31 Ocak 2017 11:28

BELEDİYEDE BAŞKANLIK İSTİFASI MI?

10 Ocak Gazeteciler Günü’nde Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek tarafından, Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı M. Hanefi Dilmaç’ın istifa ettiği söylenmişti. Siyaset kulislerinde konuşulan istifa söylentileri bizzat Başkan Çelikbilek tarafından da doğrulanmış oldu.

Başkan Çelikbilek’in, yaklaşık 7 yıldır yardımcılığı görevini yerine getiren Hanefi Dilmaç’ın istifasını kamuoyuna duyurmasının yanı sıra diğer sözleri de oldukça dikkat çekti. Başkan Yücel Çelikbilek’in bizimle istişare etmedi mahiyetinde ki “Hanefi Bey kesinlikle görevden alınmamış kendi rızasıyla istifa etmiştir. Hatta kendisi bana gelip istifa etmeyi düşündüğünü söylediğinde önce gidip bu düşüncesini partili büyükleriyle, il ve ilçe başkanlarıyla istişare etmesi gerektiğini söyledim” ve ”kötü niyetli olsak istişare halinde böyle bir karar alması gerektiğini söylemezdim” cümleleri, ortada sorun mu var yorumlarını da beraberinde getirdi.

Bununla birlikte Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Hanefi Dilmaç’ın Beykoz Belediye Başkan Yardımcılığından istifa etmesi Beykoz’da da farklı yorumlandı. Gerek sokak da gerekse sosyal medyada konu ile ilgili görüşlerini belirten bazı vatandaşların da farklı düşüncelere sahip olduğu görüldü. Görüşlerini belirten Beykozluların bir kısmı Hanefi Dilmaç’ın haksızlığa uğradığını belirterek Dilmaç’ın yanında olduklarını belirtirken, Beykozluların bir kısmının da Beykoz Belediye Başkanlığı için istifa ettiğini düşünerek ”Ülke kritik süreçte iken böyle bir istifa anlamsız” ifadeleri ile tepki gösterdikleri görüldü.

Gazeteciler Günü’nde Beykoz Aktüel İmtiyaz Sahibi Mücahit Ak’ın Belediye Başkanı Çelikbilek’e; ”Sayın Hanefi Dilmaç’ın 2019 Yerel Seçimlerinde başkanlık düşündüğü için istifa ettiği söyleniyor, doğru mu?” sorusuna cevaben, Başkan Çelikbilek’in ”olabilir” diye cümleye başlaması ve yine aynı sorunun cevabında ”bana adaylık düşünmüyorum demişti” cümleleri ise dikkat çeken diğer hususlardı. Anlaşılan istifa konusu, Beykoz siyasetinde uzunca bir süre konuşulmaya devam edecek. Ancak hangi konuda olursa olsun ister imar olsun, ister spor olsun, ister Belediye olsun ister siyaset olsun; sonuçta muğlak ve bilgi eksikliği olan her konunun insanlar arasında yalan, yanlış bilgilerin yayılmasına ve konunun muhatapları olan kurum ve şahısların yıpranmasına yol açacağı muhakkaktır.

Bilgi kirliliği, dedikodu veya yalan bilgilerin yayılmasından ziyade doğru ve güvenilir bilgilerin yayılması ve kamuoyu vicdanın rahatlatılması kapsamında Sayın M. Hanefi Dilmaç’ın yapacağı açıklamalar önem arz ediyor.

Haber analizimizin sonunda; Beykozlulara doğru ve güvenilir bilgi akışını sağlamak, kişilik hakları ve insan onuruna saygı duyarak yapmaya çalıştığımız ve yapacağımız gazetecilik anlayışımızın ahlaki değerlerimizin üzerimize yüklediği en önemli sorumluluk olduğunu bir kez daha vurgulamak isteriz.