7 Mayıs 2018 09:16

Atletizm Şenliği, Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanı’nın Katılımıyla Anadolu Hisarı’nda Başladı

Üsküdar Belediyesi tarafından 12 yıldır kesintisiz düzenlenen, Türkiye’nin ilk ve tek Özel Sporcular Atletizm Şenliği, Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın da katılımıyla başladı.

Üsküdar Belediyesi tarafından 12 yıldır kesintisiz düzenlenen, Türkiye’nin ilk ve tek Özel Sporcular Atletizm Şenliği, Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın da katılımıyla başladı.

 

İl Milli Eğitim, İl Gençlik Spor Müdürlüğü, Marmara Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen ve bu sene ilk kez uluslararası boyuta taşınan şenliğe; RomanyaBosnaFilistinBulgaristanMakedonyaKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olmak üzere 6 ülke, 27 İl, İstanbul‘un 39 ilçesinden toplam 155 okuldan 2 bin 100 öğrenci katıldı.

Beykoz‘daki Marmara Üniversitesi Anadolu Hisarı Yerleşkesi’nde düzenlenen sunuculuğunu spor dünyasının tanınan ismi Emre Tilev’in gerçekleştirdiği 12.Uluslararası Özel Sporcular Atletizm Şenliği, CumhurbaşkanıRecep Tayyip Erdoğan‘ın eşi Emine Erdoğan‘ın çocuklara başarı dilekleriyle başladı. Emine Erdoğan gönderdiği mesajda ‘Çocuklarımızın engelsiz yarınlara koşması amacıyla düzenlenen etkinliğin, güzelliklere vesile olmasını diliyorum. Aslolan zihinlerdeki engelleri kaldırmaktır. İnanıyorum ki, yerel yönetimlerimizin bu tür hassasiyetleri, şehirlerin engelliler için kolay bir yaşam alanına dönüşmesine de vesile olacaktır’ dedi.

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ise yarışların startını vermeden önce yaptığı konuşmada şunları söyledi: ‘Asıl engel zihinlerde. Biz inanıyoruz ki spor her engeli aşmaya devam edecek. Özel çocuklarımıza imkanlar tanındığında neleri başarabildiklerini hep birlikte görüyoruz. Bu yarışların 344 çocuğumuzla başlayan hikayesinin bugün uluslararası boyuta taşınması bize sosyal belediyeciliğin en güzel örneğini gösteriyor. Üsküdar Belediyemize, Belediye Başkanımız şahsında emeği geçen herkesi ayrı ayrı tebrik ediyorum. Bugün 28 ayrı branşta 2 bin 600 farklı sporcumuz var. Bu 2 bin 600 sporcumuzun 700’ünü de engelli kardeşlerimiz oluşturuyor. 7’den 70’e tüm engelleri spor ve eğitimle aşacağız.’ İktidara geldiklerinde 5 bin 777 olan engelli memur sayısının bugün 55 bini bulduğu belirten Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, 6 ay içinde 2 bin 500 engelli ataması daha gerçekleştireceklerinin müjdesini verdi.

12 yıldır böyle bir etkinliği düzenlemekten büyük mutluluk ve gurur duyduklarını belirten Üsküdar BelediyesiBaşkanı Hilmi Türkmen ise şöyle konuştu: ‘Dile kolay artık 12 yıldır devam eden bir organizasyonumuz var. 2002 yılında belediye olarak bu işe gönüllü olduğumuzda 344 sporcu ile başlamıştık. İkinci yılımızda 472 katılımcımız oldu. Dördüncü yılımızda bin yarışmacıya ulaştık. Bu yıl yarışmamızı uluslararası katılımlara açtık. Dünyanın ve Türkiye‘nin renklerini Üsküdar’da buluşturduk. Şimdi 2 binden fazla sporcuyla bir aradayız. Engelleri kaldırmaya devam edeceğiz’ dedi.

Açılışın ardından yurtdışı ve yurtiçinden katılım gösteren misafir okullara yönelik boğaz turu düzenlendi. Üsküdar Belediyesi Başkanı Hilmi Türkmen boğaz turu sırasında kazanan okul temsilcilerine kupalarını verdi. Yarışlar yarın da devam edecek.