5 Nisan 2019 16:57

BEYKOZ’DA BİR TARİH YATIYOR !

Beykoz Aktüel Gazetesi bu sayısında, Beykoz’da restorasyonu gerçekleştirilen tarihi ihya çalışmalarına yer verdi.

Beykoz Aktüel Gazetesi bu sayısında, Beykoz’da tadilatı gerçekleştirilen tarihi ihya  çalışmalarına yer verdi. Üç bin yıllık tarihi ile Beykoz, İstanbul’da Osmanlı’nın fethettiği ilk yer olması; Sultan Yıldırım Bayezid’in yaptırdığı Anadoluhisarı ile fethin müjdeleyicisi; Göksu, Küçüksu, Akbaba, İncirköy, Beykoz çayırı ile İstanbul’un mesiregahı olan bir belde. Sinesinde Yuşa hazretleri başta olmak üzere kadim Beykozlulara ebedi istirahatgah olan bir belde. Peki Beykoz’da tarihe yeterince önem veriliyor mu?  

Tarihi ihya çalışmaları
Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Gülbasar’a bağlı Fen İşleri Müdürlüğünce yapılan çalışmalarda, ilçenin tarihi eser envanterini çıkaran ekipler, başlattığı restorasyon çalışmalarıyla zamana yenik düşen ecdat yadigârı tarihi eserlere bir bir hayat veriyor. 

Anadolukavağı Fatma Hatun Çeşmesi
Restorasyonu tamamlanan Şeyh Ethem Efendi Tekkesi hizmete açılacağı günü beklerken Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Akbaba Canfeda Hatun Camisi restorasyonu da devam ediyor. Tarihi ihya çalışmaları kapsamında Beykoz’un tarihi ve turistik mahallelerinden Anadolukavağı’nda bulunan Fatma Hatun Çeşmesi de hayat buldu.

Tarihi Türk Evi Hayat Buluyor 
Tarihi ihya çalışmaları kapsamında İncirköy Sunazırı Sokak’taki tarihi evi restore ederek ilçeye kazandırmaya hazırlanıyor. Vakıflar Genel Müdürlüğünden Beykoz Belediyesi tarafından kiralanan Beykoz İncirköy mahallesi Sunazırı sokak 277 ada 26 nolu parselde bulunan bitişik konumdaki ikiz tescilli yapı bodrum +zemin kat+ 1 kat şeklinde günümüze kadar ulaştı.

İnşa edilen yapı geleneksel Türk evinin sade örneklerinden biri niteliğini taşıyor.

Beykoz Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü 100 senelik bir geçmişi olan estetik görünümünü koruyarak günümüze dek gelebilmiş fakat sağlamlığını büyük ölçüde yitiren yapının ihyasıyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor.

Şeyh Ethem Efendi Tekkesi
Beykoz Belediyesi, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden devr aldığı Yalıköy Mahallesi’ndeki Şeyh Ethem Efendi Tekkesi’ni ihya etti. 
1845 yılında inşa edilen ve işlevini kaybettikten sonra yok olmaya yüz tutan tekke, restorasyon ve düzenleme çalışmalarının ardından ayağa kaldırıldı.

Beykoz Kasrı Müze Olarak Ziyarete Açıldı
Boğaz’ın en güzel noktasında taraçalar üzerinde yükselen, ilçenin en estetik taş yapılarından olan Beykoz Mecidiye Kasrı TBMM Milli Saraylar tarafından restore edilerek ziyarete açıldı. Açılışına TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Milli Saraylardan Sorumlu Genel Sekreter Dr. Yasin Yıldız, TBMM Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu, Milli Saraylar Bilim ve Değerlendirme Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı ve Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelkibilek katıldı.

Anadoluhisarı Kalesi Restore ve Halka Açılmayı Bekliyor
Anadoluhisarı, ileri bir karakol olarak Yıldırım Beyazıt tarafından 1395 yılında yaptırılmıştır. Kalenin bulunduğu alanda yapılan araştırmalarda daha eskiye yönelik kalıntılara rastlanmamıştır. Yıldırım Beyazıt’ın bu kaleyi yaptırmasındaki amaç Boğaz geçişlerini kontrol altına almak ve Göksu Vadisi’ne girişi de önlemek idi. Nişancı Mehmet Paşa tarihinde Güzelcehisar olarak ismi geçen bu kaleye Gözlücehisar ismi de yakıştırılmıştır. Nişancı Mehmet Paşa tarihinde kalenin yapım tarihi 1394–1395 olarak belirtilmiştir. Fatih Sultan Mehmet dönemi tarihçilerinden Tursun Bey buradan Yenihisar veya Yenicehisar olarak söz etmiştir. Anadoluhisarı Kalesi bugün iç kısmında harabe niteliğindeyken çok ciddi restorasyon çalışmalarını beklemektir. Halka kapalı ve bakımsız Anadoluhisarı Kalesi tez zamanda vatandaşlarla kucaklaşmayı bekliyor.

Yoros Kalesi Restarosyon ve Tanıtım Bekliyor
Anadolu yakasında bulunan ve Boğaz’ın Karadeniz girişinin doğu tarafında bulunan kale, Rumeli Kavağı üzerinde bulunan İmros Kalesiyle birlikte boğazın girişini kontrol etmek amacıyla kurulmuştur.

Yoros Kalesi’nin bir Ceneviz yapısı olduğuna inanılır. Oysa değildir. Kulelerinden birinde görülen tuğladan harflerle yazılmış Grekçe kitabe, buranın Bizans inşaatı olduğunu gösterir. 14. yüzyılın başlarında, 1305’te kale, Şile Kalesi ile birlikte Türklerin eline geçmiş, ancak fazla bir süre elde tutulamamıştır. 1348’den itibaren de, Karadeniz ticaret yolu hakimiyetine sahip bulunan Cenevizliler buraya hâkim olurlar. Fakat 14. yüzyılın sonlarında, Boğaziçi’nin Anadolu yakasına tamamen hâkim olan Osmanlılar tarafından tekrar fethedilmiştir. Bugün ise Yoros Kalesi hem İstanbul’da yeterince bilinmez ve tanımı yapılmazken hem de bakımsız haliyle Beykozluları üzüyor. 

Haber: Mücahit Ak