7 Haziran 2022 20:41

Beykoz’da ucuz ekmek polemiği büyüyor!

Beykoz Belediyesi’nin ucuz ekmek sattığı sebebiyle mühürlendiği iddia edilen Geçit Ekmek Fırını mecliste gündeme geldi.

Beykoz’da ucuz ekmek polemiği büyüyor!

Beykoz Belediyesi’nin mühürlediği iddia edilen fırın, Beykozluların gündemini meşgul ederken CHP Meclis Üyesi Recai Çelik, Beykoz Belediye Meclisi’nde gerçekleştirdiği konuşmada Beykoz Belediyesi’nin ucuz ekmek satışına engel olduğunu ifade etti. Çelik, Yenimahalle’de unlu mamuller ruhsatıyla ekmek çıkardığı ve fırının bulunduğu binanın depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle kapatıldığı söylenen fırını Beykoz Belediye Meclisi’nin gündemine taşıdı.

Çelik, “Yenimahalle’de bir işyeri bütün yasal prosedürü yerine getirmiş tam ruhsat verileceği sırada Ramazan ayı başlıyor. Bu fırınımızda unlu mamuller ruhsatıyla ramazan ayında pide imalatı yapıyor ve pideyi 6 TL’den satıyor” diye konuşarak Beykoz Belediyesi’nin vatandaşın ucuz ürüne ulaşmasına engel olduğunu iddia etti. Marketlerde ve pazarlarda yaşanan fiyat artışının önüne geçilemediğini ifade eden Çelik, zamları yapanlara yönelik bir günah keçisi arandığını söyledi.

CHP Meclis Üyesi Recai Çelik: “Vatandaşın ucuz ekmek almasını niçin engelliyorsunuz?”

Çelik, “Bunu gören diğer fırınlarda pide fiyatını 6 TL’ye çekiyor. Ne oluyorsa, arkadaşların iddiaları çok büyük. Beykoz Belediyesi’ni de çok ciddi zan altında bırakacak iddialar. Bu işyerinin ruhsatı belli sebeplerle iptal ediliyor. Bende şimdi burada soruyorum. Vatandaşın ucuz ekmek almasını niçin engelliyorsunuz? Beykoz’da bugün ekmek satışı 4 TL. Bu fırın 3 TL’ye satıyor. Diğer imalatçı arkadaşlarla konuşuyor, zarar eder diyorlar. Kazanamaz. Serbest ekonomi diye bir şey var. Kazanamazsa zarar eder kapatır. Ama vatandaş memnun alıyor. Beykoz’da 30’a yakın ekmek fırını unlu mamuller ruhsatıyla ekmek üretimi yapıyor. Bu açılan işyeri deprem yönetmeliğine uygun değil, bu bina riskli bina diyorsanız, Beykoz’da depreme dayanıklı bina yok” diyerek konuşmasını sonlandırdı.