• Mücahit Ak – Yiyin beyler yiyin!

 • 14 Şubat 2019 15:39

  AK Parti’de Kimler Meclis Üyesi Olacak?

  Siyasi partiler Meclis üyeleri listelerini oluşturmak için hummalı çalışmalar yürütüyor. Listelerin YSK’ya teslim edilmesi için son günler! AK Parti Beykoz’da kimler Meclis Üyesi olacak?

  AK Parti Beykoz’da Meclis Üyesi listelerini oluşturabilmek için oldukça yoğun mesai sürdürüyor. Meclis üyeliği için yaklaşık 200’e yakın başvuru olduğu bilinirken, Meclis Üyesi Aday Adayları ve sevenlerin de heyecanlı bekleyiş başladı.

  Henüz net olmamakla birlikte Beykoz Aktüel Gazetesi’nin ulaştığı bilgilere göre, mevcut Belediye meclis Üyelerinden maksimum 5 ismin listeye konulması bekleniliyor. Bu isimlerin Manolya Demirören, Yakup Özbek, Gül Biçer, Furkan Köse gibi isimler olabileceği konuşuluyor.

  Edindiğimiz bilgilere göre Acarlar Mahallesi’nden Beykoz’un tanımadığı 2 ismin daha listelere girdiği belirtiyor. Dışarıdan bir Şehir Plancısını önerildiği belirtirken, bu ismin aynı zamanda İBB Meclis Üyesi olacak şekilde ilk 3’e yazılması bekleniliyor. Beykoz Belediye Başkan Yardımcılığı görevine geri dönen Salim Öztürk ve Salih Elmas’ın Meclis Üyesi listesinde yer alıp almayacağı ise merak ediliyor.  

  Oluşturulan listelerde Beykoz’da demografik yapının da alt üst edilip edilmeyceği de soru işareti! 1 Belediye Başkanı, 1 Başkan Yardımcısı ve 1 Meclis Üyesi ile temsil edilen Ardahan’lı ve Kars’lı isimlerin seçilecek sırada kaç tane üyesi olacağı bilinmiyor.  AK Parti Eski İlçe Başkanı Adem Sefer’in listelerde ilk sıralarda olması beklenirken; Yusuf Koç, Çağdaş Yılmaz, Tuncer Dede, Nejat Askeroğlu gibi isimlerden hangisinin ilk 12’ye gireceği ya da gireyemeyecekleri merak ediliyor.

  Yine Beykoz’da yaklaşık 70 bin nüfusa sahip olan Kastamonulular, Beykoz Belediyesi’nde ne Başkan Yardımcılığı ne de Müdürlük makamlarında bulunmamaktaydılar. Kastamonuluların ciddi anlamda tepkili olduğu bilinirken Eski AK Partili Muharrem Kaşıtoğlu’nun Mahallesi olan Yenimahalle’den de ilk 12’de Kastamonulu bir isme yer verilemeyeceği belirtildi. Beykoz’un en büyük 3. Mahallesi’nde 11.000 Kastamonu nüfusu varken bu mahallede ki Kastamonulu isimlerin 15 ve 20. Sıralardan sonra yer verilirse olacakları belirtiliyor. AK Parti İlçe Başkanı Hanefi Dilmaç’ın Remzi Şen, Engin Yıldız ve Mehmet Temel’i listede görmek istediği bilinirken, Remzi Şen’in kabul etmesi durumunda kontenjan da yer alması bekleniliyor. Yine Kastamonulu bir başka isim içinde Mevcut Bakanlardan birinin aradığı belirtiliyor.

  Meclis Üyeliği için oldukça fazla Giresunlu isim başvururken, Giresunlu bayan bir akademisyenle birlikte toplam 2 ismin seçilecek sıralarda olacağı iddialar arasında. Hüseyin Kurudere gibi tabanı oldukça geniş kesimlerin seçilecek sırada yer almayacağı belirtilirken tabanda da ciddi tepkilerin oluşması bekleniliyor.

  Tokatköy Mahallesi’nde ise Adnan Çeliker ve Nevzat Oral isimlerinin konuşulduğu belirtilirken, bu isimlerin değerlendirilip değerlendirilmeyeceği merak ediliyor.

  İlçe Yönetiminden Kimler Meclis Üyesi Olabilir?

  AK Parti Beykoz İlçe Başkanlığı’nda İlçe Yöneticilerinden, Av. Ahmet Deliak, Mehmet Temel ve Deniz Soytemiz’in istifa ettiği söylenmiş fakat resmi olarak işlem yapılmamıştı. Bu isimlerin içinden sadece 1 ismin Meclis üyesi listesinde olması beklenirken, bu isimlerin yanı sıra Fatih Sağlam ve Mesut Deniz gibi isimlerin de Meclis Üyeliği şansı olduğu belirtiliyor. Hanefi Dilmaç’ın ilçe yönetiminden 3 ismin dışında farklı bir ismi değerlendirmesi üzerine 4 İlçe Yöneticisinin tepki amaçlı istifa edeceği bilgisine erişildi. AK Parti Kadın Kolları Başkanı Gaye Zayıf ve AK Parti Eski İlçe Başkanı Mustafa Gürkan‘ın listelere girmesi bekleniliyor. 

  Hanefi Dilmaç Kimleri İstiyor?

  İlçe Başkanı olarak söz hakkı en fazla olduğu bilinen kişilerden biri olan Hanefi Dilmaç Meclis Üyeliği listelerinde kimleri görmek istiyor? Beykoz Aktüel Gazetesi’nin ulaştığı bilgilere göre İlçe Başkanı Hanefi Dilmaç listelerde; İlçe Sekreteri Yalçın Çolak, Erdoğan Coşkun Çap, Nazım Keskin, Fatih Sağlam gibi isimlerden birinin ya da birkaçının listede olması için mücadele edeceği belirtiyor. Yine hemen hemen her mahalleden 2-3 kişiye doğrudan Meclis Üyeliği sözü verdiği belirtilen Hanefi Dilmaç’ın bu kişilere, ‘’Üstümde çok baskı vardı. İstediğim listeyi oluşturamadım’’ demesi bekleniliyor. 

  AK Parti’de listenin son hali merak ediliyor. 19 Şubat’ta listelerin kesinleşmesi bekleniliyor. 

  Dipnot: Yapılan haber tamamen kulis bilgileridir. Liste YSK’ya verilene kadar son ana kadar değişebilir ve yapılan haberde yanılabiliriz.