5 Temmuz 2021 17:59

Bakan’dan ziyaret: Beykoz’un planları ne durumda?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Beykoz Belediyesi’ni ziyaret etti ve yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından Beykoz için müjde verdi.

Bakan’dan ziyaret: Beykoz’un planları ne durumda?

Bakan Kurum, 2022’nin Mart ayında Beykoz’un Bakanlık yetkisi altındaki tüm bölgelerinin planlarının bitirileceğini söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Beykoz Belediyesi’ni ziyaret etti ve ilçede gerçekleştirilen projelere ilişkin düzenlenen toplantıya başkanlık etti.

Yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kurum, Beykoz’un güzelliklerine güzellik katabilmek, vatandaşların mülkiyet, imar problemlerine ilişkin çözümleri yapabilmek adına istişarelerde bulunduklarını söyledi.

Bakan Kurum, hep birlikte vatandaşların bu problemlerini çözebilecek istişareleri yaptıklarını dile getirerek, mülkiyet problemlerine ilişkin daha önce adımları atmış ve vatandaşlara tapularının teslimlerini yaptıklarını, şimdi de tüm Beykoz geneline ilişkin imar planı çalışmalarını, buradaki doğal dokuyu koruyarak korunması gereken alanları, tarihi yapıları gün yüzüne çıkaracak çalışmaları büyük bir hassasiyetle yürüttüklerini ifade etti.

Çavuşbaşı ve Görele’nin Planları Onaylanıyor

Bu çerçevede daha önce Çavuşbaşı ve Görele mahallelerinin de içinde bulunduğu 4 bin 100 hektarlık alanda sit derecelendirme çalışmasını tamamladıklarını, imar planı çalışmalarında da son safhaya gelindiğini, gelecek hafta Çavuşbaşı ve Görele mahallelerinin imar planlarını onaylayıp vatandaşlara bu noktadaki imar problemlerini de çözmüş olacaklarını aktaran Kurum, şunları kaydetti: “Burada doğrudan 50 bin vatandaşımızı ilgilendiren Beykoz Belediyemiz ile Bakanlığımızın çok hassas bir çalışma yürüttüğünü söylemek isterim.

Bu çerçevede tabii etaplar halinde Beykoz’umuzdaki imar planı çalışmalarını yürütüyoruz. İkinci alanımız Gümüşsuyu Karlıtepe bölgemiz. Burada da ayrıntılı jeolojik etütlerimizi yapıyoruz. Yerleşime uygun alanları, korunması gereken alanların bir bir tespitlerini yapıyoruz. 214 hektarlık bir alanda da yine Gümüşsuyu’nda, Karlıtepe bölgemizde çalışmamızı yürütüyoruz ve 8 bin 200 vatandaşımızı ilgilendiren bu çalışmayı da inşallah ağustos ayı itibarıyla neticelendirip vatandaşlarımızın imar problemleriyle ilgili sorunlarını da çözmüş olacağız. Beykoz’un geneli için tabii bu ETBAR çalışmalarını ekolojik temelli yürütüyoruz.

Bilimsel çalışmalarımızla bir yandan ilçemizdeki o yeşil alanları, doğal yapısını koruyacak, diğer yandan da vatandaşlarımızın imar ve mülkiyet problemlerini çözecek adımlarımızı atıyoruz. Bütün Beykoz’un yıllardır Beykozlu vatandaşlarımızın, İstanbul’umuzun merakla beklediği çalışmaları inşallah yıl sonu itibarıyla tüm alanda ETBAR çalışmasını tamamlıyoruz. Beykoz’un genelinde bu tarihi alanlarımızın, sit alanlarımızın korunarak imar problemlerinin de 2022 yılının ilk çeyreğinde, yani mart ayına kadar tamamlayıp vatandaşlarımızın önünü bu noktada açmış olacağız.”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Beykoz’un siluetine yakışır bir yapılaşma ve vatandaşların can ve mal güvenliği riskini ortadan kaldıracak adımları atmış olacaklarını belirterek, 2023 yılına giderken Beykoz’da bu noktada hiç bir problem kalsın istemediklerini vurguladı.

