24 Eylül 2018 00:44

Aydın Düzgün: ”Partimizin Yenilenmeye İhtiyacı Var”

CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün 24 Haziran seçim sonuçlarını, olağanüstü kurultay sürecini, yaklaşan yerel seçimleri ve daha fazlasını Beykoz Aktüel ve Beykoz Gündem’e değerlendirdi. Başkan Aydın Düzgün çarpıcı ifadeler kullandı.

CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün 24 Haziran seçim sonuçlarını, olağanüstü kurultay sürecini, yaklaşan yerel seçimleri ve daha fazlasını Beykoz Aktüel ve Beykoz Gündem’e değerlendirdi. Başkan Aydın Düzgün çarpıcı ifadeler kullandı.  

CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün Beykoz Aktüel ve Beykoz Gündem’e yaptığı açıklamada çok çarpıcı ifadeler kullandı. Açık yüreklilikle ve korkusuzca konuşan Başkan Düzgün yerel seçimlerde Belediye Başkan adayı olup-olmayacağına yönelik de değerlendirme de bulundu.

-24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçim sonuçları bir başarı mı?

-CHP’de değişim olmalı mı? Neden olmalı?

-CHP’de değişim olmazsa, değişim isteyenler görevden alınır mı?

-Aydın Düzgün, CHP örgütü desteklerse Beykoz Belediye Başkanlığına aday olur mu?

Sorularının cevapları haberde…

24 Haziran Genel seçim sonuçlarını değerlendiren CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün, ‘’Sonuçlar istediğimiz gibi çıkmadı. Bu seçimin kazananı yok. Bu seçimde Türkiye kaybetmiştir. AKP 7 puan kaybetmiştir. Bu sıradan bir kayıp değildir. 15 yıldır ülkeyi yöneten parti artık tek başına yönetemez hale geldi. Bunu da anladıkları için ittifak filmi çıkardılar. O ittifak sayesinde de sürekli MHP desteğine bağlı siyaset yamak zorunda. Biz de kaybettik 2 buçuk puan. Böylesi bu ülkeyi kötü yöneten AKP iktidarına karşı ana muhalefet partisi bırakın 2 puan düşmeyi, 4 puan 5 puan fazla almak zorundaydı ama olmadı’’ ifadelerini kullandı.

‘’Partimizin Yenilenmeye İhtiyacı Var’’

Başkan Aydın Düzgün; ‘’Parti içerisinde sorunlar var. Bu kamuoyuna da yansıyor. Olağanüstü kurultay istemi var. Partimizin aktif bir değişime, yenilenmeye ihtiyacı var. Yeni bir umutla, yeni bir motivasyonla yola çıkmamız lazım. CHP olarak genelde kaybettik fakat Cumhurbaşkanı Adayımız Sn. Muharrem İnce, Türkiye’de halkımızın Tayyip Erdoğan sonrası yeni lideri olarak ortaya çıkmıştır. Bunlar kolay çıkmıyor. Bana göre Sn. Muharrem İnce ilk yapılan genel seçimlerde bu ülkeyi yöneten kişi olacağından hiç şüphem yok’’ dedi.

‘’İttifakın Çok Fazla Artısı Olduğunu Görmedik’’

24 Haziran seçimlerinde Beykoz’da ki oy kaybına da değinen Başkan Aydın Düzgün, ‘’Bizim seçmenimiz maalesef iktidar olmaya inandırılamadı. Beykoz’da 5.000 oy kaybımız var. Bizim seçmeniz en az 2.000 oyunu birkaç partinin meclise girmesi için oy verdiği gözüküyor. Gerek ittifakta ki partilere gerek ittifak dışında ki partilere oy geçişkenliği oldu. O oy kaybının ondan olduğunu düşünüyorum. İyi Parti’ye bizden oy gitti. Neden gitti? Barajı aşsın diye gitti. Saadet’e veren olmuştur, diğerine veren olmuştur, buna veren olmuştur vs. AKP’den de MHP’ye, HDP’ye oylar gitti. İttifakın çok fazla artısı olduğunu görmedik. Örneğin çatı adayımız Ekmeleddin bey o kadar partinin desteğiyle %38 oy aldı. Bizim tek adayımız Muharrem İnce ise tek başına %31 oy aldı’’ ifadelerini kullandı.

‘’Partinin Yarıya Yakını Değişim İstiyor’’

CHP’de Olağanüstü Kurultay olmazsa değişim isteyenlere yaptırım uygulanır mı, görevden alınır mı sorusuna da cevap veren Başkan Aydın Düzgün, ‘’Türkiye bence yeni liderini buldu. CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce konuşmasıyla, söylemleriyle, hareketleriyle bu halkın gönlünü aldı. Yeni bir umut yeni bir heyecan lazım CHP’ye. Bir yenilenme lazım. Bu yenilenme emin olun ki yerel seçimlere de yansıyacaktır. Biz 5 delegemizle imzamızı verdik. Siyaset bir çatı, bir sitemdir. Kendine has bir hiyerarşisi var. Bugün geldiğimiz noktada partinin yarıya yakını değişim istiyor. Kurultay toplandığında kurultayı toplayan üyeler diğer partililere yönelik, ‘’Siz niye imza vermediniz’’ diye söylerse veya kurultay toplanmadığında ‘’Siz niye verdiniz’’ diye söylenirse bu partimiz açısından kabul edilebilir olamaz. İki taraf için de söylüyorum. Bu gibi bir şey olacağına da inanmıyorum. O tartışma orada biter. Hep beraber yolumuza devam ederiz’’ dedi.

‘’Toplumda Sevilmeyen Meclis Üyesi Olamayacak’’

Yerel seçimlerde Meclis üyeliklerinin belirlenmesine değinen Başkan Aydın Düzgün, ‘’Bir kere büyük mahallelerde (Yenimahalle, Çubuklu, Çiğdem, Tokatköy, Kavacık, İncirköy) mutlaka ön seçim yapılacak. Böyle olacağına inanıyorum. Geçmiş dönemde sorunlar yaşadık. Onun dışında yörelere göre de dikkat edeceğiz. Başkan olarak bu işin başında durursam arkasında oy olmayan, toplumda sevilmeyen hiçbir meclis üyesi olamayacak. Koşturan, sevilen, evlere rahat girebilen, toplumun sevdiği kişiler Meclis Üyemiz olacak’’ dedi.

Yerel seçimlerde örgütün kendisini desteklemesi durumunda Belediye Başkanlığına Aday olup-olmayacağına yönelik soruya da cevap veren Başkan Aydın Düzgün, ‘’Siyaset topluma hizmet etmektir. Geçenlerde bir yazı yazdım. Toplumun en büyük düşmanı kendi çıkarlarını toplumun çıkarlarından üstte tutan siyasetçilerdir diye. Siyaseti halk için, insanlar için yapmak gerekir ama maalesef parti ayırmaksızın birçok siyasetçi doğru işler yapmıyor. Kendilerini ve yakınlarının çıkarlarını önde tuttukları için yıllardır sıkıntı çekiyoruz. Sorduğunuz Aday olur musun sorusuna gelirsek, bugüne kadar ne yaparsam yapayım bir şeyler beni bir yere itiyor. Ya Aydın sakin dur! Durabilirim ama bir bakıyorum biri oraya oturacak aday olacak ama doğru kişi mi olacak? İnansam vallahide yormayacağım kendimi. O beni biraz daha fazla tetikliyor. Onun için bu önümüzde ki süreçte toplumsal baskı olursa, örgütümüzde isterse bundan imtina etmem’’ ifadelerini kullandı.

Karşılıklı sohbetin ardından söyleyişi sona erdi.