2 Şubat 2021 15:12

Beykoz Belediye Meclisi’nde 553 Villayı böyle savundu!

Beykoz Belediye Meclisi’ne Beykoz ormanları tartışması damga vurdu.

Beykoz Belediye Meclisi’nde 553 Villayı böyle savundu!

Boğazın Fatihleri Platformu’na bağlı sosyal medya hesaplarıyla yoğun bir şekilde gündeme gelen ve Beykoz Aktüel Haber’in tarafsız haberleriyle konuşulan Beykoz ormanları, Beykoz Meclisi’ni ikiye böldü. CHP’li Cemal Yavuz Beykoz ormanlarının zarar göreceğini ifade edip çifte standarta tepki gösterirken, AK Parti’li Adem Sefer durumu aklamaya çalıştı.

‘’Beykoz sokaklarında 553 villa konuşulmakta’’

Vatandaşın sorunlarının meclis gündemine yansımadığını belirten CHP’li Cemal Yavuz, ‘’Beykoz’un sorunlarıyla ilgili gündem maalesef meclisimizin dışında. Beykoz sokaklarında 553 Villa konuşulmaktadır. Yapılması planlanan projede 15 bin ağacın kesileceği ifade edilmektedir. Vatandaş bunları konuşmaktadır’’ dedi.

‘’15 bin ağacın kesileceği ifade edilmektedir’’

Doğada ki tahribatın sanıldığından daha da fazla olacağını ifade eden Cemal Yavuz, ‘’İnşaatların yapım süresi 3 dört yıl sürecek. Şantiyeler kuracaksınız orada. Beton santralleri kuracaksınız orada. Çamur tozları etraftaki ağaçların tahribine sebep olacaktır. O tesisler bittiğinde sorunlar bitmeyecektir. Siz orada yapılaşma yapacaksınız. Orada ki insan sirkülasyonunun doğaya vereceği zarar da düşünüldüğünde olayın vahameti daha da artacak. Isınma amaçlı evler yapıyorsunuz. Yakmış olduğunuz yakıtların zehirli atıkları çam ağaçlarının üzerine sinecek. Orada 15 bin ağacın kesilmesiyle tahribat bitmiyor’’ dedi.

Ağaçların çiçek dikmek için sökülmediğini belirterek latife yapan Yavuz, ‘’Bir yaşam alanı oluşturacaksınız. 553 tane villa yapacaksınız. İnsan sirkülasyonu olacak. Villalar, AVM’ler, Oteller, Camiler, spor alanları, sosyal tesisler, okullar yapılacak. Buradan Beykoz halkının faydalanacağını düşünmüyorum. Çavuşbaşı köyünde 2-B arazilerinde orman vasfını yitirmiş yüzlerce dönüm arazi var. Uzun yıllardır vatandaş bu yerlerin tapusunu alacağım hayaliyle yaşıyordu. Son yapılan yasal düzenlemeyle onların bu hayalide bitti. Tapulu olan yerlerin haricinde ki alanlar doğal sit alanı ilan edildi. Bunun karşılığında 553 villaya baktığımızda, ormanlar zarar görerek ağalar sökülerek, yok edilerek bir yapılaşma alanı açabiliyoruz. Diğer bir bölge Yenimahalle. Yenimahalle’de yıllarca insanlarımız orman arazisi adlı yerlerde yaşamaya mahkum edildiler. Vatandaşlarımız 200 metre 300 metre gecekondusunun tapusunu alamadı. Niye? Senin arazin orman arazisi diye gözüküyor. Halbuki orman arazisi diye bir yer yok. Orada yapılaşmalar bitmiş, şehirleşme olmuş’’ dedi.

Beykoz ormanlarının yok edilmesine kazanılmış hak dedi

CHP’li Cemal Yavuz’un konuşmalarına cevap veren AK Partili Adem Sefer, ‘’Kazanılmış haklar var. Bu villalardan bahsediliyor. Mahkeme kararları ve projeler tekrar denetim altına alındı. ÇED raporları denilen raporlar var. Bu raporu bilim kurulu hazırlıyor. 3 yıldır bu süreç devam ediyordu. Ormanın veya ağaçların yıkılmasını hiçbir insan hoş karşılamaz ama bu adamların %6 özel imar hakkı var. Özel orman konusundan. Bunlar bununla ilgili projelerini çizmişler, içeriye sokmuşlar. Bu süreç devam ediyor. Projeler onaylanmış. Mahkemeye gidilmiş iptal edilmiş. Tekrar müracatta bulunmuş. Çed raporları şuanda çıkmış durumda. Bizi ağaçla sınamayın. Çünkü biz 5 milyondan fazla fidan dikmişiz. Bu konuyu polemik konusu yapmayalım. Burada kazanılmış bir hak var. Adamların %6 hakkı var. Gelin hep beraber şunun mücadelesini verelim. Beykoz halkı yıllardır burada oturuyor. Önce bizim hakkımızı verin daha sonra da kimsenin hakkını yemeyin diyelim ve mücadelesini verelim. Birilerin doları bizleri ilgilendirmez’’ dedi.

”Kirli ilişkiler muhakkak deşifre olacaktır”

Doların yeşili değil doğanın yeşili açıklamasını yapan Boğazın Fatihleri Platformu ise, ‘Beykoz ve Riva’da doğalgaz baronu olarak ilan edilen Adem Sefer’in, Beykoz ormanları konusunda güç sahiplerinin avukatlığına soyunması şaibeleri de beraberinde getirmektedir. Haklıdan yana değil güçlüden yana olanların kirli ilişkileri muhakkak bir gün deşifre olacaktır. Beykoz’un çilesini çekmiş binlerce insanımıza sözümüz olsun” ifadelerini kullandılar.