1 Ocak 2017 23:12

BEYKOZ BELEDİYESİ MUHTARLARLA BULUŞTU

Beykoz Belediyesi Muhtarlarla buluştu. Beykoz Belediyesi İBB Koru Hasır Restaurant’ta gerçekleştirdiği ‘Muhtarlarla İstişare’ adlı programda ilçede ki muhtarlarla buluştu.

Beykoz Belediyesi’nin İBB Koru Sosyal Tesislerinde düzenlediği ‘Muhtarlarla İstişare’ programına AK Parti İstanbul İl Yöneticisi ve Eski Bakan Danışmanı Saadettin Çay, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Salim Öztürk, Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, Beykoz Belediyesi Meclis Üyeleri ve Muhtarların tamamına yakını katıldı. Başkan Yücel Çelikbilek program öncesi tek tek Muhtarları selamladı.
Programda söz hakkı verilen Muhtarlar Birliği Başkanı ve Çubuklu Muhtarı Hüsnü Kolcu şunları ifade etti.

” Böyle bir ortamda bizleri buluşturdukları için Sayın Başkanımıza teşekkür ediyorum. Devamını diliyorum. Başkanımla sohbet ederken masada, bazı konulara değindik muhtarlara yapmış olduğu hizmetlerden. Ben bu hizmetlerin artarak devam etmesini istiyorum. Muhtarlarımızın bazılarının sıkıntıları var. Bunlar hakkında kendisinden desteklerini bekliyoruz.”

Muhtarlar Birliği Başkanı’nın konuşmasının ardından Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek eline mikrofonu aldı ve şunları söyledi.

”Sizleri ağırlamaktan dolayı çok mutluyuz. Muhtarlarımız bizlerin yapı taşlarıdır. Bunu en iyi Cumhurbaşkanımız özetlemektedir. Sizlerin sorunlarını daha etkin bir biçimde çözebilmek için Muhtarlık Müdürlüğü’nü kurduk. Bu da yetmez dedik bilgisayar tahsis ettik. Sadece bununla da kalmayalım dedik, bilgisayar kurslarını açtık muhtarlarımıza. Bu kurslar sizin Devlet ile olan işlerinizde bir adım ileri gitmenizi sağlayacaktır. Muhtarlarımıza afet ve yangınlarla ilgili eğitim verildi. Muhtarlarımıza işlemlerini yürütebilmeleri için yazıcı hediye edeceğiz. Mobilyaları karşıladık. Sizlere teşekkür ediyoruz. Kaymakamımız ve sizlerin işbirliğinde Beykoz’da muhtarlardan organ bağışı kampanyası düzenliyorsunuz. Tebrik ediyorum.”
Ardından Başkan Çelikbilek söz hakkını muhtarlara bıraktı. Söz hakkı alan Yenimahalle Muhtarı Nevzat Cebeci şu soruyu sordu.
”Başkanımıza bizleri bir araya getirdiği için teşekkür ediyorum. Yenimahalle’de yaşanılan bir kaç sorunu dile getirmek istiyorum. Yenimahalle’de cadde üstünde bütün mazgallar çökmüş durumda. Ayrıca Dr. Ömer Besim Paşa Caddesi ve Arkboyu Caddesi çukurlardan dolayı araçlar ve yayaları rahatsız etmekte. Bu iki caddenin asfaltlanmasını istiyoruz. İkinci sorun ise İGDAŞ Genel Müdürü’müz ile görüştüğümde Ormana gaz verileceğini söyledi. Araya 15 Temmuz süreci girdi, kaynadı. Şimdi ormanda bizim 400 hanemiz var. Ormanda evler yandı. Bu evler sobadan dolayı yanıyor. Ormana doğalgazı vermek, bürokrasiyi aşmak bu kadar zor olmamalı diye düşünüyorum. Bir diğer sorunumuz ise Muharrem Başkanımız sağolsun ilgili fakat kayıt altına alınamayan 5.000 Afgan vatandaş var. Bunlar nüfusta kayıtdışı olduğu için ulaşımda normal nüfusa göre hizmet veriliyor. 5.000’de fazladan insan olduğu için ulaşımda sorunlar yaşanıyor. Biz otobüslerin sıklaştırılmasını istiyoruz.”

