24 Ocak 2020 21:52

Beykoz, olası depremde ne kadar riskli?

Beykoz, İstanbul’da hangi deprem kuşağında? Olası depremde ne kadar riskli?

Beykoz, olası depremde ne kadar riskli?

Beykoz, İstanbul’da hangi deprem kuşağında? Olası depremde ne kadar riskli? İşte ayrıtnılar..

İTÜ Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan, İstanbul’un deprem riski yüksek, orta ve düşük derecede olan bölgelerini belirledi.
Jeofizik, jeolojik ve jeomorfolojik kriterleri esas alan Ercan, 50 yıl önce hazırlanmalıydı dediği haritayı Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’na da verdi. Türkiye’nin deprem bölgelendirme haritalarının da bir an önce yapılması gerektiğini söyleyen 
Ercan’ın verdiği bilgiler doğrultusunda deprem riskli bölgelerin özellikleri şunlar:

YÜKSEK DEPREM RİSKİ

Diri kırıklara yakın, genç gevşek, kaba ve suya doygun tortulların yer aldığı kesimler. Bu gibi yerler, deprem sırasında, çok büyük yatay ivme (deprem dalgası gücü) ve yüksek yer salınım dönemselliği (sallandırma gücü) gösteriyor.

ORTA DEPREM RİSKİ
Diri kırıkların geçmediği ancak suya doygun tortulların ve bozuşmuş ya da kolay kırılgan kayaların yer aldığı, deprem
etkilenme kuşağı içinde yer alan, sarsıntıya duyarlı alanlar. Bu gibi yerler, deprem sırasında az-orta büyük yatay ivme ve orta-yüksek yersalınım dönemselliği gösteriyor.

KÜÇÜK DEPREM RİSKİ
Gevşek bozuşmamış kaya, suya az-çok doygun tortul ardışımının yer aldığı, yerel mühendislik sorunları içerebilecek yerler. Bunlar deprem merkezinden uzaklığına göre küçük, orta-büyük yer ivmesi ve küçük-orta, orta-yüksek yer salınım dönemselliği gösteriyor.

SEMTİNİZİN RİSKİ NE KADAR?
Prof.Dr. Ahmet Ercan’ın haritasına göre, semtlerin deprem riski üç dereceye ayrılıyor. 1. derece en yüksek riski, 2.
derece orta riski ve 3. derece de küçük riski gösteriyor:

1. derece: Zeytinburnu Ayamama Deresi, Ataköy’ün bulunduğu kesimler, Florya (batısındaki heyelan alanları) Küçükçekmece kıyıları, Küçükçekmece Gölü’nün doğusundaki Nakkaşdere alüvyonları, Azaplı yöresi (Altınşehir’in alçak kesimleri), Ispartakule (Alibey Yarımadası’nın batı kısımları), Kanarya (Firuzköy kıyıları), Esenkent, Avcılar (Küçükçekmece Gölü ve Marmara Denizi’ne bakan kıyıları), Ambarlı ve Haramidere (sağlı sollu olmak üzere).

2. derece: Beşiktaş (Ihlamur çukuru), Ortaköy Dereboyu, İstinye çukuru, Tarabya çukuru, Üsküdar çukuru, Beylerbeyi çukuru, Küçüksu çukuru, Paşabahçe-Beykoz çukuru, Çayırbaşı çukuru, Karaköy, Tophane, Salıpazarı, Ortaköy (dolgu olan kesimleri), Eyüp, Alibeyköy, Sütlüce, Balat, Kasımpaşa ve Güngören’in sahil kesimi, Kadıköy (Kurbağalıdere), Moda (denize bakan kısmı), Küçükyalı, Kartal (Rahmanlar bölümü), Tuzla (dere kısmı), Dilovası, Eminönü (Cankurtaran, Şehzadebaşı, Fatih, Çarşamba, Edirnekapı’nın güneyinde kalan kısım), Topkapı, Bakırköy, Bahçelievler, Merter, Şirinevler (bir kısmı), Halkalı, Nakkaşdere, Esenkent, Ömerli, Büyükçekmece, Tepecik (Tepecik, Akören ve Pomak’ın güney kısmı), Selimpaşa, Silivri, Çanta, Gümüşyaka, Kavaklı, Yakuplu, Esenyurt, Avcılar, Ambarlı, Firuzköy, Küçükçekmece, Florya, Yeşilköy, Ataköy ve Zeytinburnu.