Tokatköy Müjdesi

Beykoz’un çok önemli bir alanı olan Tokatköy’de riskli yapıların olduğunu hatırlatan Kurum, “Burada riskli alan ilanı yaptık, vatandaşlarımızla görüşmelerimizi başlattık. Bu çerçevede 660 hak sahibi vatandaşımız var. Burada o doğal yapıya uygun, zemin artı 4’ü geçmeyecek bir proje hazırladık. Bu çerçevede ihalemizi ağustos ayı itibariyle yapıyoruz ve bu bölgede Beykoz’a yakışacak, oradaki riskli yapılarda oturan vatanlarımızın can güvenliği riskini ortadan kaldıracak adımı da yine Bakanlığımız, Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğümüz ve Emlak Konut Genel Müdürlüğümüz eliyle yapacağız. Ağustos ayı itibariyle inşaatlara başlayıp, önümüzdeki yıl sonu itibariyle de bu alanda inşaatlarımızı tamamlayıp vatandaşlarımıza teslim etmek üzere sürecimizi yürütüyoruz.

 Bu süreçte vatandaşlarımızın rızası çerçevesinde, yine onlara kira ve taşınma yardımı yaparak, hiçbir şekilde mağduriyet söz konusu olmadan, onlarla el birliği içinde bu süreci yürütüyoruz.” diye konuştu.

Açıklamanın ardından belediyeden ayrılan Bakan Kurum, Başkan Murat Aydın’ın daveti üzerine Gümüşsuyu Restoran’ı ziyaret etti ve burada vatandaşlarla selamlaşıp sohbet etti.

Beykoz’umuz İçin Hayırlı Olsun

Toplantının ardından açıklama yapan Başkan Murat Aydın şunları söyledi:

“Bugün Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’u Beykoz’da ağırladık. Sayın Bakanımız ve ekibiyle birlikte Beykoz’umuzun imar konularıyla alakalı uzun süredir hassasiyetle sürdürdüğümüz çalışmalarımızın geniş bir değerlendirmesini yaptık.

Sayın Bakanımızın toplantı sonrasında belirttiği gibi kısa süre önce ETBAR çalışmasını tamamladığımız Çavuşbaşı ve Görele’nin imar planlarında son aşamaya geldik. İnşallah önümüzdeki hafta buranın imar planları Bakanlığımız tarafından onaylanacak ve bu sorunu geride bırakacağız.

Ayrıntılı zemin etütlerinin sürdürüldüğü Karlıtepe’de yapılan ETBAR çalışması da inşallah Ağustos’ta neticelendirilecek. Tüm Beykoz’daki ETBAR çalışmasının da yıl sonu itibariyle tamamlanması hedefleniyor.

2022’nin Mart ayında ise Beykoz’un Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkisi altında ve ilçe belediyemiz sorumluluğunda olan tüm bölgelerinin planlarının bitirilmesi hedefleniyor. Geri görünüm ve etkileme bölgesinde ise çalışmalar ilgili kurumlarla sürdürülüyor.

Tokatköy’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından hayata geçirilecek projenin ise Ağustos’ta başlaması planlanıyor. Buradaki hak sahibi hemşehrilerimize taşınma, kira yardımı gibi desteklerin tamamı sağlanacak.

“Beykoz Çayırı Millet Bahçesi” de içindeki anıt ağaçlarımız ve tarihi çayırımızın korunarak, yeşil alanın artırıldığı örnek bir çevre koruma projesi olacak. Doğamızı kesin şekilde korurken, ilçemizin sorunlarını da çözerek hemşehrilerimizin mutluluğunu artırmaya çalışıyoruz.

Bütün bir gününü Beykoz’umuza ayıran ve ekibiyle her daim ilçemizin meselelerine hassasiyetle eğilen Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’a teşekkür ediyorum.

Desteklerini bizden hiçbir zaman esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a da Beykoz’umuzun meselelerine gösterdiği ilgi ve alaka için çok teşekkür ediyorum. Beykoz’umuz için hayırlı olsun.”