10 Kasım 2018 15:32

Beykoz’da İmar Planları Karlıtepe’ye Özel Mi Çıkıyor ?

Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi Suha Okan Uzun imar planları ile ilgili konuştu. ”Beykoz’da İmar Planları Karlıtepe’ye Özel Mi Çıkıyor ?”

Beykoz Belediye Meclisi Kasım ayı olağan toplantılarının son oturumu gerçekleştirildi.

Beykoz Belediye Meclisi Kasım ayı olağan toplantılarının son oturumu Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek başkanlığında gerçekleştirildi. Mecliste öncelikli olarak 7 Kasım 2018 tarihli tutanak oylanarak oy birliğiyle kabul edildi.

Açılış ve yoklamanın ardından gündem dışı söz alan CHP Meclis Üyesi Gülay Demirel, 15 Temmuz Şehitler Meydanı’nda (Beykoz Belediye Meydanı) yer alan Atatürk Büstü’nün siyaha boyanmasını gündeme getirerek Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 80’inci yıl dönümü anısına bir konuşma gerçekleştirdi.

Suha Okan Uzun: “Planlara Karlıtepe’den başlanılması manidar”

Rapor hakkında söz alan CHP Meclis Üyesi Suha Okan Uzun; ”Beykoz ilcesi doğal sit planları yaklaşık 5 senelik bir süreç sonunda yeniden Beykoz gündemine gelmiştir. Planların iptal edilmesinden yaklaşık 1 yıl sonra doğal sit plan bölgesi parcalara ayırarak çözüm üretmeye çalışmak,plan bütünlüğü ve fırsat eşitliğine aykırıdır. Plan yapılırken bölge halkının talepleri ve ihtiyacları dikkate alınmamıştır.Donatı alanlarının fazla olması gerektiğinden dolayı çözüm üretilirken adaletli davranılmasını temenni etmekten başka söyleyebileceğimiz birşey yoktur.İptal edilen planlardaki nüfus yoğunluğu azaltılması sonucu,birbirinden bağlantılı olarak yeni donatı alanları ihtiyacları sınırlandırılmış olsada bölge halkının 18.madde uygulaması sonucu mağdur olmaması adına gerekli önlemlerin alınması önemle hatırlatırız.

Bizler Beykoz halkımızın plan beklentilerini KARLI tepeden başlamasına,yani bizim deyimimizle KÂRLI TEPE olarak söylediğimiz,müteahitlerin kol gezdiği, bir rant yeri olarak görülen bu yerden başlamasını MANİDAR buluyoruz.”

Yücel Çelikbilek: ”Planların tamamı etkilenmesin diye bölündü”

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de planlar hakkında yapmış kısa açıklamada planların neden bölgelere ayrıldığını şu ifadelerle açıkladı; “Beykoz planlarını yaparken mahkemeye bir itiraz olduğunda planların tamamı iptal olmaması için 3 etap halinde çıkardık. Planın herhangi bir yerinde itiraz veya yanlışlık olduğunda sadece o etap dururken diğer etaplar sorun yaşamayacak. Yenimahalle’den Anadolu Kavağı’na tek bir plan yapılırsa ve bu planların her hangi bir yerinde itiraz olur mahkemeye gidilirse tamamı iptal olmasın diye bölgelere ayırdık” dedi.