8 Mart 2017 22:10

BELEDİYE MECLİSİNE KADIN MÜHRÜ VURULDU

Beykoz Belediyesi Meclisi, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in yönetimde Mart ayının 2. birleşimi için toplandı. Meclis görüşmeleri Kadınlar günü programı dolayısıyla 15 dakika geç başladı.

AK Parti Gençlik Kolları ve CHP Kadın Kolları Başkanlığı Meclis görüşmeleri öncesinde bayan meclis üyelerinin 8 Mart Kadınlar Gününü kutladı. Ak Parti ve CHP’liler arasında ki birleştirici  tablonun sonrasında görüşmelere geçildi.

Elmalı Mahallesi’nde tamamı belediye bütçesinden karşılanarak yapılan Elmalı İlkokulu’na Necip Fazıl İlkokulu adı verilmesi oy birliğiyle kabul edildi. Meclis Üyesi Yılmaz Işık söz hakkı alarak okulun adıyla ilgili öneri de bulundu. İstanbul’da 30’a yakın Necip Fazıl isminde okul olduğunu belirten Işık; ”Necip Fazıl’a karşı değiliz. Daha öncesinde mükerrer diye sokak isimleri kaldırılmıştı. Bu da İstanbul’da mükerrer. Beykoz’a özgü Orhan Veli Kanık ya da Kelle İbrahim isimleri kullanılsa daha anlamlı olabilirdi” ifadelerini kullandı. 


Genel kurulda öncelikli olarak 6 Mart 2017 tarihli tutanak oylandı. Ardından sırasıyla gündemdeki ve gündemde olmayan müdürlük teklifleri görüşülerek ilgili komisyonlara gönderildi.

Mecliste AK Parti İlçe Gençlik Kolları üyeleri ve CHP İlçe Başkanı Mahir Taştan ile Yönetim Kurulu üyeleri, kadın meclis üyelerine çiçek takdimi yaptı. Gündem dışı söz alan meclis üyeleri Gül Biçer ve Gülay Demirel de günün anlamına değinen konuşma yaparak bu özel günü kutladılar.Toplantıda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle konuşan Başkan Çelikbilek: “Biz her anlamda kadına önem verdiğimiz gibi, diğer belediyelerde olmadığı kadar, hanım çalışanlarımıza yetki ve görev verdik. Bu da önemli bir olaydır. Dünya kadınlar gününüz kutlu olsun” diye konuştu.Gül Biçer: Kadınlara ne kadar çok fırsat verilirse millet olarak o kadar kazanırız. AK Parti Hükümeti 15 yıllık iktidarı boyunca kadına gerekince önemi göstermiştir. En önemlisi Üniversitelerde ve diğer kamu kurumlarında başörtülü girmelerinin önünü açmıştır.

Gülay Demirel: Yürekli bir bey çıkıp da kadınlar yeterince temsil edilmiyor demedi. Bu meclisin tamamının kadın olması gerekirdi. Bugünü kürsüde bizim değil sizlerin kutlaması gerekirdi. Kurtuluş Savaşında kadınlarımız cephede savaşmasaydı, barışta kadınlar toplum içinde bir çiçek olmasaydı, sevgiyi öğretmeseydi nasıl bir dünya olurdu soruyorum sizlere. 

Bir sonraki meclis toplantısı 10 Mart Cuma günü saat 10:00’da yapılacak.