19 Ocak 2022 15:57

Beykoz Belediyesi’nde Zeytinburnu kadrosuna yer mi açılıyor?

Beykoz Belediyesi’nde, Hak-İş’e bağlı sendikadan istifa edip farklı sendikalara üye olan çok sayıda işçiyi işten çıkarttı.

Beykoz Belediyesi’nde Zeytinburnu kadrosuna yer mi açılıyor?

Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 2 No’lu Şube Başkanı Ali Sönmez, belediyede sendikal çalışma yürüten işçileri hedef alan işten çıkarmaların dün başlayıp bugün devam ettiğini belirtti.

Beykoz Belediyesi’nde işçilerin kendi istemlerinin dışında Hak-İş’e üye yapıldığını ve sendikanın işveren yanlısı bir tutum sergileyip işçilerin haklarının korumaması nedeniyle istifa ettiklerini ifade eden Sönmez, “Yaklaşık 3 aydır arkadaşlarımız, toplu sözleşme için yetki başvurusu yapacağımız tarihi esas alarak bütün iş yerlerinde çalışma yürüttü. 1200 işçiden 700’ü Hak-İş’ten istifa etti. Bunlardan yaklaşık 400’ü Genel-İş’e üye oldu. Buna öncülük yapan arkadaşlardan dün 4, bugün de 2’sinin iş akdi 17. maddeye dayanarak feshedildi. Bunun gerisinin geleceği söyleniyor. Arkadaşlarımız hem müdürler aracılığıyla hem de amirler aracılığıyla aranıp tehdit ediliyor. Hak-İş’e geçmeleri yönünde telkinde bulunuluyor” dedi.

“Bu bir suçtur ve buna karşı Cuma günü bir basın açıklaması yapacağız” diyen Sönmez, mücadeleyi toplu sözleşme hakkını alana kadar sürdüreceklerini vurguladı.

Kış günü ekmekleriyle oynadılar!

3 günlük sempozyuma 600 bin TL ödenmesine hangi Belediye bundan ucuz yapabilir gibi skandal ifadeler kullanan Başkan Murat Aydın, işçilerin ekmeğiyle oynamaktan geri durmadı. 3 günlük sempozyum için 600 bin TL’yi küçümseyen, belki hayatında hiç zorluk görmeyen Murat Aydın’ın işçilere yaptığı bu zulüm, Zeytinburnu kadrosuna yer açıyor olarak yorumlandı.