3. derece: Darıca, Dolayoba, Pendik, Kartal, Kadıköy, Üsküdar, Ümraniye, Beykoz, Çengelköy, Polonezköy, Şile, Haydarpaşa, Altıyol, Bahariye, Kızıltoprak, Erenköy, Suadiye, Bostancı, Kozyatağı, Altunizade, İçerenköy, Bağdat Caddesi, Fenerbahçe, Söğütlüçeşme (Kurbağalıdere dışında kalan kısımları), Moda (denize bakmayan kısımları), Acıbadem, Koşuyolu, Adalar, Eminönü, Rumelihisarı, Arnavutköy, Etiler, Beşiktaş, Maçka, Nişantaşı, Şişli, Taksim, Kağıthane, Gaziosmanpaşa, Levent, Maslak, İstinye, Tarabya, Sarıyer, Karaköy (rıhtım dışında kalan kısım), Gültepe, Emirgan, Bağcılar, Haraççı ve Taşocağı.

İTÜ Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, 17 Ağustos 1999 depreminin ardından, bugüne kadar yapılan yerli ve yabancı tüm çalışmaları toplayıp değerlendirdi. Sonuç: “Marmara Denizi’nde olası bir depremin büyüklüğünün en az 7 olacağı konusunda herkes hemfikir. Son çalışmalara göre de 2034′e kadar bu depremin olma olasılığı en az yüzde 35, en fazla yüzde 70 civarında.”

Eyidoğan, Prof. Dr. Ambraseys’in araştırmasında, son 2 bin yıllık tarihsel verilere bakıldığında Marmara Denizi’nde İzmit’ten Gelibolu’ya kadar uzanan fayın boydan boya kırıldığını ima eden büyük bir depreme rastlanmadığını söyledi.

Fransa’dan gelen gemilerle gerçekleştirilen araştırmaların koordinatörlüğünü yapan Fransız bilim adamı Prof. Dr. Rolando Armijo’nun, 1912 Mürefte depreminde fayın denizde Tekirdağ açıklarına kadar kırıldığını belirlediğini anlatan Eyidoğan, “Armijo’ya göre, Tekirdağ ile Prens Adaları arasındaki fay zonu kırılacak. Bu da 7.2 büyüklüğünde bir depreme yol açacak” dedi.

TSUNAMİ DE BEKLENİYOR

Araştırmaların sonuçlarına göre, olası depremin kıyılarda tsunami yaratma olasılığı da yüksek. Tsunami dalga yüksekliği ise 1.5 ile 4 metre arasında değişecek.

GERİ SAYIM BAŞLADI

Depremin İstanbul’da değil, Marmara Denizi’nde olacağını vurgulayan Eyidoğan, “Ancak en büyük kayıp, büyüklüğü ve plansızlığı nedeniyle bu kentte olacak. 27 yüzyıllık tarihinde hasar yapıcı birçok büyük depremlerle çok sık karşılaşılan bir bölgede yer alan İstanbul için geri sayım başlayalı epey yıl olmuştur. Kuzey Anadolu Marmara fayının İstanbul’un güney sahillerine uzaklığı 11-12 kilometre civarındadır” diye konuştu.

ZEMİNİ RİSKLİ BÖLGELER

İstanbul’un zemin yapısı da haritada renklere göre belirlenmiş. Kırmızı renkli bölgeler zayıf zeminleri (alüvyon, dolgu alanları vb.), sarı renkli bölgeler de gevşek zeminleri gösteriyor. Yeşil renkli bölgeler ise kayalık alanları gösteriyor. Haritaya göre, Anadolu yakasının zemini Avrupa yakasına göre daha sağlam gözüküyor.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN TAHMİNİ DAHA FARKLI

