6 Ocak 2021 16:18

Beykoz ormanları koruma altına alındı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Beykoz Çavuşbaşı ve Görele Mahallelerinde hazine arazileri, tabiat parkı ve ormanlık alanlar koruma altına alındı.

Beykoz ormanları koruma altına alındı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararlara göre,  Beykoz (İstanbul Kuzey Kesimi Karadeniz Kuşağı) Çavuşbaşı ve Görele Mahalleleri Etabı Doğal Sit Alanı’nın koruma statüsünün yeniden değerlendirilmesi sonucunda, sınır ve koordinatları belirlenen alanların kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilmesi kararı verildi.

İmar planı’nın yapılabilmesinin önü açıldı

Geçtiğimiz haftalarda Çavuşbaşı Bölgesi ve Görele Mahallesi’nin imar planı çalışmaları için gerekli olan ve aynı zamanda doğanın korunmasını sağlayan “Sit Derecelendirmesi” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak Resmî Gazete’de yayımlanmıştı. Bölge halkının uzun yıllardır beklediği müjdeli gelişmeyle birlikte 1/5000 Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve 1/1000 Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı’nın yapılabilmesinin önü açılmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla

Sürecin devamı olan Çavuşbaşı ve Görele Mahallelerinde 1. Derece Doğal Sit Alanı kapsamına giren hazine arazileri, tabiat parkı ve ormanlık alanlar ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlananarak “kesin korunacak hassas alan” ilan edildi.