5 Nisan 2020 13:22

Beykoz’da ihtiyaç sahiplerine 1000’er TL yardım

Beykoz’da ihtiyaç sahibi yaklaşık 2 bin 100 civarı aileye korona virüsü ile mücadele kapsamında 1000 TL nakit destek ödemesi yapılacak.

Beykoz’da ihtiyaç sahiplerine 1000’er TL yardım

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenen kriterler doğrultusunda Corona virüsü salgınından etkilenerek maddi kayıp yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere nakdi yardım yapılacağı duyuruldu. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından koordine edilecek yardımdan Beykoz’da yaklaşık 2 bin 100 civarı ailenin faydalanması bekleniyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan nakit yardımı desteği açıklamasının ardından söz konusu sosyal yardıma ilişkin şartlar araştırılmaya başlandı. Corona virüsü nakit yardımına ilişkin detaylar belli olurken yanıtı merak edilen bir başka soru ise 1000 TL nakit destek ne zaman dağıtılacak oldu. İşte konuyla ilgili detaylar…

İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELERE NAKDİ YARDIM NE ZAMAN YAPILACAK?

Bakan Selçuk, ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılacak 1000 TL’lik nakdi yardımın ne zaman dağıtılacağı ile ilgili soru işaretlerini “Hedefimiz 2 milyar lirayı, martın sonuna gelmeden, en geç nisan ayı başında dağıtmak.” ifadelerini kullanarak giderdi.

1000 TL SOSYAL YARDIM ŞARTLARI NEDİR?

Bakan Selçuk, “Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakıfları aracılığıyla yapılan gelir testlerine bağlı olarak en alt kesime 2 milyar liralık yardımı dağıtacağız” diyerek şartları taşıyan ihtiyaç sahibi hanelere 1000’er lira destek vereceklerini duyurdu. Ancak sosyal yardım şartları henüz açıklanmadı. Bakanlık tarafından şartlar duyurulduğunda haberimizin içeriğinde yer alacak.

SOSYAL YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK?

İhtiyaç sahiplerine yapılacak 1000 TL’lik sosyal yardımın başvuruları ile ilgili detaylar henüz açıklanmadı. İhtiyaç sahibi ailelere yapılacak yardımlara ilişkin ayrıntıların sorulması üzerine Bakan Zümrüt Selçuk, şunları kaydetti: “Zaten tespit edilmiş, periyodik olarak yardım yaptığımız 2 milyon vatandaşımız var. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla gelir testleri yapıyoruz. Şu anda tespit edilmiş bir listemiz var. Onlara, 2 milyon kişiye bu dağıtımı yapacağız ama herhangi bir ihtiyaç doğduğunda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla, onların da aylık periyodik payları artırıldı, hiçbir vatandaşımızı bu süreçte dışarıda bırakmayacağız. Hedefimiz 2 milyar lirayı, martın sonuna gelmeden, en geç nisan ayı başında dağıtmak.

ÜCRETSİZ KOLONYA VE MASKE DE DAĞITILACAK

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşk’ünde yapılan korona zirvesinden sonra 65 yaş ve üzerine kolonya ve maskenin ücretsiz dağıtılacağını açıklamıştı. Gözler bu uygulamanın nasıl yapılacağına çevrilirken detaylar ortaya çıkmaya başladı. Bu görevi Beykoz Kaymakamlığı koordinesinde Beykoz Belediyesi, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Kızılay çalışanlarından oluşturulan Vefa Sosyal Destek Grubu ekiplerince yapılacak.

Etiketler: