24 Mart 2022 15:08

Beykoz’da çevre gönüllüleri harekete geçti

Beykoz’da çevreye duyarlı üniversite öğrencileri “Sıfır Atık” hedefiyle sahaya indi.

Beykoz’da çevre gönüllüleri harekete geçti

Kapı kapı dolaşarak ilçe sakinlerine projeyi ve yararlarını anlatan öğrenciler, “özelde” daha temiz bir Beykoz, “genelde” ise sürdürülebilir çevre ve yaşanılabilir bir dünya için katkı ve destek bekliyor.

İlçedeki temizlik hizmetlerine rehberlik eden “Sıfır Atık” uygulamalarının yaygınlaşması, toplumda farkındalık ve katılımın artması ile gençlerin çevre projelerinde daha aktif rol alması amacıyla “Çevre Gönüllüleri” Projesi’ni hayata geçirildi.

Yerel yönetimler ve ilçedeki üniversitelerle işbirliğinin geliştirilmesini de hedefleyen “Çevre Gönüllüleri” Projesi kapsamında Türk-Alman, Beykoz ve İstanbul Medipol Üniversitesi arasında protokol imzalandı. Marmara Üniversitesi ile imza süreci ise tamamlanma aşamasına geldi.

Projenin ilk adımında üniversitelerdeki belirlenen gönüllü öğrencilere çevre mühendisleri tarafından “Sıfır Atık” ve kurumun ilçede yürüttüğü diğer çevre projeleri hakkında eğitimler verildi.

Eğitimlerin ardından sahaya inen öğrenciler, kapı kapı dolaşarak, projenin çevreye ve geleceğe katkıları hakkında ilçe sakinlerine bilgiler verdi.

Öğrencilerin ziyaretine “Sıfır Atık”ın sevimli kaplumbağa maskotu ve belediyede görevli çevre mühendisleri de eşlik etti.

Sıfır atık bilincinin arttırılması ve projenin yaygınlaşması için Çevre Gönüllüleri sayısı arttırılarak sahadaki çalışmalara devam edilecek.