24 Ocak 2018 13:16

BEYKOZ VAKFI’NDAN ANLAMLI PROJE

Beykoz Vakfı, Beykoz Belediyesi ile ortaklaşa yürüttükleri projeyi tanıtmak için yerel basınla buluştu.

Beykoz Yalıköy’de ki Vakıf binasında konukları ağırlayan Beykoz Vakfı; ‘‘Amacımız hangi renkten hangi düşünceden olursak olalım gökkuşağı renkleri gibi ayrılmaz bir bütün olalım, el ele verip gökkuşağı gibi bir çember oluşturalım ve bu çemberin içine geleceğimizi yani çocuklarımızı koyalım. Onlar da bizim gibi el ele yürek yüreğe kendi gökkuşaklarını oluştursunlar.. Ve o zaman hep beraber göreceğiz ki nefretin, zulmün, ayrı fikirlerin çatışmasının, bitmez tükenmez savaşların hüküm sürdüğü şu dünya da Rengarenk bir dünya oluşturmak hiçte öyle zor değilmiş” diyerek niyetlerini ortaya koydular.
Projelerine ‘Gökkuşağı Çocukları’ adını verdiklerini belirten Beykoz Vakfı Temsilcileri; ”İçine biraz eğlence,biraz gülücük ve bolca mutluluk sıkıştırdık. İstedik ki çocuklarımız gökkuşağı gibi rengarenk bu dünyanın içinde olsun. Bizim için Beykoz Vakfı Gökkuşağı Cafe’yi kurmak ilk başta sadece bir hayaldi. Bizler bu hayalimizden yola çıkarak bir sivil kuruluşu olarak özel çocuklarımız için bir proje geliştirdik. Bu projemizi hayata geçirmek için ilk adım olarak Beykoz kaymakamımız sayın Ahmet Katırcı’yı ziyaret ettik. Bizi desteklemekle beraber Beykoz belediyesine yönlendirdi ve belediyemiz de bizim bu projemizde destek olacağına söz verdi. Ve bizler inancımıza ilave olarak bu desteğin getirmiş olduğu büyük bir moralle yola koyulduk.
Bu proje sadece çocuklarımızı değil herkesi mutlu etsin istiyoruz. Amacımız engelsiz bir dünyamız olsun , gelin kimsenin ayrımcılık yapmadığı herkesin bir şeyler başardığı bir dünyayı beraber oluşturalım … Belki bilirsiniz ya da az çok tahmin edersiniz engeli olduğunu sandığımız çocuklar için yaptığımız şeyler sadece vicdanımızı rahatlatmak amacıyla ve bir kaç saat onlarla zaman geçirip ya da eğlendirmeye çalışıp sonrada hayatlarından gitmek oluyor. Peki ya aileleri? Hayır! Onlar sadece bir kaç saat ya da bir kaç gün değil sürekli onların yanlarındalar.. İmkanları dahilinde hayata hazırlamak için var güçleri ile çaba harcıyorlar.Ama ne yazık ki hayatları da bir yerden sonra kısıtlı hale gelip kısa bir süre sonra da sona eriyor. İşte tam olarak bizde burada devreye giriyoruz.
Uygulama okulunda eğitim alan öğrencilerin ve özel eğitim okulundan mezun olan çocuklarımızın Koşarak gelip bizlerle birlikte bir şeyler öğrenebileceği ve öğrendiklerini uygulayabilecekleri bir alanın oluşturulmasını hedefledik.
“Koşarak gelip” dedim….. “Nasıl koşarak gelecekler engelli değiller mi” diye düşünebilirsiniz… Evet… fiziken veya zihinsel engelli olabilirler fakat yürekleri, sevinçleri, mutlulukları, koşmaya asla ve asla engelli değil..”