26 Şubat 2018 12:12

AK Parti İstanbul ve İlçelerinde Düğmeye Basıyor!

“Metal yorgunluğu” ve “profesyonel deformasyon’dan’’ kurtulmak için bir takım önlemler alan AK Parti Genel Merkezi, kongrelere yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Ertelenen Büyükşehir ve İlçe kongreleri için tekrar düğmeye basılıyor.

“Metal yorgunluğu” ve “profesyonel deformasyon’dan’’ kurtulmak için bir takım önlemler alan AK Parti Genel Merkezi, kongrelere yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Ertelenen Büyükşehir ve İlçe kongreleri için tekrar düğmeye basılıyor.

Beykoz Aktüel Gazetesi’nin ulaştığı bilgilere göre, AK Parti Genel Merkezi İstanbul’da yeniden düğmeye bastı. Şubatta başlayacağı belirtilen ertelenmiş ilçe kongrelerine ise mevcut İl Başkanı Selim Temurci ile gidilmeyeceği belirtildi. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında AK Parti İstanbul Milletvekilleri ile toplantı yapıldı. Yapılan toplantıda vekillere ‘AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci’nin koltuğunda kimi görmek istersiniz?’ sorusu soruldu. Parti içi kulislere göre Bayram Şenocak ve Ahmet Cin’in adı öne çıktığı belirtilirken, İlçe kongrelerinin ise yeni İl Başkanı seçildikten sonra yapılacağı ifade edildi. İlçe Başkanları’nın 3’te ikisine yakınının değiştirileceği de ifade ediliyor.

Kimler İlçe Başkanı, Kimler İlçe Yöneticisi Olamayacak?

AK Parti teşkilat başkanlığı, hazırladığı kongre rehberini tüm teşkilatlara gönderdi.

Adaylarla ilgili kriterler:

Madde 1- İl ve ilçe yönetim kurulu üyeleri, belediyeler ile kamu kurum ve kuruluşlarında  çalışmayan adaylar arasında seçim yapılacak.

Madde 2- Aynı şekilde özel veya tüzel ticari kişilikler aracılığıyla kamu ile iş, ihale, taşeron ilişkisinde bulunanlar yönetimlerde görev almayacak.

Madde 3- Delegelerin dağılımı ilçenin demografik, bölgesel ve coğrafi yapısına uygun olacak. Delegelerin ilçe başkanı ve yönetimleriyle akrabalık, yandaşlık ve hemşerilik gibi mensubiyeti ön plana çıkmayacak.

Vatandaşların tepkilerini çeken ve raporlarda AK Parti’nin kan kaybettiğini gösteren bu tarz ilişkiler detaylıca bir birim tarafından incelenecek. İhaleleri kimlerin aldığı, naylon fatura kesimleri, gölge kişilerin ihale alması, ihale alınan yerlerde ki kiralamaların ne şekilde yapıldığı, kimlerin ücretsiz kiralayıp ücretli kiralamış gibi aldatmacalara girdiği, kimlerin adrese teslim ihale aldığı gibi birçok konuya dikkat edecek olan özel birim, bu konuda kimsenin gözünün yaşına bakmayacak. Belediyeler ve İlçe Teşkilatlarında ki değişiklikleri adeta ”varoluş savaşı” olarak gören AK Parti, vatandaşın içine sinmeyen kişileri içinde barındırmayacak. Özellikle yolsuzluğa bulaşmış ve halk tarafından değerini kaybetmiş kişilere ‘’dur’’ denileceği belirken, İstanbul’da yaklaşık 10 İlçe Başkanı görevlerine devam edemeyecek. 

Bu kriterlere uyulacak !

Ak Parti’nin yeni il ve ilçe başkanları ile teşkilat yönetim kurulu üyelerinin
belirlenmesinde şu kriterlere uyulacak:

AKRABALIK KRİTERİ

Partili milletvekilinin, belediye başkanının, il ve ilçe belde başkanlarının eşi ile ikinci
dereceye kadar sıhrî veya kan hısımlığı olanlar ve eşleri, ilgili milletvekilinin
seçim çevresindeki teşkilat kademelerinde eş zamanlı olarak kademe başkanı
olamayacak. İkinci dereceye kadar kan veya sıhrî hısımlığı bulunan üyeler ve eşleri,
aynı anda aynı yönetim kurullarında görev alamayacak.  

KADIN VE GENÇ KOTASI

İlçe-il yönetimi yüzde 30 kadın, yüzde 30 da 35 yaşın altındaki genç üyelerden
seçilecek.

MUHTARLAR ALINMAYACAK

Muhtarlardan, belediye meclisi ve il genel meclisi üyelerinden parti organlarına
üye alınmayacak.

EĞİTİM ŞART

Yönetim kurulunun en az yüzde 30’u yüksekokul mezunu olacak.

KAMU İLE İŞİ OLANLAR

Siyasi partilere üye olmasında yasal sakınca olmayan kişilerden,
kamu kurum ve kuruluşlarında veya bunlara bağlı şirket, teşebbüs,
teşekkül ve iştiraklerde çalışanlar, bu görev ve hizmetlerinden ayrılmadıkça
teşkilat kademe başkanı olamayacaklar.

İHALE KRİTERİ

Özel veya tüzel kişilikler aracılığıyla; kamu ile iş, ihale, taşeron ilişkisinde
bulunanlar da görev alamayacak.