27 Nisan 2020 15:26

Beykoz’da Ramazan davulcularına verecek para yok mu?

İçişleri Bakanlığınca 81 il valiliğine yeni tip Corona virüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında ramazanda uygulanacak tedbirleri içeren genelge gönderildi.

Beykoz’da Ramazan davulcularına verecek para yok mu?

Genelgeye göre, vatandaşların toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmeyecek. Özellikle iftar ve sahur vakitleri arasında vatandaşların dışarıya çıkıp sosyal mesafe kuralını göz ardı edebilecekleri değerlendirildiğinden bu hususta gerekli tüm tedbirler alınacak.

İçişleri Bakanlığı: Yerel imkanlarla sağlanacak!

Ramazan davulcuları ile ilgili il/ilçe Hıfzıssıhha Kurullarının, özellikle kaymakamların yerel yöneticilerle (belediyeler dahil) beraber vereceği kararlar doğrultusunda riayet edecekleri hususlar da genelgede belirtildi.

Ramazan davulcularının bahşiş almak adına evleri ziyareti, kapı zili çalmak gibi bulaşma riski oluşturabilecek davranışlarını önleyebilmek için davulcuların faaliyetleri sonucu alacakları bahşişlerin tek tek vatandaşlar/haneler yerine toplu olarak yerel imkanlarla sağlanması esas olacak.

Aksi takdirde ramazan davulcularının tek tek vatandaşlardan bahşiş toplamasına müsaade edilmeyecek ve faaliyetlerine izin verilmeyecek.

Ramazan davulcularına verecek para kalmadı mı?

Ramazan’da davul kültürü en önemli geleneklerimizden biri haline gelirken, Beykoz’da bu gelenek son buluyor. İddialara göre Muhtarlıklara gelen yazıda, ‘’Ramazan’da davul faaliyetlerine izin verilmeyecek’’ denildiği belirtildi. Beykoz Belediyesi konu ile ilgili tasarrufta bulunmazken, yetkinin gerçek sahibi Beykoz Kaymakamlığı ise sessizliğini koruyor. Beykozlular ise soruyor, ‘’100 tane Ramazan davulcusuna verecek para kalmadı mı?’’

”İlla her sorunu Sn. Cumhurbaşkanımız mı çözmeli?” 

Beykoz’da uzun yıllardır davulculuk yapan efsane davulcu olarak anılan Mustafa Rençber, ‘’Yıllardır davul kültürünü Beykoz’da yaşatıyoruz. Bu sene İçişleri Bakanlığı genelgesinde ki gibi para toplamamızın risklerinin de farkındayız. Beykoz Belediyesi bizlerle toplantı yaptı, ücret ödeyemeyeceklerini söylediler. Beykoz Kaymakamlığı’da sessizliğini koruyor. Kurumlar neden insiyatif almazlar? İlla her sorunu Sn. Cumhurbaşkanımız mı çözmeli? Sorunların çözülmesini umuyoruz’’ ifadelerini kullandı.