15 Ocak 2020 21:17

Beykoz Mecidiye Kasrı güzelliğiyle büyülüyor! Nasıl gidilir? Girişler ücretli mi? Hangi günler açık?

TBMM Milli Saraylar tarafından restore edilerek hizmete açılan ve güzelliğiyle gün geçtikçe daha da yayılan Beykoz Mecidiye Kasrı ziyaretçilerini bekliyor.

Beykoz Mecidiye Kasrı güzelliğiyle büyülüyor! Nasıl gidilir? Girişler ücretli mi? Hangi günler açık?

TBMM Milli Saraylar tarafından restore edilerek hizmete açılan ve güzelliğiyle gün geçtikçe daha da yayılan Beykoz Mecidiye Kasrı ziyaretçilerini bekliyor.

İstanbul’un en estetik taş yapılarından olan kasır, Osmanlı geleneğindeki Serdab (Mermer) Köşkleri’nin en güzel örneklerinden olup tarihe tanıklık etmek isteyenleri bilgi, zarafet ve sanat dolu bir yolculuğuna davet ediyor.

Osmanlı Bahçesi’nde manolya ve ıhlamur kokuları

Sultan Abdulmecid için Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa tarafından 1845’te yaptırılan, Beykoz Servi burnunda 200 dönümlük yerdeki Hünkâr İskelesi’nden itibaren beş setten oluşan alanın içinde kasrın yanı sıra tarihi değeri olan bir “dağ hamamı”, 10 havuz, 4 çeşme yer alıyor.

19. yüzyıldan günümüze dek gelen ender ağaçlar ve bitki örtüsüne sahip Osmanlı Bahçesi’nden yayılan enfes manolya ve ıhlamur kokuları gezi süresince ziyaretçileri sarmalıyor.

Düğün ve çeşitli organizasyonlar için kiralanabilen, kafeteryasında kahvaltı menüsünün verildiği mekânda Pazartesi günleri hariç her gün 09:00-17:00 saatler arasında rehber ya da audio guıde eşliğindeki ziyaretler için öğrenci ve toplu grupların rezervasyon yaptırması gerekiyor.

Beykoz Mecidiye Kasrı Amiri Mehmet Kayaoğlu: “Tüm halkımızı bekliyoruz”

Beykoz Mecidiye Kasrı’nın tarihçesi ve mimari özellikleri hakkında bilgi veren TBMM Millî Saraylar Müzecilik ve Tanıtım Başkanlığına bağlı Beykoz Mecidiye Kasrı Amiri Mehmet Kayaoğlu: “İlk yıllarda av köşkü, daha sonra günlük konaklamalarda, sonraki dönemlerde ise yabancı devlet adamları ve elçi kabulü için kullanılan kasır 1920’lerden itibaren yetimler yurdu, prevantoryum ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Hastanesi olarak hizmet vererek 1997’de Milli Saraylar’a bağlanarak muhafaza altına alınmıştır. Ziyaretçilerin en çok merak ettikleri Beykoz Mecidiye Kasrı’nın koru içinde kalan istiridye kabuklarıyla kaplı çok özel ve görülmesi gereken bir yer olan “Dağ Hamamı”na ise suni mağara içinden dar ve dolambaçlı yollardan geçilerek gidiliyor. Tüm halkımız, sanat ve tarih severleri kasrımıza bekliyoruz” diye konuştu.

Tarihi Hünkâr İskelesi’nin kapısı ihya ediliyor 

Osmanlı Cihan Devleti’nin 8 Temmuz 1833’te Rusya’yla vardığı karşılıklı yardımlaşma ve saldırmazlık antlaşmasının imzalandığı Hünkâr İskelesi’ne açılan kasrın kapısı kemeri, kitabesi ve sütunlarıyla restore edilerek tarihe ve turizme kazandırılacak.

Kısacası, Beykoz Mecidiye Kasrı, Beykoz’da Boğaz’ın en revnaklı ve ihtişamlı yerinde tarihe yolculuk yapmak isteyenleri tarihi yapısıyla ve cezbedici kafeteryasıyla ziyaretçilerini bekliyor.

Beykoz Mecidiye Kasrı’na Nasıl Gidilir?

Beykoz Kelle İbrahim Stadyumu’nun arkasında kalan mecidiye Kasrı’na hem deniz yoluyla hem de kara yoluyla ulaşım kolaylıkla sağlanmaktadır. Avrupa yakasından ziyarete gelecekler için Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü ya da İstinye-Çubuklu arabalı vapuru ya da Yalıköy-Beykoz vapurları ile münferit gelmelerini tavsiye ederiz. Otobüs ile gelmek isteyenler ise Taksim’den 121B hattına binerek, Kadıköy’den 15F, Ümraniye’den 11H, Üsküdar’dan kodu 15 olan otobüslere binerek gelebilirler. Beykoz Mecidiye Kasrı Beykoz Çayırı’nın yakınındadır. Beykoz mezarlığının arkasındadır. Beykoz Kelle İbrahim Stadyumu’nun hemen arkasında ki alanda kalmaktadır. Beykoz Mecidiye Kasrı’na nasıl gidilir? Beykoz Mecidiye Kasrı nerededir? Beykoz Mecidiye Kasrı tarihi? Beykoz Mecidiye kasrı ücretsiz mi? Bu gibi soruların cevabını haberimizde verdik. 

Pazartesi Hariç

Yaz Ziyaret Saatleri:09:00-17:00

Kış Ziyaret Saatleri: 09:00-16:00

İletişim: 0 216 424 16 38