20 Nisan 2019 13:42

AK Parti İstanbul’da Köklü Değişiklik Bekleniliyor

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde AK Parti’nin, Türkiye’nin birçok bölgesi başta olmak üzere Genel merkez, kabine ve İstanbul’da köklü değişikliklere imza atması bekleniliyor.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde AK Parti’nin, Türkiye’nin birçok bölgesi başta olmak üzere Genel merkez, kabine ve İstanbul’da köklü değişikliklere imza atması bekleniliyor.

31 Mart 2019 yerel seçimleri sonrası oy oranını koruyan fakat İstanbul, Ankara, Antalya başta olmak üzere birçok Büyükşehiri kaybeden AK Parti’de köklü değişiklikler yapılması bekleniliyor. 31 Mart 2019 seçimleri öncesinde partiler saha çalışmaları yaparken İstanbul’da bazı ilçe Başkanlarının değişmesi için gerekli çalışmalar başlatıldığı bilgisine erişilmişti. Seçim sonuçlarıyla birlikte çalışmalar hız kazandı.

İstanbul ve Ankara üzerine yapılan analizler de ilçelerin birçoğunun kazanılması konjoktürel olarak değerlendirilirken, daha önce oyunu AK Parti’ye veren bazı Kürt seçmenlerin bu dönem farklı tercihlerde bulunduğu belirtildi. Buna göre İstanbul’da Esenyurt, Sancaktepe, Küçükçekmece ve Eyüp sonuçlarında Kürt seçmenlerin etkili olduğu belirtilirken; Üsküdar, Gaziosmanpaşa gibi ilçelerde ise mevcut Belediye Başkanlarına tepki olduğu belirtildi. Beykoz’la ilgili Başkan Murat Aydın’ın tecrübesine işaret edilirken, ilçeyle ilgili gerekli raporların hazırlandığı belirtildi.

Ankara’da 22, İstanbul’da 25 Belediye kazanma başarısının burada ki tüm teşkilatların başarılı olduğu anlamına gelmediği belirtildi. Parti yetkilileri Reisin belli olduğunu ifade ederken; parti içerisinde ya da ilçelerinde ahkam kesmeye kalkan, toplumun birçok grubuyla kavga eden, inandırıcılığını kaybeden, ticaretini büyüten, ve parti yetkililerini hayal kırıklığına uğratanlarla ilgili sonuçlara bakılmadan değişime imza atılacağı belirtildi. AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Hanefi Dilmaç’ın değişip değişmeyeceği ise merak ediliyor. 

Akgündem Gazetesi ise Ankara’da ve İstanbul’da hangi İlçe Başkanlarının değişeceğine yönelik parti içi kulisleri önümüzde ki günlerde haberleştirecek.