10 Nisan 2021 13:01

Beykoz’da Ramazan ayını nasıl geçirmeliyiz?

Beykoz Müftüsü Ali Efe Ramazan Ayının gelmesi dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Beykoz’da Ramazan ayını nasıl geçirmeliyiz?

Rahmet, mağfiret ve cehennemden kurtuluş ayı olan mübarek Ramazan ayına kavuşmuş bulunuyoruz. 12 Nisan Pazartesi akşamı kılacağımız teravih namazının ardından 13 Nisan Salı günü tutacağımız ilk oruçumuzla Ramazan ayına girmiş olacağız.

Allah cc Kuranı Kerimde; “Ramazan ayı, insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği aydır.

Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa onu oruçlu geçirsin.” (Bakar 2/185) buyurmaktadır. Sevgili Peygamberimiz (sav): “Ramazan ayını inanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek ihya eden kimsenin geçmiş günahları bağışlanır” buyurmuşlardır. (Buhârî, “Ṣalâtü’t-terâvîḥ”, 1; Müslim, “Ṣalâtü’lmüsâfirîn”, 173, 174)

Ramazan ayı biz Müslümanları insanî değerlerle ve ahlaki erdemlerle eğiten müstesna bir aydır. Ruh ve beden sağlığımıza katkıları ile birlikte bireysel ve toplumsal hayatımıza katkıları yüksektir. Diyanet İşleri Başkanlığımız bu sene de Ramazan ayının temasını, “Şifa Ayı Ramazan” olarak belirledi. Gönüllerimizde on bir ayın sultanı olarak yer eden Ramazan, bütün mahiyetiyle maddi ve manevi hastalıklarımız için bir şifa kaynağıdır, şifa ayıdır.

Bu ayda nazil olan Kuranı Kerim şifa kaynağıdır. Gönüllerimiz bu ayda Kuranla şifa ve inşirah bulacaktır. Peygamberimiz (sav) ve Cebrail (as)ın her ramazan karşılıklı olarak Kuranı Kerim okumaları vesilesiyle bizler için sünnet olan Mukabelelerimizi okurken aynı zamanda Kuranın rehberliği hayatımızı ve yolumuzu aydınlatacaktır.

Ramazan ayı kardeşliğimizin pekiştiği, dayanışmanın ve paylaşmanın en güzel bir şekilde yaşandığı müstesna bir aydır. Zekatlarımız, fitrelerimiz ve sadakalarımızla hem madden hem de manen arınırken, kardeşlerimizin ihtiyaçları giderilmiş olacaktır. Bu vesileyle gelişen kardeşlik ruhu karşılıklı olarak dualara zemin oluşturacaktır ki bu da toplumsal hayatımız için şifa vesilesidir.

Bu Ramazan ayını da, bir yılı aşkın süredir devam eden salgın hastalık şartlarında karşılıyoruz. Daha çok ailemizle geçireceğimiz bu dönemde Ramazan’ın manevi güzellikleriyle aile bağlarımızı güçlendirmek için fırsat olarak değerlendirmeliyiz. Ailemizle birlikte Teravihlerimizi kılarak, Kur’an okuyarak, sohbet ederek, iftar ve sahurumuzu birlikte yaparak en iyi şekilde değerlendirmeliyiz. Özellikle çocuklarımızın dünyasında Ramazan’ın heyecanını ve güzelliklerini hissettirmeliyiz. Salgınla mücadele vesilesiyle Teravihlerimizi evlerimizde kılmaya devam edeceğiz. Yine bu süreçte aşı olma sıramız geldiğinde aşımızı olarak gerekli tedbirimizi alacağız.

Yüce dinimizin insan sağlığına verdiği önem gereği dikkatli ve tedbirli davranarak kendi sağlığımızı koruduğumuz gibi çevremizdeki kişilerin sağlığına ve kul hakkına da dikkat gösteriyoruz. Bu vesileyle Beykoz’lu kardeşlerimizin ve Alemi İslamın Ramazan aylarını tebrik ederken; bu ayın kalplerimize huzur, hanelerimize bereket, ailemize, ülkemize ve İslâm âlemine hayırlar getirmesini dilerim. Yüce Rabbimizden içinde bulunduğumuz bu salgın hastalık sürecinden bir an evvel bizleri kurtarmasını niyaz ederim.

Ali EFE
Beykoz Müftüsü