26 Mart 2017 12:52

AŞIKLAR GELENEĞİ BEYKOZ’DA DEVAM ETTİ

Beykoz Belediyesi’nin, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında yaşananları ve demokrasi mücadelesini hatırlatmak için düzenlediği gecede, halk ozanları türküleriyle yaşananları aktardı.

Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde düzenlenen gecede Aşık Yener Yılmazoğlu, Aşık Mürsel Sinan ve Aşık Korkmaz İnan eserleriyle sahne aldılar. Aşık geleneğini yaşatmayı ve yeni nesillere aktarmayı da amaçlayan gecede aşıklar, karşılıklı atışmalar ve türkülerle 15 Temmuz’da yaşanan olaylara değindiler.

Seymen TV’de canlı yayınlanan etkinliğe Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Başkan Yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, Belediye Meclis Üyeleri, BOÇAY Derneği Başkanı Bülent Taştan, Doğu Karadenizliler Derneği Başkanı Emin Yavuz, Ardahanlılar Derneği Başkanı M. Metin Yıldız, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri ve ilçe sakinleri katıldı.

Ozanların atışmaları izleyiciler tarafından büyük beğeniyle izlenirken, etkinlikte 15 Temmuz’u anlatan bir de sunum yer aldı.


Başkan Yücel Çelikbilek: Nesillerimize Bu Güzel Sanatı Aktarıyoruz

“Bu güzel türküleri dinleyince özlemimizi giderdik, bugüne kadar aşıklarımızı çeşitli vesilelerle ağırladık, daha önce 5 yıl üst üste Aşıklar Şenliği yaptık. Aşıklar geleneğine katkı sunmaya devam edeceğiz. Bundan sonraki nesillere de bu güzel geleneğimizi aktarmak gerekir. Allah sunduğunuz bu güzelliklerin tesirini arttırsın. Bu gece vesileyle tüm şehitlerimize rahmetle anıyorum.”Program sonunda Başkan Yücel Çelikbilek, aşıklara teşekkürlerini ileterek, çiçek takdim etti.