3 Temmuz 2020 19:56

Beykoz’da sivrisineklerle topyekün mücadele!

Beykoz Belediyesi’nin kıştan bu yana etkin şekilde yürüttüğü sivrisinek ve uçan kanatlılarla mücadele çalışmaları kapsamında gece ve gündüz ilaçlama ekipleri sahaya indi.

Beykoz’da sivrisineklerle topyekün mücadele!

Vatandaşların bilinçlenmesi ve aktif katılımını amaçlayan kültürel mücadeleye de hız verildi.

Beykoz’da ilçe sakinlerinin huzurlu bir yaz mevsimi geçirmesi için aylar öncesinden başlatılan sivrisinek ilaçlama çalışmaları 45 mahallede, 4 larva ekibi ve 1 özel mülk ilaçlama ekibi olmak üzere 5 araç ve 21 personelin katılımıyla gece ve gündüz kesintisiz bir programla sürüyor.
İlçe genelindeki gece ilaçlama çalışmaları Haziran ayı itibari ile Eylül ayı sonuna kadar sivrisineklerin havada etkin görüldüğü 19:00-24:00 saatleri arasında her mahallede haftada bir gün olmak üzere yürütülecek.

Gündüz ekipleri ise vatandaşlardan 444 66 61 No’lu Çözüm Merkezi’ne gelen talepler doğrultusunda ilçe genelindeki dere kenarları, sulak alanlar, metruk binalar, kanallar, havuzlar, parklar ve çalılıkları ilaçlıyor.

Larva Çalışmaları Aylar Öncesinde Başladı

Aylar öncesinden başlayan larva tespit çalışmaları sonucu belirlenen 4 bin 255 kaynak ekipler tarafından düzenli olarak ilaçlanırken aynı zamanda ilçede bulunan 17 dere ve bağlantılarında da oluşabilecek vektörlere karşı gerekli önlemler alındı.
Ayrıca tespit edilen 520 adet gübrelik, karasinek üremesine karşı ekipler tarafından düzenli olarak ilaçlanıyor.

Kesin Çözüm Kültürel Mücadele

Beykoz Belediyesi ilçede başlattığı kültürel mücadele kapsamında vatandaşların bilinçlenmesi ve aktif katılımına yönelik çalışmalara da hız verdi.
İlçe sakinlerinin sinek üreme alanlarına yönelik alabileceği basit önlemleri içeren bilgilendirici etiket ve broşürler hazırlanarak dağıtımları yapıldı. Broşürlerde vatandaşlardan özellikle saksı, oluk, eski lastikler, kedi-köpek mama kapları, süs ve plastik havuzları, temiz tutmaları ve bidonların ağızlarının kapalı tutulması isteniyor.
Bahçe ve balkonlarda ağzı açık bırakılan su bidonunda bir gün içinde binlerce sivrisinek
üreyebiliyor.

Kaynakları Kaldıralım, Kapatalım ve Kurutalım

İlçede hayvancılık faaliyetlerinin yoğun olması dolayısıyla karasinek üreme kaynağı olan gübreliklerin kapalı tutulması hususunda görevliler tarafından çiftçiler ziyaret ediliyor, uyarı ve tebligatlar yapılıyor.
Belediye ekipleri vatandaşlardan sivrisinekle mücadelede kesin mücadele olan “Kaldıralım Kapatalım ve Kurutalım” kuralına uyulmasını istiyor.