24 Ocak 2018 13:24

BEYKOZ ÇOK BALLI

Beykoz Belediyesi’nin düzenlediği “Apiterapi” konulu konferansta hastalıkların tedavisinde kullanılan arı ürünlerinin insan sağlığı üzerindeki etkisi anlatıldı.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezinde yapılan programda, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden Ziraat Mühendisi Dr. Bahri Işık vitamin ve mineral bakımından zengin olan balın insan sağlığına etkilerine değindi.

Dr. Bahri Işık: “Kaliteli Bal, Hem İlaç Hem de Gıdadır”

Apiterapi hakkında bilgiler veren, kestane balı ve diğer arı ürünlerini anlatan Dr. Bahri Işık: “Apiterapi, arı ürünlerinin bir ya da birden fazla hastalığın önlenmesi yada iyileştirilmesi amacıyla kullanılmasıdır. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan bal doğal enerji kaynağıdır. Diğer arı ürünleri olan polen, arı sütü, probolis ve arı zehri de hastalıkların tedavisinde de etkilidir” dedi.

En Kaliteli Bal Beykoz’dan

Balın iştahı artırdığını enerji ve direnç kazandırdığını vurgulayan Bahri Işık, “İstanbul Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada en kaliteli balın, Beykoz’da üretilen balın olduğu kanıtlandı, biz de bununla gurur duyduk.” şeklinde konuştu.

Programda organik tarımın yaygınlaşmasıyla organik balın elde edileceğine dikkat çeken Işık, üretimin fabrikalar gibi kimyasal ortamlardan uzak yerlerde yapılması gerektiğini belirtti.