1 Nisan 2021 19:21

Barış Kanbur – Beykoz’un kaybolan gençliği!

Barış Kanbur – Beykoz’un kaybolan gençliği!

Barış Kanbur – Beykoz’un kaybolan gençliği!

Evvelinde huzurlu ve mutluyduk!
Neden mi? Anlatayım…
Henüz cam fabrikamızda ocaklar sönmemiş, deri kundura fabrikamızda ayakkabımız yapılıyor, tekel fabrikamızda tütünümüz sarılıyor, petrol ofisinden tankerler yakıtımızı alıyor, halat fabrikamızda kendirler özenle işleniyordu…İlkokulda yaz tatillerinde çocuklarımız cam dekor atölyelerinde saya atölyelerinde genç abilerine çıraklık yapıp ailelerine katkı sağlıyordu.

Gençlerimiz askerden geldikten sonra fabrikalarımızdan birinde işe başlar evin üzerine bir kat çıkılıpta çocuklarımız yuvalarını kurunca
Fabrikalarımızın kapısına mührü vurdular! İşte ozaman mutluluğu huzuru bize çok gördüler…

Artık ne fabrika düdükleri çalıyor nede mahalle aralarında atölyelerden ses geliyordu. Yavaş yavaş erimeye başlamışız. Dertlerimizle dertleşecek insan kalmamış etrafımızda! Ranta çıkara dayalı dostluklar kurulmaya başlanmıştı. Oysa önceleri birdik, beraberdik, hep birlikte bizdik.
Şimdilerde ise imar imar diye kendimizi paralar olduk!

Efendiler imar çıksa ne çıkmasa ne!  Gençlerimiz nerede? Hani o atölyelerde alın teri ile çalışan ve Beykozluluğu iliklerine kadar yaşayan gençlerimiz… Önceden Beykoz denildiğinde insanların aklına ilk gelen fabrikaları olurdu, mesire alanları olurdu. Şimdi ise bağımlılık ve uyuşturucu oldu.  Efendiler..! Gençliğimiz gidiyor,  çocuklarımız gidiyor.

Bizim fabrikalarımızı kapatıp konakların kapısına bekçi, evlerine hizmetçi, çocuklarına bakıcı yapanları göreve davet ediyorum. Bir an evvel Beykoz’da isdihdam sağlamaya,  gençlerimizi kurtarmaya davet ediyorum. Beykozlu gençlerin derdi bisiklet değil. Sanal alemden bisiklet binmeye değil diyalog kurmaya davet edelim. Hep beraber çözüm odaklı projeler geliştirelim.

Bizim sorunumuz imar değil!
İmar çıksın binaları dikelim ama içerisinde oturacak evlatlarımız uyuşturucu batağına düşmüşse ne anlamı var?
Çocuklarımız mapus damlarında uyuşturucu baronlarının elinde heba olmadan gelin BİZ olalım BİR olalım.  Ben olmaya devam edersek dövecek dizimiz kalmayacak. Gerçi Beykozlunun bisikleti de yok…

Kalın sağlıcakla…