21 Ocak 2020 12:24

Beykoz’da ödül alan o resimler büyüledi!

Beykoz’un tarih, doğa ve insan manzaralarının amatör ve profesyonel fotoğrafçıların objektifinden en güzel karelerle yansıdığı “Beykoz Belediyesi 1. Fotoğraf Yarışması” sonuçlandı.

Beykoz’un tarih, doğa ve insan manzaralarının amatör ve profesyonel fotoğrafçıların objektifinden en güzel karelerle yansıdığı “Beykoz Belediyesi 1. Fotoğraf Yarışması” sonuçlandı.

Beykoz Belediyesi, Türkiye Fotoğraf Vakfı ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) işbirliğiyle ilçenin tanıtımı ve fotoğraf sanatının gelişimine katkı sağlamak için düzenlenen yarışmayla fotoğraf sanatı açısından ilçenin cazip hale gelmesi de amaçlandı. 

Başvuruların 10 Eylül- 4 Ocak tarihleri arasında alındığı, toplam 112 bin TL ödüllü organizasyona 703 yerli ve 2 yabancı olmak üzere toplam 705 katılımcı 4 bin 754 fotoğrafla başvurdu. 2 kategoride açılan yarışmanın “Foto Öykü” Kategorisi’ndeki birinciliği Caner Başer, ikinciliği Kemal Özkılıç, üçüncülüğü ise Emrah Ildız kazandı. “Serbest” Kategori birinci Neşe Arı, ikinci Ömer Kara, üçüncü ise Kahraman Turan oldu.

Usta Sanatçılar Seçti 

Ödül kazanan fotoğraflar, aralarında ünlü Foto Muhabiri Coşkun Aral, Erdal Yazıcı, İsmail Küçük, İzzet Keribar, Leyla Emektar, Murat Gür, Mustafa Yılmaz, Nazan Tuna ve Süleyman Gündüz gibi usta fotoğraf sanatçılarının yer aldığı jüri tarafından seçildi. 

Beykoz Belediyesi’nde yapılan seçici kurul toplantısı için 17 Ocak Cuma günü bir araya gelen ustalar, yarışmaya gönderilen fotoğrafları tek tek inceleyerek kompozisyon, anlatım, bütünlük ve renk kategorilerinde titiz bir değerlendirmeye tabi tuttu. 

Kendisi de fotoğraf sanatına gönül veren Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, İstanbul’un en köklü ilçeleri arasında yer alan Beykoz’un tanıtımı için öncülük ve teşvik ettiği yarışmanın seçici kurul toplantına katılarak seçimleri izledi. 

Ödüller 25 Ocak’ta 

Beykoz Belediyesi, “Foto Öykü Kategorisi”nde birinciye 10.000 TL, ikinciye 8.000 TL, üçüncüye 6.000 TL ödül verecek. Beykoz Belediyesi Özel Ödülü sahibi 4.000 TL, 5 adet Mansiyon Ödülü sahipleri 3.000’er TL ve en fazla 20 adet Sergilenmeye Değer Eser sahibi ise 1.000’er TL ile ödüllendirilecek.  

Yarışmanın “Serbest Kategorisi”nde birinci 5.000 TL, ikinci 4.000 TL, üçüncü 3.000 TL, Beykoz Belediyesi Özel Ödülü’nün sahibi 2.000 TL, 5 adet Mansiyon Ödülü sahipleri 1.000’er TL ve en fazla 30 adet Sergilenmeye Değer Eser sahibi ise 500’er TL ile ödül alacak.  

Beykoz’un en iyi anlatan fotoğrafların sahipleri, 25 Ocak 2020 Cumartesi günü, saat:19:00’da Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde yapılacak sergi ve törenle ödüllerine kavuşacak.

 

SERBEST KATEGORİ

1. Neşe ARI

2. Ömer KARA

3. Kahraman TURAN

Ö.Ö – Muhammet Enes YILDIRIM

Mansiyon – Bekir YEŞİLTAŞ

Mansiyon – Ali MERMERTAŞ

Mansiyon – Volkan KARAGÜLLEOĞLU

Mansiyon – Ahmet Fatih SÖNMEZ

Mansiyon – Merve ERGİN

SERGİLEMELER

Bekir YEŞİLTAŞ

Nuri ÇOBAN

Nuri ÇOBAN

Remzi ESKİKAPLAN

Ömer ŞAHİN

Arzu İBRANOĞLU

Caner BAŞER

Etem ÇOLAK

Devrim Özgür ÜNLÜ

Tayip BAŞAK

Mustafa KURTBAŞ

Mustafa Bülent YILMAZ

Elif KÜRLEYEN

Kemal VURGUN

Fatih BALAMAN

Tolga İLDUN

Sezgin ARICAN

Sema MERMERTAŞ

Sevgi ÖDEMİŞ

Reyhan TÜRK

Kevser ŞAHİN

Hayat ÇAYLI

Muhammed Gencebay GÜR

Emel Oğuz ATASOY

Özgür SÖNMEZ

Melike KOCA

Murat KAHRAMAN

Alperen KURUBAL

Elif AKBULUT

Sinan YAVUZ

FOTO ÖYKÜ KATEGORİSİ

Caner BAŞER

Kemal ÖZKILIÇ

Emrah ILDIZ

Özel Ödül – Yücel ÇETİN

SATIN ALMALAR

Ekrem KALKAN

Sebahattin ÖZVEREN

Gülsüm KARAGÜL