16 Eylül 2021 15:12

Asırlık Beykoz Çayırı millet bahçesi oldu!

İstanbul’da 100 yılı aşkın süredir Beykoz Çayırı olarak bilinen yeşil alan, İBB Meclisi’nde Cumhur İttifakı’nın oylarıyla ‘Millet Bahçesi’ olarak düzenlendi.

Asırlık Beykoz Çayırı millet bahçesi oldu!

İstanbulluların nefes aldığı yeşillikteki inşaat alanı Sözcü’nün haberine göre bin 929 metrekareden, 4 bin 800 metrekareye çıkarıldı! Beykoz Ortaçeşme Mahallesi sınırları içinde bulunan yaklaşık 96 bin metrekarelik alana sahip tarihi Beykoz Çayırı’nın ‘Millet Bahçesi’ olarak düzenlenmesi için hazırlanan imar planı değişikliği teklifi, İBB Meclisi gündemine geldi.

Beykoz Belediyesi tarafından hazırlanan plan değişikliği teklifi ile Beykoz Çayırı planlara ‘Millet Bahçesi’ olarak işlendi. Çayıra; millet kıraathanesi, sanat atölyeleri, çay bahçesi, okçuluk ve tenis gibi spor alanları, cami, mescit, büfe, idari tesis, otobüs-teleferik hattı istasyonu, emsale dahil olmamak üzere zemin altı otopark yapılmasının önü açıldı.

Yapılarda yükseklik 4.50 metreden 6.50 metreye, inşaat hakkı 0.02’den 0.05’e, inşaat alanı da bin 929 metrekareden, 4 bin 800 metrekareye çıkarıldı. Teklif, mecliste CHP ve İYİ Parti’nin muhalefeti, AK Parti ve MHP grubunun oyları ile kabul edildi.

Beykoz çayırına dokunmayın!

Oylama sırasında ‘yapılaşma’ tartışması yaşandı. CHP’li İBB Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu, şunları söyledi:

– Değişiklik ile yapı yoğunluğu yüzde 2’den yüzde 5’e, yükseklik ise  4.50 metreden 6.50 metreye çıkarılıyor. Bu yapılaşmaya neden olacaktır. Toplamda 96 bin metrekarelik alan üzerine konumlanmış, zamanında üzerinde güreş sporuna dair festivallerinde düzenlendiği, ulu çınarların yükseldiği çayır, Boğaz’ın yüzyıllardan beri en şöhretli mesire alanı. Çayırın içerisinde yer alan mekanlar ağaçlarla çevrili, yollarla birbirine bağlanır. Bu başka bir mesire de rastlayamayacağımız nadide bir güzellik sunar. Ağaçların boylarına bakılarak, bu yolların en az 150 yıl öncesinden yapılmış olduğu sonucuna rahatlıkla varılabilir.

AK Parti: İçinde ‘millet’ geçtiği için karşısınız

AK Partili Meclis Üyesi Sadullah Kabahasanoğlu  çayırın tarihi dokusunun korunacağını, yapılaşma olmayacağını, çevresinde ve yürüyüş yollarında düzenleme yapılacağını belirterek CHP’lilerin bu karara içinde ‘millet’ ifadesi geçtiği ve Cumhurbaşkanı’nın projesi için karşı çıktığını savundu. İmar Komisyonu tarafından da “plan notunda sıralanan yapıların, genel olarak bütün Millet Bahçesi planlarına konulduğu” açıklaması yapıldı.

Beykoz Belediyesi’nden açıklama 

BEYKOZ BELEDİYESİ’NDEN AÇIKLAMA

Kıymetli hemşehrimiz;

Beykoz Çayırı’mızı koruyarak büyütmekle ilgili hazırladığımız proje üzerinden kasıtlı şekilde yalan bilgiler yayınlanmaktadır.

Mevcut çayırımız haberlerin aksine 38 bin metrekaredir.

İşgallerin de kaldırılmasıyla Beykoz Çayırı Millet Bahçesi 116 bin metrekare alana sahip olacaktır.

Bu alanda yer alan çayırımız korunarak büyütülecek ve 93 bin metrekare alana erişecektir.

Yani çayırımızın alanı şu anki halinden 55 bin metrekare artacaktır.

Çayırımız bu sayede tarihi günlerine dönecek, hepimizin yeni anılarına ev sahipliği yapacaktır.