15 Temmuz 2017 15:34

Beykoz 15 Temmuz Demokrasi Nöbetine Başladı

Beykozlular, 15 Temmuz Darbe girişiminin 1. Yıl dönümünde meydanlara çıkarak, milletimizin sergilediği kahramanlık destanına ve 15 Temmuz ruhuna sahip çıktı.

Beykozlular, 15 Temmuz Darbe girişiminin 1. Yıl dönümünde meydanlara çıkarak, milletimizin sergilediği kahramanlık destanına ve 15 Temmuz ruhuna sahip çıktı. Türkiye’nin birlik, beraberlik ve bütünlüğüne girişilen darbeye karşı bir yıl önce meydanlara çıkan Beykozlular 14 Temmuz akşamında Demokrasi Nöbeti’ne başladı. 7’den 70’e 15 Temmuz Şehitler Meydanı’nda toplanan vatandaşlar ellerinde Türk bayraklarıyla, dillerinde dualarla coşkun bir görüntü oluşturdu.

Hain darbe girişiminin bir kez daha lanetlendiği gecede ilk olarak İstiklal Marşı okundu ve şehitler adına Saygı Duruşu yapıldı. Programa Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve başkan yardımcıları, AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Saadettin Çay, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, Meclis üyeleri, başkan danışmanları, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Mahir Taştan, MHP Beykoz İlçe Başkanı Oğuzhan Karaman, Saadet Partisi Beykoz İlçe Başkanı Şeref Kaçmaz, belediye birim müdürleri, STK temsilcileri,  muhtarlar, şehit aileleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Program, Hafız Nurullah Şenol’un okuduğu Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Okunan 249 hatim için Beykoz Müftüsü Ali Efe’nin yaptığı dua ve tesbihler, 15 Temmuz ve tüm şehitlerimizin ruhlarına ithafen bağışlandı.15 Temmuz Gazileri “Vatan Sana Canım Feda” sloganlarıyla tekbirler eşliğinde alana girdi.

Kaymakam Katırcı: “Nesilden Nesile 15 Temmuz’u Anlatacağız”
Kaymakam Ahmet Katırcı, “O hain geceyi bize yaşatanların gözüne parmağımızı sokmaya devam edeceğiz. Nesilden nesile 15 Temmuz’u anlatmaya devam edeceğiz. Müsterih olun ama uyanık olun. Bu millet kuruluşundan bu yana hep işgaller yaşadı ama hiç bu kadar içten pazarlığı, insafsızlığı, hainliği yaşamadı. O gün insanlar hiçbir siyasi kimlik ayrımı yapmadan sadece vatan aşkıyla yollara düştüler. Bu memleketin istiklaline, bekasına darbe vuran bu işgal hareketi öyle küçük bir şey değildi. Biz bu milletin iradesine ve vatanına sahip çıkmasıyla işgalden kurtulduk” dedi.

AK Parti İlçe Başkanı Gürkan: “Biz Çok Büyük Bir Milletiz”
Geçen sene 15 Temmuz gecesi yaşananları özetle anlatarak 10 bin kişiyle kısa sürede köprüye çıktıklarını belirten AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Gürkan; “Biz çok büyük bir milletiz. Bu millete çok şey borçluyuz. Beykozlu olmaktan ve bu büyük milletin ferdi olmaktan dolayı çok mutluyuz. Yarın yine aynı yerde geniş bir programla birlikte olacağız. 17.30’da iskeleden hareketle Şehitler Köprüsü’ne katılacağız. Saat 22.00’de Kavacık’ta mezarlık karşısında toplanarak Beykoz’un kahramanlığını gösterdiği Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne hep birlikte yürüyeceğiz. Belediye Meydanında Kur’an tilaveti olacak. Program sabah namazına dek sürecek” şeklinde konuştu.

Başkan Çelikbilek: “Şehitlerimize Söz Verdik, Unutmayacağız”
Başkan Yücel Çelikbilek; bu programların asıl sahibinin şehit aileleri ve gazilerimiz olduğunu belirterek, “Şehitlerimize söz verdik, milletimizle karar verdik. 15 Temmuz’u asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Bu bir yıl içerisinde her gün dünyada bir şeyler olmaya başladı. Alanlarımız kapatılmak istendi. Polis ve sivil halkın içinden de bunu yaptılar. Kandırdılar, din ve iman uğruna hedef göstererek Anadolu topraklarını birçok kez şehit topraklarıyla yıkamış milleti vurmak istediler. Yüreğinden imanı azalmayan bu millet o akşam Türkiye’nin her yerinde ayağa kalktı. Tankların altına yatan insanlar birer kahramandır. Şehit olmadılar gazi oldular. 250 şehidimiz var. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı ve Başkomutanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı çağrıyla milletini sokaklara çağırdı. Hepsi o gür sesin ne söylemek istediğini anladı ve tereddüt etmedi. O kadar kısa süre içinde yurttaşların bu sokakları nasıl doldurduğunu, ne olur ne olmaz diye bölgelerindeki askeri birliklerin etrafını çevirdiğini gördük ve büyük bir zaferi hep birlikte yaşadık” diye konuştu.

 

Program gazilerin konuşmaları, 15 Temmuz ile ilgili destan şiirlerinin okunması ve sinevizyon gösterimiyle sona erdi.