9 Şubat 2021 13:50

Beykoz’da çok önemli görüşme: Yeni süreç başlayabilir

Türkiye – Libya ilişkilerini olumlu anlamda etkileyecek görüşmelere Beykoz ev sahipliği yaptı.

Beykoz’da çok önemli görüşme: Yeni süreç başlayabilir

Gün Medya Grup (GMG) Onursal Başkanı Cengiz Aygün, Beykoz Anadoluhisarı’nda Libya heyetini ağırladı.  Libya Başbakanı Fayiz Es Sarrac’ın kuzeni olan, Libya’da yıldızı hızla parlayan Ekonomi Müsteşarı Ahmed Alarbad ve beraberinde ki heyet ağırlandı.

Akdeniz’de ki gelişmelerle ilgili Libya konusunda yazmış olduğu yazılarda sık sık uyarılarda bulunan iş insanı Aygün Libya hamlesi yapılmazsa, ‘’Akdeniz’de olta bile atamayabiliriz’’ ifadelerini kullanmıştı.

Gün Medya Grup Onursal Başkanı Cengiz Aygün’e ise Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un kardeşi ATLAS Global Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy ve iş insanı Ali Aygün eşlik etti.

Beykoz Aktüel Haber’e dış politika ile ilgili açıklama yapan ve Libya hamlesinin kazanım olduğunu ifade eden Aygün, ‘’Libya sahasında ciddi edinimler kazandık. İHA-SİHA  ve pek çok diğer savaş enstrümanlarıyla rüzgarı tersine çevirdik. Böylesi bir noktaya gelmişken, edinimlerin masa başında kaybedilmemesi için “taraf cephe” ve “taraf müttefik” oluşumuna behemehal başlamalıyız’’ dedi.

Açıklamasının devamında Başkan Aygün, ‘’ABD başta olmak üzere, Almanya, İngiltere, İtalya ve hatta İsrail’le “kazan-kazan” çerçevesinde sonuç verici iletişim ve istişare şarttır. Hatta Libya ile yapılan anlaşmaya benzer yeni anlaşmaların yapılması da Türkiye’nin alternatifleri arasında olmalıdır. Keza bu bağlamda, Tunus, Fas, Cezayir ve Çad’la yeni ve Libya konusuna katkı sağlayacak ekonomik, askeri, siyasi pakt ve mutabakatlar elimizi güçlendirecektir’’ dedi.

Rusya’dan gelen heyet ağırlandı

Hentbol Kadınlar Avrupa Ligi’nde ülkemizi başarıyla temsil eden GMG sponsorluğunda ki Kastamonu Belediyespor, Anadoluhisarı’nda Onursal Başkan Cengiz Aygün’ün konuğu oldu. Görüşmeye Kastamonu’nun başarılı Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu ve Kulüp Başkanı Bülent Bıyıklı katıldı. Görüşmelerin ardından heyet Kastamonu’ya yolcu edildi.