2 Şubat 2020 12:30

Başkan Murat Aydın açıkladı: Beykoz’un imar sorunu çözülecek mi?

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın ve ekibi Soğuksu Mahallesi sakinleri ile halk meclisinde buluştu.

Başkan Murat Aydın açıkladı: Beykoz’un imar sorunu çözülecek mi?

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’ın ilçe sakinlerini aracısız dinlediği 5. Halk Meclisi Soğuksu’da kuruldu. Başkan Murat Aydın deprem güçlendirme çalışmalarından imara, çevre ve temizlikten ulaşıma kadar pek çok konuda soruları cevapladı.

Beykozluların hizmet taleplerini yerinde tespit etmek ve hızlı şekilde çözüme kavuşturmak amacıyla düzenlenen Halk Meclisi’nde AK Parti İlçe Başkanı Hanefi Dilmaç, Soğuksu Muhtarı Muammer Aydınoğlu, belediye başkan yardımcıları ve birim müdürleri de hazır bulundu.

Belediye Başkanı Murat Aydın’ın mahalle sakinlerinin sorularını tek tek yanıtladığı buluşmada ilçe sakinlerinin talepleri işleme alınmak üzere yazılı olarak da alındı.

Başkan Murat Aydın: “Beykozlular Binalarını İmar Barışı’yla Güçlendirecek”

Soğuksu sakinlerinin deprem güçlendirme çalışmalarıyla ilgili soruları üzerine konuyla ilgili çalışmaları anlatan Başkan Murat Aydın: “Beykozluların büyük çoğunluğu, ilçede imar planları olmadı için binalarını yıkıp yeniden yapamıyor. Devlet kamu binalarının, okulların, hastanelerin güçlendirme çalışmalarını büyük oranda tamamladı. Vatandaşları ilgilendiren kısmı için ise ‘İmar Barışı’ Yasası’nı çıkardı. Beykoz’dan imar barışına 35 bin müracaat var. Bu müracaatlara göre bir “Güçlendirme Yasası” çıkacak. Yasanın çıkmasıyla birlikte artık vatandaşlar yasal olarak binalarını güçlendirecek. İlçe belediyeleri olarak vatandaşlara 5-10 yıllık sıfır faizle kredi verilmesi için ilgili yerlere önerilerimizi ilettik. Belediye olarak güçlendirilmesi mümkün olan yerlerle ilgili ilçe sakinlerimize yardımcı olacağız.” dedi.

Başkan Murat Aydın: “Beykoz’un İmar Sorunu Çözülecek”

Vatandaşların imar talepleri üzerine bilgi veren Başkan Murat Aydın: “Beykoz imar kısıtlamaları  olan bir ilçe. İlçenin imar planlarını çıkarmak için ilgili kurumlar nezdinde çalışıyoruz. İBB, Bakanlıklar ve ilçe belediyesi olarak biz bir araya gelerek bu sorunu çözeceğiz. Beykoz’a imar gelecek. Bu istediğimiz büyüklükte bina yapacağız anlamına gelmesin. İmarla ilgili süreci açık ve şeffaf şekilde yürütüyoruz. Gerekli yerlerde halkımızı bilgilendirmek ve taleplerini almak üzere ‘İmar İletişim Ofisi’ kuruyoruz. Arsası olan vatandaşlarımız belediyeye gelip bilgi almaktan çekinmesinler” şeklinde konuştu.

Başkan Murat Aydın Halk Meclisi’nde, Soğuksu Gençlik Merkezi, Beykoz Belediyesi Geçici Hayvan Bakım Evi, ulaşım, zabıta ve temizlik konularında da mahalle sakinlerinden gelen soruları yanıtladı.