14 Mayıs 2020 20:09

Beykoz’da denize girilecek mi? Virüs suda yayılır mı?

Beykoz’da bu yaz denize ve havuzlara girilecek mi? Koronavirüs denizde veya havuzda yayılır mı?

Beykoz’da denize girilecek mi? Virüs suda yayılır mı?

Beykoz Koronavirüs sekmesini internet sitesine ekleyerek güncel koronavirüs haberlerini aktaran Beykoz Aktüel Haber, yine farkındalık oluşturan bir habere imza attı.

Sosyal mesafe ile denize gireceğiz!

Beykoz’da hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uyularak sahillerin ve denizlerin normalleşme çerçevesinde vatandaşlara açılması bekleniliyor. Yaz tatili denince birçok kişinin aklına plajda güneşlenmek, denize girmek veya havuzda yüzmek geliyor. Salgının yaz aylarında da etkisini sürdüreceği düşünülünce, deniz, göl veya havuzda yüzmek tehlike oluşturuyor mu sorusu geliyor akıllara… Beykoz Aktüel o bilgilere sizler için ulaştı.

”Risk soğuk suda azalıyor”

Edinilen bilgilere göre uzmanlar; havuzda, gölde veya denizde yüzmek tehlike oluşturmadığını belirtiyorlar.  Ancak havuzun kenarında veya plajda sosyal mesafe kuralına kesinlikle uyulması gerekiyor. Uzmanlar, havuz, göl veya denizde yüzmek isteyenlerin, sudan çıkınca çok dikkatli olması gerektiğini söylüyor. Havlularını yanyana sererek güneşlenmenin virüsün bulaşma riskini artırdığı belirtiliyor. İnsandan insana virüsün bulaşma riski artarken soğuk suda enfeksiyon tehlikesi azalıyor.

Havuz suyu risk taşımıyor

Kapalı ve açık yüzme havuzlarında suyun klorlanması nedeniyle endişe etmeye gerek olmadığını dile getiriliyor. Açık ve kapalı yüzme havuzlarında suyun sürekli olarak filtreleme ve dezenfeksiyon işlemlerinden geçtiğini, bunun da bakteri ve virüsleri etkisiz hale getirdiği ifade ediliyor.

Denizlerde virüsün bulaşma riski düşük

Suda virüsün bulaşma riskinin çok azaldığı ifade edilerek “Suyun sıcaklığının yükselmesi ve yazın güneş ışınlarının artmasıyla muhtemelen sudaki virüslerin etkisini yitireceği” dile getiriliyor. Dünya Sağlık Örgütü de, koronavirüsün su yoluyla bulaşabileceğine dair bir işaret bulamadığını ifade etti. Ancak ishal olan veya solunum yolları rahatsızlıkları geçirenlerin diğer kişileri tehlikeye atmaması için havuza veya denize girmemesi konusunda uyarıda bulunuldu.

Beykoz’un Karadeniz sahilleri daha mı güvenli?

Beykoz coğrafi konumuyla hem Marmara denizine bogaziçinden kıyısı var, hemde Riva üzerinden Karadeniz’e sahili var. Hangi sahillerin daha güvenli olduğu sorusunu da yanıtlayan uzmanlar, “Güvenlik konusu tamamen sosyal mesafe ile alakalı ve güneşlenirken bulunulan mesafeler ile alakalı bir durum. Plajlarda kabinler ve lavobalar en sık dezenfekte edilmesi gereken yerlerin başında geliyor” dediler.