Büyüksehir Belediyesi, olasi Marmara Depremi’nde en çok hasar görecek ilçeleri belirledi. Istanbul’un en riskli bölgesi Avrupa yakasinin güney kismi…
Marmara Denizi’ndeki fayin tek parça halinde kirilmasi ve 7.7 büyüklügünde bir depremin olmasi durumunda 59 bin bina agir hasar görecek. Istanbul Büyüksehir Belediyesi Zemin ve Deprem Inceleme Müdürlügü, olasi Marmara Depremi’nde yikilacak binalarin mahallelere göre olusacak yogunluk haritasini çikardi. Bu haritaya göre; en fazla Avcilar, Küçükçekmece, Bahçelievler, Bakirköy, Bayrampasa, Zeytinburnu ve Tuzla’daki binalar yikilacak ya da hasar görecek. Binalarin tek tek kontrol edilmesi için Zeytinburnu’nu pilot bölge seçen belediye, dört yildir sürdürdügü çalismalar sonucu, Istanbul’un Avrupa yakasinin güney kismini “en tehlikeli bölge” olarak tespit etti. Zemin ve Deprem Inceleme Müdürlügü’nün gelistirdigi “Model C” senaryosuna göre, Marmara Denizi’ndeki fayin tek parça halinde kirilmasi ve 7.7 büyüklügünde bir depremin olmasi durumunda 59 bin bina agir hasar görecek.

87 BIN ÖLÜ BEKLENIYOR

Ayni senaryoya göre, 128 bin bina orta, 300 bin bina ise az hasarli hale gelecek. Bu ayni zamanda 268 bin hanenin agir, 601 bin hanenin orta, 1 milyon 300 bin hanenin de az hasar görmesi demek. 87 bin ölü, 135 bin de agir yarali olacagi tahmin ediliyor.

DOGALGAZ VE SUYA DIKKAT

Senaryoya göre, en fazla ölüm Küçükçekmece, Bahçelievler ve Fatih’te meydana gelecek. Bu ilçelerin her birinde 6 – 8 bin arasinda insan yasamini yitirecek. Ölü sayisinin 4 – 6 bin arasinda olacagi tahmin edilen ilçeler ise Avcilar, Bakirköy, Bagcilar, Bayrampasa, Zeytinburnu ve Kadiköy. Su sebekesinin bin 600 noktada hasar görecegi hesaplaniyor. Tüm borularin yüksek deprem dayanilirligina sahip olmasina karsin, dogalgaz hatlarinda da 13 noktada hasar ortaya çikacak.

Elektrik hatlarinin bin 80 kilometresinin hasar görecegini öngören senaryoda, yeraltina çekilmis olan elektrik hatlarinda da agir hasar meydana gelecegi varsayılıyor.

HALİÇ KÖPRÜSÜ YIKILABILIR

Hasar hesaplamalarinin özetinde ise bin ile 2 bin noktada su sizintisi, 30 bin servis kutusunda gaz sizintisi ve elektrik kablolarinin yüzde 3’ünde kopma meydana gelecegi tahmin ediliyor. Ayni senaryoda Haliç Köprüsü’nün de agir hasar görecegi belirtiliyor.

İşte en tehlikeli bölgeler

• Avcilar: Firuzköy, Mustafa Kemalpasa, Cihangir, Anbarli, Merkez, Deniz Köskler, Gümüspala.
• Küçükçekmece: Kanarya, Cumhuriyet, Cennet, Yesilova, Sögütlüçesme, Inönü, Tevfikbey, Halkali merkez, Fatih.
• Bakirköy: Yesilköy, Zuhuratbaba, Kartaltepe.
• Bagcilar: Evren, Günesli merkez, Yildiztepe.
• Bahçelievler: Bahçelievler, Siyavuspasa, Sirinevler, Çobançesme, Hürriyet, Kocasinan merkez, Soganli, Zafer.
• Bayrampasa: Orta mahalle, Terazidere, Yildirim, Vatan, Altintepsi, Yenidogan, Muratpasa.
• Gaziosmanpasa: Sarigöl.
• Zeytinburnu: Seyitnizam, Bestelsiz, Çirpici, Veliefendi, Sümer, Gökalp.
• Fatih: Imrahor, Seyitömer.
• Eminönü: Beyazit, Kâtipkasim
• Ümraniye: Kazim Karabekir.
• Maltepe: Gülensu.
• Pendik: Kaynarca, Ertugrulgazi.
• Kartal: Hürriyet, Cevizli, Orhantepe.
• Tuzla: Postane