• Mücahit Ak – Yiyin beyler yiyin!

 • 8 Şubat 2020 00:58

  Beykoz’a Nasıl Gidilir? Nereler Gezilebilir?

  Beykoz Anadolu Yakasında bulunan sevimli bir semt. Peki Beykoz’a nasıl gidilir? Hangi otobüsler geçer? Deniz yoluyla nasıl gidilir? Beykoz’da nereler gezilir?

  Beykoz’a Nasıl Gidilir? Nereler Gezilebilir?

  Beykoz Anadolu Yakasında bulunan sevimli bir semt. Alıştığımız İstanbul semtlerinden çok köy havası hakim. Gitmesi biraz uzun sürse de hafta sonu kaçamak yapmak için değişik bir alternatif olabilir.

  Beykoz’a Nasıl Gidilir?

  Üsküdar veya Kadıköy’den giden otobüslere binebilirsiniz. Üsküdar’ı tercih etmeniz daha iyi olabilir, Kadıköy araçları da Üskidar içinden geçiyor ve trafik olduğunda bu iki semt arasında yoğun bir trafik olabiliyor. İki araç güzergahı var: Biri otobandan çıkan biri de sahilden giden. Otobandan çıkan daha hızla gidecektir, ancak sahilden gideni tercih ederseniz Çengelköy, Kanlıca, Paşabahçe gibi pek çok semtten geçip daha önce görmediğiniz yerlerin içinden geçme ve görme fırsatı da elde etmiş olursunuz. Yolun uzun süreceğini göze alarak yanınıza su, büsküvi vs alabilirsiniz.

  Diğer alternatif ise Yeniköy İskelesi’nden kalkan motoru kullanmak. Yalnızca 7-8 dakikada karşıya geçebilirsiniz, ücreti 2.5 TL ve inerken toplanıyor.

  Biz giderken Kadıköy’den sahilden giden bir aracı kullanıp dönerken de Yeniköy motorunu tercih ettik. Bu sayede sahilde güzel manzaralar görürken dönüşte de Yeniköy İskelesi dibinde bulunan favori balıkçımızda güzel bir akşam yemeği yedik. Bizim gibi yapacaksanız en aşağıda bonus olarak önerimi bulacaksınız.

  Beykoz Korusu

  Durağa ismini veren bu noktada inip de biraz ileride sağda girişini bulacaksınız. Yeşil bir alan, nefes alabileceğiniz bir yer. Denize karşı manzarası var. İçeride ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Sosyal Tesisleri var. Burada yemek yenebilir.

  Beykoz Camii 

  Korudan çıkıp sağa devam ettiğinizde meydana doğru gidiyor olacaksınız ve sağ tarafınızda Camiiyi göreceksiniz. Bu cami, 19.yüzyılda yapılmış bir Osmanlı Camii. 2006’da ise restorasyon geçirmiş.

  Beykoz Meydanı

  Bayan ekmek, elektronik, pil, kullanılmış kitap, giyilmiş kıyafet, plastik, metal, cam hepsi için bölme var.
  Bayan ekmek, elektronik, pil, kullanılmış kitap, giyilmiş kıyafet, plastik, metal, cam hepsi için bölme var.
  Meydanda bir mahalle havası var. Bütün dükkanların bulunabileceği alış veriş ve sosyalleşme noktası. En güzel yanı ise banklarda oturup teknelerin bulunduğu sahile bakmak. Burada çektiğim fotoğrafı en yukarıda görebilirsiniz.

  Öte yandan, Beykoz Belediyesinin sosyal belediyeciliğinin yüksek olduğu gözüme çarptı. Bir nedeni gördüğüm sosyal marketti, diğeri ise fotoğrafını paylaştığım ayrıntılı geri dönüşüm konteyneri. Her şey düşünülmüş, bence harika fikir. Bu çöpü ayrıştırmak için nereye atsam, kimi arasam diye düşünmüyorsunuz.

  İshak Ağa Çeşmesi

  Çeşmeyi arkada görebilirsiniz. Meydana yakında bulunan bu Çeşme İshak Paşa tarafından onarıldığı için bu ismi almış. İlk çeşme ise Kanuni döneminde yapılmış.

  Hz. Yuşa Tepesi

  İstanbul’un en

  yüksek 2. tepesi. Zirvesi 201 metre yükseklikte. İstanbul manzarası harika. İsmini ise burada yattığı düşünülen Hz. Yuşa’dan almış.  Bu tepe tarihin ilk zamanlarından beri kutsal kabul edilmekle birlikte, Hz. Yuşa ise diğer dünlerde Joshua adıyla da bilinen Hz. Musa döneminde yaşayan ve kendisiyle buraya geldiği ve ölünce de bu tepeye gömüldüğü rivayet edilen bir zat.