26 Eylül 2018 15:05

Aydın Düzgün İstifa mı Ediyor?

Beykoz Aktüel Gazetesi’ne, Belediye Başkanlığı için, ”CHP örgütü desteklerse neden olmasın” açıklamalarını yapan İlçe Başkanı Aydın Düzgün istifa mı ediyor?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında dün yapılan MYK toplantısında son siyasi gelişmelerle birlikte yerel seçim hazırlıkları masaya yatırıldı. Toplantıda yerel seçimlerde adaylık başvuruları sürecinin başlatılması kararı verildi.

CHP Kulislerinden edinilen bilgiye göre, CHP’de belediye başkanlığı aday adaylığı sürecinin 1 Ekim tarihinden itibaren başlatılması kararı verildi. Buna göre CHP’den aday olmayı düşünenler 1 Ekim ve 19 Ekim tarihleri arasında aday adaylığı başvurusunda bulunabilecek.

MYK toplantısında belediye başkanlığı adaylığı düşünen veya planlayan kamu çalışanlarının ne zaman başvuru yapacağı konusu da gündeme geldi. Toplantıda, kamu çalışanlarının adaylık başvurularının YSK’nın belirlediği takvim çerçevesinde alınması kararlaştırıldı.

İstifalar Başlayacak

MYK toplantısında, belediye başkanlığı adaylığı düşünen il, ilçe ve parti yöneticilerinin bulundukları görevlerden istifa edecekleri tarihler de belirlendi. Buna göre CHP’de gönlünden belediye başkanlığı adaylığı geçiren il, ilçe başkanları ile parti yöneticileri 1 Ekim ile 12 Ekim tarihleri arasında istifa edecekler.

Kriterler Çarşamba Belirlenecek!

Bu arada CHP’de yerel seçimlerde aday adaylarının belirlenmesi konusunda hangi kriterlerin işletileceği konusunda karar vermek için MYK’nın Çarşamba günü olağanüstü bir daha toplanması kararı da verildi. Çarşamba günü yapılacak kritik toplantıda, mevcut milletvekillerine adaylık konusunda yeşil ışık yakılıp yakılmayacağı, mevcut belediye başkanlarının hangi kriterler çerçevesinde belinleneceği ve yeni adaylar için aranacak kriterlerin tek tek belirlenmesi bekleniyor.

Aydın Düzgün İstifa mı Ediyor?

Beykoz Aktüel Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, ”CHP örgütü desteklerse adaylıktan geri durmam” açıklamalarını yapan CHP İlçe Başkanı Aydın Düzgün istifa mı edecek? CHP Beykoz İlçe Başkan Yardımcısı Bahar Doğru ise geçtiğimiz gün, ”Adayım Aydın Düzgün” ifadelerini sosyal medya hesbından paylaşmıştı. İlçe Başkanı Aydın Düzgün’ün olası istifası sonrası İlçe Yönetimi, yeni ilçe başkanını seçecek. Yeni İlçe Başkanının, birisi Giresunlu diğeri Ordulu olan İlçe Yöneticilerinden birisi olması bekleniliyor. CHP İlçe Yönetiminde oluşacak Meclis Üyeliği adaylığı için istifaların yanı sıra tepki için de istifa oluşması ihtimaliyse, Olağanüstü kongreyi doğuruyor.