9 Haziran 2021 13:40

Beykoz Belediyesi’ne atmaca çöktü!

Sahilde bulunan ve eşsiz konumuyla güzelliğine güzellik katan Beykoz Belediyesi, atmacaların yuvası oldu.

Beykoz Belediyesi’ne atmaca çöktü!

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın seçildikten sonra ilk işi Beykoz sahiline el atmak olmuştu. Beykoz sahilinin hem yeşilliği korunmuş hem de canlılar için güzel bir atmosfer sağlanmıştı.

Beykoz Atmacaların yuvası oldu

Özellikle son 2 yıldır her sabah Beykoz Belediyesi’nin çatısına atmacaların çöktüğü, kalabalık bir grupla uçuşlar yaptığı öğrenildi. Her sabah Belediyenin karşısında ki duraktan işe giden Beykoz’da çantacı lakabıyla bilinen Recep usta o anları gazetemizle paylaştı. Çantacı Recep, ‘’Sedat Peker’in iddialarına göre marinaya Mehmet Ağar çöktü. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun iddialarına göre Köfteci Yusuf’a Sedat Peker çökmeye çalıştı. Biz bunlarla oyalanırken tek gerçek var ki Beykoz Belediyesi’ne atmaca çöktü. Her sabah düzenli olarak atmaca grubu Belediyenin çatısına konuyor ve boğazı izliyor. Beykoz’da ki kuş türlerinin sayısı her geçen gün artıyor. Bunda Belediye Başkanımız Murat Aydın’ın büyük katkısı var. Kendisi zaten Beykoz’un kuşları diye kitapta basmıştı’’ ifadelerini kullandı.

Atmacalar Beykoz’da nerede uçuyor?

Özellikle 553 villanın yapılacak olduğu arazilerin üzerinde uçan atmacalar yer yer Belediye tesislerinin üzerinde, lüks yatların üzerinde gökyüzünde, Poyrazköy ve Riva’da da görülüyor. Yırtıcı bir kuş olan atmaca pek tehlike saçmasa da, TRT’de uzun yıllar atmaca belgeseli sunulmuştu. Atmacalar en çok balıkları sever.

Atmacalar hakkında bilgi

Atmaca, gündüz avlanan kuşlar familyasında bulunan ve doğanlar ile yakın akraba olan bir yırtıcı kuş türüdür. Bu kuşlar, oldukça keskin görüşe sahip olan gözlere sahiptir ve avlarını yüksek irtifadan takip eder. Tıpkı doğanlar gibi dalış yaparak avlarını avlarlar. Atmacaların Latince’deki adı Accipiter’dir. Baş, boynun üst kısmı ve şahin temsilcilerinin vücutları her zaman tüylenir. Bir atmaca gagası av kuşlarının karakter yapısını yansıtır. Gagaları kısa, kıvrık ve oldukça sivridir.