29 Ocak 2018 12:26

Beykoz’da Ulaşım Yerin Altına İnecek!

Beykoz Aktüel Gazetesi Harem’den Küçüksu’ya tünel projesinin ayrıntılarına ulaştı. Beykoz’u ilgilendiren her konuyu yakından takip eden gazetemiz bir projenin daha ayrıntılarına ulaştı.

Beykoz Aktüel Gazetesi  Harem’den Küçüksu’ya tünel projesinin ayrıntılarına ulaştı. Beykoz’u ilgilendiren her konuyu yakından takip eden gazetemiz bir projenin daha ayrıntılarına ulaştı.

Her ay düzenli olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin her biriminde dağıtılan Gazetemiz Beykoz Aktüel, vatandaş problemlerine çözüm aramaya devam ediyor. Halkın sesi olarak Küçüksu Çayırı hususunda gazetemiz Küçüksu Çayırı’nı manşetinden gündeme getirmişti. Hemen ardından Beykoz Aktüel Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mücahit AK; halkın sorunlarını aktarmak üzere İBB Eski Başkanı Kadir Topbaş bir görüşme gerçekleştirmişti.

Dr. Kadir Topbaş’ın gerçekleştirmek istediği projelerin akıbetini, Beykoz’la ilgili yapılan ve yapılaması planlanan projeleri, aksaklıkları ve vatandaş talepleri iletirken Başkan Topbaş; ”Vatandaşlarımız hiç şüphe duymasın. Küçüksu Çayırı eski günlerine kavuşacaktır. Bizler Küçüksu Çayırı’nda büyüdük, Küçüksu’da yüzmeyi öğrendik. Bölgeye vefa borcumuz var” ifadelerini kullanmıştı.

Küçüksu’ya Tünel

İlk olarak Dr. Kadir Topbaş’ın referandum ziyaretinde Beykoz’da açıkladığı, ardından Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in Belediye Meclisi’nde açıkladığı Tünel projesini, Başkan Topbaş’ın istifasından sonra iptal olup olmadığının akıbetini ayrıntıları ile yetkililerden öğrendik. 

Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım AŞ’nin (ATAŞ) yönetim kurulu başkanı Başar Arıoğlu, tünelin 2017’yi 15.6 milyon araç geçişi ile geride bıraktığını kaydeden Arıoğlu, “Bize verilen garanti, yıllık 25.6 milyon araca denk geliyor. Bu durumda geçen yıl 10 milyon araçlık eksik geçiş söz konusu. Bu araçların bedelini devlet bize ödeyecek. Garanti kapsamında devletten 123 milyon lira alacağız” diye konuşmuştu. Küçüksu’dan Harem tünelinin Avrasya’ya entegre edilip edilmeyeceği gündemde tartışılmaya devam edilirken, Beykoz Aktüel Gazetesi o bilgilere ulaştı. 

İşte Ayrıntılar

Gazetemizin ulaştığı bilgilere göre;  Harem’den Küçüksu’ya yapılacak tünel ise Avrasya Tüneli ile entegre olarak hem vatandaş yararı sağlanıp, hem kamu zararı engellenecek. Üsküdar Sahil trafiğini ve Beykoz’un ulaşım sorununu rahatlatmak için yaklaşık 24 kilometre uzunluğunda tünel inşa edilecek. Proje, Harem-Beylerbeyi, Beylerbeyi-Çengelköy, Çengelköy-Küçüksu, Küçüksu-Kavacık ve Kavacık-Çubuklu olmak üzere 5 ayrı etap halinde tamamlanacak. Bu sayede Beykoz, Avrasya Tüneli’ne yer altından entegre edilecek. Projeler uygulanmaya konulduğunda Küçüksu Çayırı’nın da zarar görmeyeceğini, tarihi ihya projesinin de uygulanacağı ayrıntılarıyla ifade edildi.

Proje hakkında sadece 2019 sonrası yatırım planları arasına dahil edildiği bilinirken, ayrıntılarını gün geçtikçe belirteceğiz.
(Beykoz Aktüel Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mücahit Ak)