12 Ağustos 2020 12:46

Beykoz’da bulunan Yoros Kalesi harabeye dönüştü

Tarihin izlerini her taşında gösteren Yoros Kalesi birtakım insanlar tarafından çöplüğe dönüşmüş durumda.

Beykoz’da bulunan Yoros Kalesi harabeye dönüştü

Beykoz’da bulunan tarihi Yoros Kalesi’ne bazı ziyaretçiler tarafından zarar veriliyor.

Tarihe tanıklık eden taşlara sprey ve boyalarla yazılar yazılırken, tarihi kalenin içine de çöpler atılarak çirkin bir görüntü sergiliyor.

Evsizlerin kaldığı düşünülen Yoros Kalesi gelen insanları bu görüntülerle karşılıyor.

Yoros Kalesi’ni her gün çok sayıda yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor.

Bu kalede daha önce arkeolojik çalışmalarda yapıldı.

Tarihi anlamak ve anlamdırmak üzere önemli bir eser olan Yoros Kalesi’ne gelen ziyaretçilerin tarihi taşlara kendi isimlerini sprey boya ile yazdıkları görünüyor.

Doğu Roma’dan sonra Cenevizliler’in eline geçen ardından ise Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenliğine giren tarihi yapı günümüze kadar ulaşmış durumda.

Eşsiz bir Boğaz manzarasının da görüldüğü kaleye özellikle bahar ve yaz aylarında ziyaretler artıyor.

Bazı ziyaretçiler tarafından tarihi kaleye zarar veriliyor.

Kalenin tarihe tanıklık eden taşlarına sprey ve boyalarla isimler, tarihler ve kelimeler yazıldığı görülüyor.

Yoros Kalesi’nin içler acısı halini görenler duruma tepki gösterirken, kaleye yakın alanda mangal yapanların bıraktığı közleri görmek de mümkün.

Yoros Kalesi’ne dışarıdan bakıldığında hiçbir sorunla karşılaşılmadığını belirten M. Kutlay, “Bu anlamsız tarihe zarar verme alışkanlığı, insanların biraz daha insan olmadığının kanıtı niteliğindedir. Manzarayı görmeye gelenler ve tarihi alanı merak edip gelen yerli, yabancı insanlar bu görüntüleri gördüğünde emin olun ki miğdeleri bulanıyor. Tarihi çok uzun dönemlere tanıklık etmiş bu kale bu şekilde muameleyi hak etmiyor. Beykoz Belediyesi bu konuda tutumunu sergilemelidir. Dışarıda mangal yapanların bıraktığı çöpler, küller de var. Sırf manzarası güzel diye gelen bir insan içerideki manzarayı gördüğünde üzülecektir. Tarihi bölgelerimize gerekli ilgiyi vermemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Editör: Merve Şişman