarını anlatıyor olmasının çocukların tarihi ile yakınlık kurmasında büyük öneme sahiptir. Onlarla aralarındaki manevi bağı ortaya koyuyorlar. Aynı zamanda bir eğitim projesi, maalesef bizim en fazla bilmemiz gereken ama en az öğrendiğimiz konu tarihimiz ve yalın tarihimiz. Osmanlı tarihine kısa ve özet bir bakışı sergileyerek Marmara Belediyeler Birliği gibi çok köklü bir kurumda dereceye girmesi, takdir alması, bizleri de mutlu ediyor”