Başkan Çelikbilek: Yeteri kadar kaldırım yapamıyoruz. Yenimahalle’de yollar kaldırım yapılamayacak kadar dar. Hadi Muhtar o caddenin yanında olan evleri ikna et, biz de evleri yıkarak yolları genişletelim ama kimse bu fedakarlığa katlanmaz değil mi? Senin soruna gelince, ormandan dolayı açılan mahkeme de 3-5 arkadaşımız ceza yemişlerdi. Kim için vatandaşın evine doğalgaz bağlamak için. Cezayı sen, ben yemiyoruz onlar yiyor. Ormandan kimse birşey geçiremez. O noktada ben maalesef muvaffak olamadım. Tüm ısrarlarıma rağmen ama yine de biz görüşürüz.”

BAŞKAN ÇELİKBİLEK’İN OTOBÜS TALEBİNE VERDİĞİ CEVAPLAR

Başkan Çelikbilek: Bu sorunu ne ben çözebilirim ne de sen çözebilirsin. 5.000 Afganlı sizin misafirinizdir, onlara iyi bakacaksınız.
Muhtar Cebeci: Başkanım Üsküdar’a otobüs arttırılsın. Başka birşey istemiyoruz. Onlar bizim zaten 15 yıldır misafirimiz.
Başkan Çelikbilek: Netice itibariyle onlar orada yaşıyorsa o Afganda binecek, Kastamonulu da binecek, Karslı’da binecek. Allah’ın kulu ya sokağa mı atacaksın? Sen binme ben bineyim mi diyeceksin?
Muhtar Cebeci: Başkanım Üsküdar’a bir tane daha otobüs ekleyelim. Başka sorunumuz yok.
Başkan Çelikbilek: Senin bahsettiğin kadar otobüs verme şansaları yok. Bana göre olmaz. Mümkünatı yok. Nasıl yapacaklar ki ama İETT’ye onu iletmişlerdi herhalde.
Başkan Yardımcısı Kaşıtoğlu: Bazı otobüsleri büyüttük ama yine de yetmiyor maalesef. Ayrıca otobüs şöförleri o hatta çalışmak istemiyor. Vatandaşların arabaları caddeye bırakmasından rahatsızlar.
Başkan Çelikbilek: Vatandaş ne yapsın. Vatandaş arabasını omuzuna mı alsın? Herkes buna katlanacak arkadaşlar başka yolu yok bunun.
Çiğdem Mahallesi Muhtarı Murat Erdal: Başkanım imar durumuyla ilgili iyi niyetle çalıştığınızı biliyorum. Mahallemi yakından ilgilendiren bazı şekiller var. Biz istiyoruz ki dönüşüm mutlaka olsun. Sizlerin her zaman yanında olduk. Bizleri tapulandırdınız teşekkür ediyoruz. Şuan da Tokatköy’de yapılan bir proje var. KİPTAŞ’a vereceğinizi biliyoruz, duyduk. Bununla ilgili mağduriyet boyutunu herhalde aşacaksınız. Kurumsal olarak KİPTAŞ’ı isteyen tarafız. Bizleri müteahhitlere bırakırsanız çok büyük aldatmacalar yaşayabiliriz. Sizde kalan yerlerle ilgili vatandaşın ne gibi bir tasarrufu olacak Başkanım?

Başkan Çelikbilek: Tapuları bizde olanların menfaatini korumak daha kolaydır. Tapuları bizde olmayan bölgelerde aynı rahatlıkta olma şansımız yok. O dönem oraları size satarken orada siyasi gayeyle hareket ederek satmama engel olan kişiler olduğunu biliyorsunuz. Siz satılmasına taraf olan kişilersiniz. Sizlere teşekkür ediyorum. O kadar insanı kurtardınız. Orada onlara uyan kişilerin, uydukları kişilere ”Bizi niye aldattınız” demelerini bekliyorum. Söylemedikleri müddetçe onlara tapularını vermeyeceğim. Öyle bolluk yok. Her türlü iyiliği ben yapacağım, kahramanlığı onlar yapacaklar, onlara laf etmeyecekler. Bana gösterdikleri tepkinin %1’ini de karşıdakine göstersinler. Ben sizin önünüze başka belgeler koyacağım. Bu belediyenin onlar yüzünden kaybettikleriyle ilgili. Günün 18 saatini ben bu Belediyeye hizmetle geçiriyorum. Bu kuruma 1 kuruş kaybettirmemek için. Belediyeyi 200 Milyon Lira zarar ettirenlere izin vermeyin. Kızmayın, kavga etmeyin ama onlara ”aklınızı başınıza alın”diyebilin.