24 Ekim 2017 10:36

Belediyelere Büyük Teftiş!

Son dönemlerde başta Büyükşehirler olmak üzere birçok kentteki imar kirliliğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin istişare toplantısında parti ayrımı yapılmaksızın belediyelere büyük bir teftiş operasyonu başlatacaklarını açıkladı. Peki ayrıntılarda neler var?

Son dönemlerde başta Büyükşehirler olmak üzere birçok kentteki imar kirliliğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin istişare toplantısında parti ayrımı yapılmaksızın belediyelere büyük bir teftiş operasyonu başlatacaklarını açıkladı. Peki ayrıntılarda neler var? 
İstanbul’daimar kirliliğinden yakınarak, “Biz bu şehre ihanet ettik, hâlâ da ediyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, partisinin istişare toplantısında iktidar-muhalefet ayırmaksızın belediyelerin imar uygulamalarına dönük büyük bir teftiş operasyonu başlatacaklarını açıkladı.

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nda önceki gün Erdoğan’ın başkanlığında bazı Bakanlar, Parti Yöneticileri, Milletvekilleri, İl Yöneticileri ve İlçe Belediye başkanlarının katıldığı toplantı 3.5 saat sürdü. Toplantıda İlçe Belediye başkanları, sorunlu bazı konularda çözüm beklentilerini aktardılar. Kentsel dönüşüm projeleriyle ilgili bilgi vermesi planlanan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ise sürenin uzaması nedeniyle sunum yapamadı. (Aşağıda ki görsel toplantıya aittir.)

AYRIM YAPILMAYACAK

Erdoğan, imar uygulamalarıyla ilgili tüm belediyelere İçişleri Bakanlığı’nın müfettiş göndereceğini söyledi. Teftişte iktidar-muhalefet ayrımı yapmayacaklarını belirten Erdoğan, “Kesinlikle yasalara uymayan, kayırma gibi bir durum varsa gereken yapılacak. Bunlara müsaade etmeyiz. Belediyelere aktarılan payların kullanımı vesaire, hepsine bakılacak” dedi.

ARTAN VATANDAŞ ŞİKAYETLERİ

Son zamanlarda oldukça artan vatandaş şikayetleri, müfettiş raporları ve vatandaş memnuniyet anketleri sonucu Cumhurbaşkanı düğmeye bastı. Müfettiş raporları ve somut ilişkiler tespit edilen Belediye Başkanı ve akrabaları, Meclis Üyesi ve Bürokratların gözünün yaşına bakılmayacak. Vatandaşların görüş ve şikayetlerinin dikkatle takip edildiği bu süreçte, kamuoyunun nabzı anketlerle de ölçülüyor. Şikayetlerin en temelini imar adaletsizlikleri ve imar yolsuzluklarının oluşturduğu belirtildi.

KİMLER RAHAT EDEMEYECEK?

Müteahhit şirket, yatırımcı şirketlerle çıkar ve gönül bağı olup bunu o şirketlerin menfaatine göre kullanan Meclis Üyeleri, Bürokratlar ve diğer Siyasetçiler…

Yasal olarak kamuoyundan gizli ve özel hazırlanan imar planlarının askı sürecinden (herkese duyurulduğu yasal 30 gün)  önce, müteahhit firmalara ve bazı şahıslara menfaat amaçlı temin eden bilgi veren Meclis Başkanları, Meclis Üyeleri ve Bürokratlar…

Ve buna benzer daha bir çok sıkıntının ayyuka çıktığı ilçelerdeki şikayetler de  göz önüne alınarak zaman geçirilmeksizin gerekli adımlar atılacak. 

BEYKOZ’DA DURUM NASIL?

Çeşitli konulara dair şikayetlerin Cumhurbaşkanlığı ve AK Parti mekanizmaları tarafından yakından takip edildiği belirtiliyor. AK Parti’nin; Müfettiş raporları, BİMER şikayetleri, kamuoyu araştırma anketleri ve sosyal medya gibi bir çok alandaki verileri dikkate aldığı belirtiliyor. Yapılan çalışmalarda birçok ilçe de farklı problemlerden dolayı Belediye Başkanlarından ”istifa” etmesi beklenirken, Beykoz için tam anlamıyla ”Halk desteği yok” kutucuğunun kırmızı ile doldurulduğu ifade ediliyor. 

CUMHURBAŞKANI: “KAPISINA GİDELİM”

2019’daki yerel seçime işaret eden Erdoğan, “İşimiz çok zor arkadaşlar. Bireysel çekişmeleri bir tarafa bırakın, ne yapacaksak birlikte yapacağız” mesajı verdi. Erdoğan, “Herkes üzerine düşen görevi fazlasıyla yapmalı. Sadece hizmet odaklı değil, birebir vatandaşın kapısına gidelim. Bireysel taleplere de odaklanalım. Vatandaşın gönlüne dokunacak şekilde çalışacağız” dedi. Bu süreçte Cumhurbaşkanı bile kendini sorgulayıp öz eleştiri yaparken, her türlü entrikalara girmiş, halktan kopuk ve kibiri, yukardan bakması ile halkın öfkesini üzerine toplayanlar ”meyve veren ağaç taşlanır” olarak düşüncelerini belirtiyorlar.